Záhrada v mini verzii: Kompaktná a krásna

Nie každý má dostatok priestoru na veľkú záhradu, do ktorej sa zmestí všetko možné. Aj, keď máte o niečo menší pozemok nedajte sa odradiť, peknú záhradku môžete mať aj napriek tomu. Navyše na veľkej záhrade je veľa práce a často nevyzerá tak esteticky pekne akoby sme chceli. My vám ukážeme, ako si takúto peknú a praktickú záhradku vytvoriť tak, aby vám v nej nič nechýbalo a samozrejme to, ako sa o ňu starať.

 

Pestovanie nemusí byť nuda

 

Hovoríte si že nemôžete mať záhradu pretože máte príliš málo miesta? Nenechajte sa tým vôbec odradiť, je mnoho spôsobov ako docieliť krásnej záhradky so všetkým potrebným aj na menšom pozemku. Pretože ako sa hovorí, ako si to urobíme tak to budeme mať. Nemusíme mať presne takú záhradu akú má náš sused, môžeme aj v príprave záhrady využiť našu fantáziu a inšpirovať sa, aj na internete. Aj také pestovanie zeleniny, môže byť svojim spôsobom umenie. Môžete si medzi zeleninu posadiť aj kvety, ktoré miesto skrášlia a umiestniť si do nej, aj menšie záhradné posedenie. Všetko je možné ak si to správne premyslíme a navrhneme.

Najlepšie bude zvoliť zeleninu, ktorá má dlhé vegetačné obdobie. Medzi ne patria baklažán, paprika, zeler stopkový či fenikel. Nesaďte ich blízko seba, aby mal každý druh dostatok priestoru pre svoj rast. Zeleninu a trávnik môžete ohraničiť záhradnými obrubami alebo nízkym živým plotom. To, ako sa oň starať nájdete tomto článku. Čím viacej slnečného svetla budú mať vaše záhony tým viac zeleniny a iných rastlín si môžete do záhrady nasadiť. Usporiadanie rastlín by malo byť podľa výšky, nie, lenže v tom budete mať lepší prehľad, ale bude to aj krajšie vyzerať.

Zelenina, ktorá potrebuje viac miesta, ako je karotka, cvikla či brokolica umiestnite na okraj hriadky. Naopak paradajky, papriky a machovku pokojne posaďte do prostred záhona. Machovka ( židovská čerešňa ) je chutné sladko - kyslé ovocie, o ktorom si môžete viac prečítať tu. Spomínaným rastlinám bude trvať hodnú chvíľu, kým vyrastú, preto si posaďte aj také, ktoré rýchlo vyrastú. Je nimi špenát, žerucha, kôpor a listový šalát. Urobte si trocha miesta pre bylinky, ktoré určite oceníte nie len pri príprave jedál alebo chutných a zdravých čajov, ale sú nápomocné aj pre ostatné rastliny v záhrade. Ochránia ich od nechcených škodcov a navyše, bude vaša záhradka zase o niečo krajšia a voňavejšia.

 

Malá záhradka so zeleninou.

 

Vertikálne pestovanie

 

Aké je vertikálne pestovanie a, ako ho môžeme dosiahnuť? Vertikálne pestovanie je také, pri ktorom pestujeme rastliny či zeleninu na stene, či inej forme opory. Je to skvelý spôsob ako ušetriť miesto. Paradajky, papriky, fazuľa či niektoré ťahavé rastliny sa pestujú vertikálne. Nie len, že vďaka tomu ušetríte veľa miesta, ale vyzerá to aj pekne. Na pestovanie paradajok sa vám isto budú hodiť tieto špirálové tyče alebo rovné oporné tyče. Na fazuľu či popínavé kvety bude vhodná aj takáto opora. Týmto spôsobom môžeme pestovať aj chutné jahody, a to napríklad na plastovej podložke. Vďaka tejto skvelej vychytávke sa nemusíte vzdať tak obľúbeným ovocím, ako sú jahody. Výhodou tohto pestovania je, že plodyčisté a zdravé. Tak isto aj listy zdravšie, pretože majú viac priestoru a vzduchu. Samozrejme môžete si vyrobiť svoj vlastný vertikálny systém, ktorý bude navyše podľa vašej predstavy.

Spôsobov, ako si ich vytvoriť je naozaj mnoho. Môžete napríklad vziať paletu, na ktorú primontujete truhlíky. Následne paletu oprite napríklad o stenu domu. Do truhlíkov môžete posadiť  bylinky. Alebo vezmite hrubšiu dutú rúru, do ktorej vŕtačkou ( musí mať špeciálny vrták pre vyvŕtanie zavlažovacích dierok ) vyvŕtate otvory. Túto rúru zasaďte do väčšieho kvetináča, ktorý je vyplnený hlinou. Na to, aby rúra nespadla, musíte do nej vložiť rúrku, ktorá bude oveľa užšia a rovnako dlhá ako rúra, v ktorej bude. Na spodnú časť nasypte tak 10 cm štrku, ktorá o to viac umocní stabilitu rúrky. Následne nasypte zeminu, a to až po prvé otvory. Keďmáte rúru naplnenú môžete do dierok sadiť menšie sadeničky. Tento spôsob sa tiež môže využiť práve pre jahody. Tieto stĺpiky by mali byť buď na slnečnom alebo tienistom mieste.

 

Vertikálne sadenie fazule v záhrade.

 

 Krása kvetín

Je možné pestovať medzi zeleninou akékoľvek kvetiny? Áno, ale určite by medzi nimi nemali byť jedovaté rastliny, ktoré by ohrozovali vaše deti či zvieratá. Niektoré rastlinky sa však zvyknú rozťahať a zabrať mnoho miesta, čo by nebolo dobré pre ostatné rastliny. Našťastie je mnoho druhov, z ktorých si môžete vyberať. Je nimi napríklad petúnia, lobelka, begónia, muškát, gerbera, ibištek, surfinia či nasturtium. Sú to nádherné kvetiny, ktoré navyše aj nenáročné na starostlivosť takže vám zostane viac času na zeleninu a iné rastliny.

Vyberajte si kvetiny aj podľa ich vegetačného obdobia. To vám zaručí, že v každom ročnom období ( samozrejme okrem zimy ) vám v záhradke bude robiť radosť zopár kvetov svojou krásou a vôňou. Výber môžete zúžiť aj významom kvetín. Každá kvetina má svoj význam a symbolizujú niečo iné. Ako napríklad ruža, predstavujúca lásku a nehu. Ľalia symbolizuje čistotu a nevinnosť alebo slnečnica, na ktorej si tiež môžete pochutnať, symbolizuje silu a optimizmus. Niektoré kvetiny, sú viac ako len krásnymi ozdobami. Majú vlastnosti ako bylinky, a tak ich môžete aj týmto spôsobom využiť.

 

 Fialové popínavé kvetiny na drevenej opore.

your-image-description