Aký teleskop si vybrať na cestovanie?

Aký astro teleskop si zvoliť na cestovanie?

Cestujete často a radi by ste si nosili svoj teleskop so sebou? Hvezdársky teleskop vhodný na cestovanie by mal byť ľahký, kompaktný a ľahko prenosný. Vo väčšine to znamená obmedzenie veľkosti apertúry, teda veľkosti priemeru šošovky alebo zrkadla, ktoré zachytávajú alebo odrážajú svetlo na 3-4 palce, čo je 76-102mm. Aj keď sa vám to hneď nezdá, ale so zväčšujúcou sa apertúrou sa astro teleskop stáva veľmi rýchlo rozmerným. Vhodný by mohol byť napríklad refraktor s krátkou ohniskovou vzdialenosťou alebo dobový teleskop s teleskopickou trubicou. Taktiež môžete zvážiť kompaktný katadioptický teleskop, akým je napríklad Maksutov-Cassegrain.

 

Najdôležitejšie je, aby astro teleskop vyhovoval vašim potrebám a požiadavkám, a aby ste ho ľahko preniesli so sebou na cesty. Pri danej apertúre sú reflektory zväčša tou najlacnejšou možnosťou z 3 optických dizajnov. Reflektory však patria k rozmerným astro teleskopom a je pri nich potrebná pravidelná kolimácia zrkadiel, hlavne, ak budete teleskop často prepravovať. Refraktory sú zasa pevnejšieich optika je viac menej bezúdržbová, ale ich cena stúpa so zväčšujúcou apertúrou. Katadioptrické teleskopy, využívajú kombináciu zrkadla a šošovky a ponúkajú kompaktné tubusy a relatívne nízku hmotnosť.

Bresser National Geographic 130/650 EQ

 

V prípade ak nebudete rozumieť niektorým pojmom pri výbere teleskopu, môžete sa pozrieť na slovník pojmov, ktorý sme si pre vás pripravili.

 

 

Teleskop na cestovanie má nasledujúce výhody:

+ Prenosnosť - teleskop je ľahký a kompaktný, čo zjednodušuje jeho prenášanie a používanie na rôznych miestach.
+ Mobilitu - môžete pozorovať hviezdy a nebeské objekty kdekoľvek na vašich cestách.
+ Viac možností pozorovania - s astro teleskopom na cesty, môžete objavovať nové nebeské objekty a skúmať vzdialené kúty vesmíru.
+ Väčšia dostupnosť - hvezdársky teleskop na cestovanie je väčšinou lacnejší a dostupnejší ako väčšie a ťažšie modely, vďaka čomu môže širšia skupina ľudí preskúmať vesmír.
+ Zážitok z pozorovania - pozorovanie hviezd a nebeských objektov s teleskopom je fascinujúce a zaujímavé, čo môže viesť k hlbšiemu záujmu o astronómiu a vesmír.
 

 

Teleskop na cestovanie môže mať nasledujúce nevýhody:

- Obmedzený výkon - kvôli kompaktným rozmerom môže byť výkon teleskopu na cestovanie obmedzený, preto môže byť ovplyvnená jasnosť a ostrosť pozorovania.
- Nižšia kvalita optiky - astro teleskopy na cestovanie sú zväčša vyrobené z lacnejších materiálov a s nižšou kvalitou optiky, čo môže ovplyvniť kvalitu pozorovania.
- Obmedzené príslušenstvo - hvezdársky teleskop na cestovanie môže mať obmedzený výber príslušenstva a doplnkov, ako sú napr. okuláre alebo filtre, čo tiež môže ovplyvniť rozsah pozorovania.
- Náročné zostavenie - niektoré teleskopy na cestovanie môžu vyžadovať ťažšie zostavenie a nastavenie, čo pre niektorých používateľov môže byť náročné.
- Nižšia odolnosť - vesmírne teleskopy na cestovanie sú často vyrobené z lacnejších materiálov, a to sa odzrkadľuje nižšou odolnosťou. To môže mať za následok ich trvanlivosť a spoľahlivosť na dlhšie obdobie.
 
 
Hvezdársky ďalekohľad/teleskop Bresser Classic 70/350 AZ
 
 
 Každý vesmírny teleskop nato, aby pracoval správne musí mať pevnúhladko pracujúcu oporu, montáž. Väčšina teleskopov sa dodáva aj s montážou a statívom, ale sú aj teleskopy hlavne menšie alebo špeciálne, ktoré sa predávajú len ako optické tubusy. Malé teleskopy sa obvykle dodávajú s nadstavcom, vďaka ktorému môžete prepojiť tubus na štandardný fotostatív jedinou skrutkou.

Malé upozornenie. Statív, ktorý je dobrý na fotografovanie nemusí byť vhodný pre astronomické účely. Zväčša platí, že dostatočný fotostatív udrží tubus teleskopu s hmotnosťou rovnakou hmotnosti statívu. Ideálnejšie je, ak statív váži viac ako tubus.

 


Ak si neviete radi s výberom astro teleskopu, skúste sa pozrieť na náš článok, v ktorom nájdete infomácie ako si vybrať mikroskop /blog-o-teleskopoch/ako-si-vybrat-spravny-teleskop/

 
 
 

Ak pri svojom cestovaní nemáte dosť voľného miesta pre teleskop, v takom prípade je vhodné sa poobzerať po binokulárnych astro ďalekohľadoch. Aký priemer objektívu zvoliť? Na pozorovanie nočnej oblohy si zvoľte ďalekohľad s priemerom objektívu najmenej 30mm, ideálne 50mm. Ako zistiť, aký má priemer objektívu ďalekohľad, ktorý už vlastníte? Na ďalekohľade v blízkosti okulárov sa nachádzajú dve čísla, ktoré sú oddelené znakom ×. Prvé číslo je zväčšenie, druhé číslo je veľkosť objektívov v mm. Za všeobecne najlepší parameter pre nočné pozorovanie je 8x50, ale aj najskromnejšie 7x35-ky vám môžu odhaliť, nejaké trofeje nočnej oblohy, ako napr. galaxia Androméda, Veľká hmlovina v Orióne, hviezdokopa Plejády a mnohokrát aj z hotelového okna.

 


Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako funguje teleskop, môžete si prečítať článok, ktorý sme si pre vás pripravili na tomto linku /blog-o-teleskopoch/ako-funguje-hvezdarsky-teleskop/. 
 
 
 

Vesmírny teleskop Levenhuk travel 80

My odporúčame tieto teleskopy na cesty:

- Teleskop Levenhuk Travel 80
- Hvezdársky ďalekohľad/teleskop Bresser National Geographic 130/650 EQ /teleskopy-pre-zaciatocnikov-2/hvezdarsky-dalekohlad-teleskop-bresser-national-geographic-130-650-eq/

- Hvezdársky ďalekohľad/teleskop Bresser Classic 70/350 AZ /sosovkove-teleskopy-2/hvezdarsky-dalekohlad-teleskop-bresser-classic-70-350-az/

 

your-image-description