Jarná starostlivosť o vtáky vo vašej záhrade

S prichádzajúcou jarou, už nemusíte napĺňať krmitka pre vtákov, pretože si svoju potravu dokážu obstarať aj sami. Ale to neznamená, že nepotrebujú našu pomoc. V tomto článku sa dozviete, čo môžete urobiť pre operencov vo svojej záhrade, aby sa im v nej darilo. Sme si istý, že sa vám odvďačia krásnym spevom.

 

Čo vtákom nikdy nesmie chýbať?

 

Ak nepočítame dravce a sovy, každý iný druh vtáka potrebuje rovnako ako my ľudia, vodu. Dravce a sovy ju prijímajú prostredníctvom potravy. Možno si hovoríte, že ani to nie je potrebné a, že si vtáci rovnako ako potravu, nájdu aj vodu, ale tak to nie je. Je to aj vďaka tomu, že sme stavaním budov znížili množstvo vodných plôch, ako sú jazerá, rieky či potôčiky. Najhoršie je to samozrejme v lete, a preto by sme nie len vtákom, ale aj hmyzu, ktorý tiež potrebuje mať prístup k vode mali pomôcť. K tomu sú ako stvorené napájačky pre vtákov. Nájdite vo svojej záhrade bezpečné, tienisté, miesto na ktoré ho môžete dať. Najlepšie na také, aby neboli ohrozované mačkami, kunami či inými dravcami, ktoré by ich chceli uloviť. Napájadlá by ste mali pravidelne čistiť a doplňovať vodu.Môžete do záhrady umiestniť aj jedno hlbšie napájadlo či inú nádobu.

Môže to byť napríklad aj nerezová miska, ktorá je dostatočne široká a hlboká k tomu, aby sa vtáčiky nie len napili, ale aj rovno vykúpali. Ak máte na záhrade sud na dažďovú vodu alebo starú vaňu, v ktorej sa zachytáva spomínaná dažďová voda, zakryte ju radšej zakrývaciou plachtou, aby ste predišli tomu, že vtáčiky pri pití z týchto hlbokých nádob do nich nespadnú a neutopia sa. Prípadne na hladinu dať doštičku, na ktorú sa môžu postaviť a bezpečne sa z vody napiť. Ak chcete spojiť estetiku s užitočnosťou, môžete vodu pre vtáky napustiť aj do takéhoto keramického kvetináča, ktorý je jak pekný, tak dostatočne veľký nato, aby sa v ňom mohli vtáčiky jak napiť tak, aj vykúpať. Aj napriek tomu, že na jar začína všetko kvitnúť a rásť aj tak môžete okrem vody vtáčikom poskytnúť potravu, avšak v primeranom množstve a nie len tak hocijakú.

Pretože nie každá potrava, o ktorej si myslíme, že je pre ne vhodná skutočne, aj je. Aj to je ďalšia vec, ktorú máme s týmito malými zvieratkami spoločné.To, čo jeme ovplyvňuje naše zdravie, a tak by sme mali práve uvažovať o tom, čo vtáčikom do krmítka nasypeme. Dôležitá je kvalita, ale aj rozmanitosť, pretože každý druh uprednostňuje iný typ potravy. Okrem slnečnicových semien do krmítka prisypte aj konopné semienka, proso, ramtilu abesínku, ( je to africká rastlina, ktorá má 40% tuku ) ďalej sú to arašidy, ovsené vločky, kúsky jabĺk, ale aj tuk, ktorý dodá vtáčikom potrebnú energiu. Najvhodnejší je hovädzí loj. Môžete ho použiť aj ako spojovací materiál medzi jednotlivými druhmi potravy. Tuk môžete vtrieť aj do smrekových či borovicových šišiek, prípadne, aj na kôru, či konáre.

 

 Vrabci sa kúpu vo vode.

 

 Môžeme im pomôcť aj inak? 

Samozrejme, na jar, si vtáčiky stavajú nové hniezda a môžeme im práve pomôcť s poskytnutím materiálu na jeho postavenie. Vtáci pri stavbe hniezda používajú konáriky, vetvičky a listy. Môžete tento materiál dať blízko miest, kde sa zdržiavajú alebo do krmítka spolu s potravou. Vhodný je samozrejme aj mach alebo kokosové vlákna, ktoré si môžete kúpiť v obchodoch so záhradníckymi potrebami. Ak máte mačku alebo psa, ktorému vyčesávate srsť aj to je vhodný materiál, ktorý sa dá použiť na stavbu hniezd. Aby neodleteli tak ich môžete pripnúť štipcami na šnúru na prádlo. Ďalšou možnosťou je to, že vy sami vtákom vyrobíte hniezdo. Umiestniť ich samozrejme musíte na také, miesta, aby neboli ohrozované dravcami a, aby ho neofúkol vietor. Pestovaním rastlín, ktoré sú bohaté na semená, ovocie či nektár, tiež napomáhate k tomu, aby mali tieto malé zvieratká stravu bohatú na všetky potrebné živiny.

Medzi takéto rastliny patrí ako inak slnečnica, ale aj ľubovník, rôzne druhy kvetov, ale aj ovocie.Medzi tie najobľúbenejšie patria jablká, brusnice a čučoriedky. V prípade používania ochrany pred škodcami sa vyhnite chemickým, prostriedkom ktoré môžu vtáky otráviť. Tak tiež tým, že sa budete snažiť, aby vaša záhrada mala prirodzené prostredie, ktoré bude vyhovovať vtákom, ale aj iným živočíchom im poskytnete to najlepšie prostredie, na ktoré sa budú veľmi radi vracať. Môže sa stať, že vo svojej záhrade, ale aj niekde inde, nájdete vtáčie mláďatá, ktoré vypadli z hniezda. Ak sú nejakým spôsobom v ohrození ( priame slnko, dravec ) presuňte ich na iné, bezpečnejšie miesto, ale nikdy by ste to nemali robiť holými rukami, ale si radšej nasaďte rukavice alebo ich preneste za pomocou uteráka. Ak máte pocit, že sú mláďatá zranené alebo choré, môžete kontaktovať odborníka, ktorý vám poradí, ako sa v takej situácii zachovať.

 

 

 Lastovička v hniezde krmiaca svoje mláďatá.

 

 

 

 

 

your-image-description