Kompostovanie v záhrade - Základné pravidlá kompostovania

Vítajte v novej časti blogu z eshopu TVOJFON.sk kde nájdete univerzálny návod v súvislosti s kompostovaním v záhrade s množstvom zaujimavých tipov.

Ako na kompostovanie v záhrade

Kompostovaním na záhrade sa jednoducho a ekologicky zbavíš kuchynského a záhradného odpadu, ušetríš peniaze a čas na ich odvoz a získaš kvalitný kompost, ktorý prospeje tvojej záhradke. 


Účelom kompostovania je odbúrať biologické látky v odpade a previesť ich na humusové látky prospešné rastlinkám.  Kompostovanie znamená konvertovanie odpadu zo záhrady alebo z kuchyne na organickú hmotu, ktorá slúži na zvýšenie úrodnosti pôdy, pomáha zadržiavať vodu v pôde a priamo podporuje rast rastlín. 

Ide o biochemický proces, pri ktorom sú prírodné zvyšky rozkladané baktériami a inými pôdnymi organizmami na jemný štruktúrovaný materiál. Vskutku prirodzený a dokonalý proces. Ak to chceš aj ty naštartovať v tvojej záhradke, poradíme ti ako na to.
 Kopostovanie

Pridaním výsledného produktu (kompostu) do pôdy dochádza k:

  • zvýšeniu podielu humusu v pôde,
  • zlepšeniu štruktúry a textúrypôdy,
  • prevzdušneniu ťažkej ílovitej pôdy,
  • uľahčeniu spracovania pôdy,
  • udržaniu vlahy v ľahkej pôde.

 

Čo obsahuje správny kompost? 

Základom úspechu je správna zmes drevnatých hnedých častíc (bohatých na uhlík) a zelených častíc (bohatých na dusík).

Čo môžete pridať: 

  • Odpad bohatý na uhlík –odstrihnuté konáre, štiepku, papier, kartón, slamu
  • Odpad bohatý na dusík –zelený listový odpad, trávu, surové zeleninové zvyšky z kuchyne
  • Citrusy, ihličnany vrátane tisu, orechy- môžu byť použité všetky časti, ichtoxicita sa počas procesu stratí
  • Malé množstvájesenného lístia
  • Zvieracie exkrementy bylinožravcov alebo vtákov

 

Príklady materiálov vhodných na kompostovanie

Dusíkaté materiály

(mäkké, zelené a šťavnaté materiály)

Uhlíkaté materiály

(tvrdé, hnedé a suché materiály)

Zvyšky z čistenia ovocia a zeleniny

Seno

Zvyšky rastlinných jedál

Kôstky, makovice

Tráva, zvädnuté kvety

Suché zvyšky z pestovania

Vypletá burina

Konáre, štiepka, hobliny, piliny

Hnoj a trus hospodárskych zvierat

Lístie (aj orechové), ihličie

Čaj, kávová usadenina

Kukuričné klasy a stonky

Znehodnotené potraviny

Papierové obrúsky a vreckovky

Zhnité ovocie a zelenina

Škrupiny z vajec a orechov

Zelené zvyšky z pestovania

Popol z dreva

 

Čo nesmiete pridať:

  • Rastlinný materiál napadnutý chorobami a škodcami
  • Trváce buriny so semenami, ktoré nebudú zničené ani pri zvýšenej teplote kompostovania
  • Papiere pokryté vrstvou plastovej fólie
  • Mäso, ryby a varenézvyšky jedál
  • Exkrementy psa alebo mačky



NAJPOUŽÍVANEJŠIE SPÔSOBY KOMPOSTOVANIA

Najjednoduchším spôsobom je kompostovanie v hrobli (kope). Stačí, ak materiál upravíme, premiešame a uložíme do požadovaného tvaru. Tento spôsob sa používa hlavne tam, kde je dostatok priestoru a väčšie množstvo materiálu.


Druhým, estetickejším spôsobom je kompostovanie v zásobníkoch. Tie môžu byť z rôznych materiálov (drevo, plast, pletivo, kov, betón, kameň alebo ich kombinácie) . Našu ponuku nájdete TU.

AKO A KDE SI ZALOŽIŤ KOMPOSTOVISKO?

Pri umiestňovaní kompostoviska je vhodné dodržať niektoré zásady a odporúčania.
Zabezpečme:

  • Kontakt kompostovaného materiálu so zemou. Sprístupníme ho tak pôdnym organizmom (dážďovkám, roztočom, mikro- organizmom), ktoré ho rozkladajú;
  • Aby donášková vzdialenosť ku kompostovisku nebola veľmi veľká, a aby okolo neho bol dostatočný priestor na manipuláciu s náradím;
  • Spevnený podklad pracovného miesta (nie kompostoviska), ktorý umožní pohodlný prístup aj pri dlhodobejšom daždi;
  • Aby kompostovisko nebolo vystavené priamemu slnku, silné-mu vetru (aby sa kompost nevysušoval) a ani dažďu (prílišné zamokrenie). Preto je vhodné, ak ho umiestnime do tieňa (pod strom, živý plot, atď.) a prikryjeme ho proti dažďu (geotextíliou, strieškou, atď.);
  • Aby neprekážal susedom :).


Hmotu navlhčite

Pri zakladaní kompostoviska odporúčame kopu hmoty navlhčiť. Ak je rastlinný materiál aj napriek navlhčeniu príliš suchý, je dobré použiť urýchľovač kompostu.

Zakrytie kompostéra vrchnákom zabráni prieniku nadbytočnej dažďovej vody. Prebytočné množstvo vody môže kompost zavodniť a výrazne zredukovať vzduchové priestory, čím sa naruší štruktúra materiálu – dochádza k uduseniu a spomaleniu kompostovania. 

Našu ponuku pomôcok na zavlažovanie najdete v tomto linku /zavlazovanie/



PRAVIDLÁ SPRÁVNEHO KOMPOSTOVANIA

  • Kompostujeme iba upravený (posekaný, podrvený, naláma- ný) materiál. Čím je menší, tým sa rýchlejšie rozloží.
  • Nazbierané materiály neukladáme do kompostoviska vo vrstvách, ale ich navzájom zmiešavame. Platí, že mäkké, zelené a šťavnaté materiály (dusíkaté – pozri v tabuľke) musíme zmiešavať s tvrdými, hnedými a suchými materiálmi (uhlíkatými – pozri v tabuľke).
  • Uhlíkaté materiály väčšinou vznikajú na záhrade v inom čase (od jesene do jari) ako dusíkaté materiály (od jari do jesene). Preto by sme si ich mali uskladniť a len postupne podľa potreby ich pridávať k vznikajúcim dusíkatým materiálom.

 

Ako udržiavať zdravý kompost

Akákoľvek kopa organického materiálu časom vyprodukuje kompost. Uloženie rastlinného odpadu do nádoby (zakúpenej alebo vyrobenej) pomáha tento materiál izolovať a urýchli proces rozkladu. Najvhodnejšie je umiestnenie kompostéra na miesto s priepustným podložím, kde svieti slnko aspoň pár hodín denne. Otvorená spodná časť umožní prepúšťanie vody a prenikanie pôdnych organizmov. Kompostér však môže stáť aj na spevnenom podklade. 


Prevzdušnenie je základnou podmienkou

Dobré prevzdušnenie je základnou podmienkou pre prácu aeróbnych baktérií (vyžadujúcich kyslík), ktoré vytvoria rozkladom organických materiálov kvalitný kompost. Aj keď existujú nástroje na priame prevzdušnenie pôdy, najčastejším spôsobom je prehadzovanie. 

Ide o manuálne prehodenie rastlinného materiálu pomocou záhradných vidiel, pri ktorom sa dostane do hmoty vzduch (do všetkých častí) a vplyvom premiešania sa urýchli proces rozkladu. Vynechanie tohto úkonu býva najčastejším dôvodom neúspešného výsledku.

 

Správny pomer odpadu je kľúčom úspechu

Ideálne je naplniť celý kompostér naraz. Veľký objem rastlinnej hmoty zabezpečí vyššiu teplotu a spolu s objemom vzduchu vytvorí vhodné aeróbne podmienky pre aktivitu mikroorganizmov.

V záhrade však vzniká odpad postupne, navyše sa líši aj počas sezóny – v lete máme veľa zeleného dusíkatého odpadu a v jeseni prevláda drevnatý materiál. 

Správny pomer uhlikatého a dusíkatého odpadu je kľúčom k rýchlemu a správnemu kompostu. Odporúča sa kombinácia 25% až 50% mäkkej zelenej dusíkatej hmoty.

 

Niečo nie je v poriadku…

Ak je kompost nepríjemne zapáchajúci, slizký a mokrý – naznačuje to nedostatok vzduchu a prebytok vody. Zakryte ho a pridajte viac hnedej hmoty – drevenú štiepku alebo papier. Kompost nikdy nesmrdí!


KEDY JE KOMPOST ZRELÝ?

Do nádobky s vlhkým kompostom vysejeme semienka žeruchy siatej. Ak nám počas týždňa väčšina semien vyklíči, znamená to, že kompost už neobsahuje nijaké látky škodlivé pre rastliny a môžeme ho už použiť v záhrade. Intenzívne zelené klíčne lístky svedčia o vyzretom komposte, zatiaľ čo žlté alebo hnedé lístky o surovom. Ak vyklíči len málo semien, musí sa kompost podrobiť ešte ďalšiemu rozkladu.


AKO VYUŽIŤ HOTOVÝ KOMPOST?

Vyzretý kompost je hnedej až tmavohnedej farby, jemnej hrudkovitej štruktúry, nezapácha, ale vonia ako lesná pôda. Jeho prednosti sú v tom, že má schopnosť zadržiavať vodu v pôde, prevzdušňovať ju a zásobovať ju živinami. Surový kompost, ktorý ešte nie je úplne rozložený, aplikujeme na pôdu na jeseň. Vyzretý kompost môžeme aplikovať kedykoľvek napr. pri výseve; výsadbe priesad, stromov a kríkov; hnojenie trávni- kov a záhrad. Kompost má pH neutrálne a preto nie je vhodný ku kyslomilným rastlinám ako sú napr. čučoriedky, azalky.

Kompost nikdy nezaorávame, len ho jemne zapravíme do zeme. Na dostatočné zásobenie pôdy živinami stačí pre väčšinu pestovaných rastlín 1 cm vrstva kompostu ročne. Potrebujeme k tomu 10 litrov kompostu na 1 m2 pôdy.

 

 

your-image-description