Najlepšie miesta na pozorovanie oblohy na Slovensku

Vitajte v novej časti nášho blogu ohľadom pozorovania hviezd a oblohy v E-Shope TVOJFON.sk. V tomto článku si predstavíme najlepšie / najtmavšie lokality a miesta, v ktorých je najmenší svetelný smog a tým pádom máme najlepšie podmienky pre astronomické pozorovania na území Slovenska.

Najtmavšie miesta na Slovensku pre najlepšie pozorovanie nočnej oblohy

Cestovať nemusíme len za dovolenkou pri mori, ale napríklad aj za nočnou oblohou. Dôvodom tohto druhu cestovania je postupné zväčšovanie sa svetelného smogu. Niekedy stačí opustiť mesto a hneď sa vám naskytne lepšia viditeľnosť. Ak si chcete užiť sledovanie padajúcich hviezd naplno, prichystali pre vás zoznam našich najdostupnejších lokalít.


Na Slovensku sa nenachádza až tak veľa lokalít, ktoré nie sú zaťažené svetlom z veľkých miest. Ak chcete pozorovať hviezdy, súhvezdia či perzeidy, nemusíte cestovať ďaleko. Väčšinou stačí nájsť odľahlú lúku alebo dolinu.

Ak vás žiadne také miesto vo vašom okolí nenapadá, skúste si ju vyhľadať na mape svetelného smogu, kde si môžete vyhľadať ideálne miesto pre vás. Na mape sa ľahko zorientujete prostredníctvom farieb – čím je na mape lokalita tmavšia, tým menej svetla sa okolo nej nachádza. Tu nájdete jasnú oblohu na ktorej budete vidieť aj najmenšie hviezdy, súhvezdia a dokonca aj Mliečnu dráhu.


Ak však chcete ísť na istotu a ste priaznivcami aktívnej dovolenky, určite navštívte Poloniny, Veľkú Fatru a rôzne väčšie pohoria.



1. V Poloninách nájdete park tmavej oblohy


Je to prvé najtmavšie miesto na Slovensku a 20. v poradí vo svete. Národný park Poloniny sa nachádza neďaleko Sniny. Vyznačuje sa malou hustotou osídlenia. Preto je vizuálne najmenej znečistené svetelným smogom. Na km2 tu žije iba 6 osôb. Ozajstná tma, nezaťažená svetelným smogom, má vplyv nielen na dobrú viditeľnosť nočnej oblohy, ale aj na všetky živé organizmy. Prejavuje sa to tak, že si v Poloninách nažíva množstvo ohrozených živočíchov, rastlín aj húb.


Ak sa vám doposiaľ nepodarilo vidieť Mliečnu cestu, prípadne ste ju videli len prostredníctvom fotiek a médií, na tomto mieste sa vám to určite podarí. Pritom k tomu nebudete potrebovať žiadnu špeciálnu hvezdársku výbavu. Voľným okom môžete vidieť až 2 000 hviezd.



2. Horné Kysuce rezervácia tmavej oblohy


Druhá v poradí je oficiálna rezervácia, ktorá sa nachádza na hranici s Českom. Aj tuto je nočná obloha minimálne znečistená svetelným smogom. Väčšia časť spadá pod české Beskydy a tá menšia tmavá časť územia pod Kysuce.


Kvalita nočnej oblohy sa dá hodnotiť viacerými metódami. Najviac známou je 9-stupňová stupnica Bortleho. Pri tejto stupnici platí, že čím je nočná obloha ohodnotená nižším číslom, tým je na nej lepšia viditeľnosť hviezd. Táto rezervácia tmavej oblohy dosiahla hodnotenie 4. Stupeň, to znamená, že je tu možné pozorovať voľným okom tisíce hviezd, Mliečnu cestu a zodiakálne svetlo.

 


3. Park tmavej oblohy vo Veľkej Fatre


Tretím v poradí a zároveň najmladším prírastkom do rodiny najtmavších miest na Slovensku je park vo Veľkej Fatre. Od hore spomínaných najtmavších miest sa odlišuje, že sa tu nachádza horský hotel Kráľová studňa. Hotel sa narábaním so svetelnými zdrojmi prispôsobuje prírode, preto sa nemusíte obávať ľudského zásahu do prírody. V praxi to vyzerá tak, že v sa do tmy ponorí hotel spolu s oblohou.


Ďalšie miesta pre pozorovanie nočnej oblohy, okrem spomínaných sú aj v iných lokalitách. Ľuďom žijúcich blízko Bratislavy odporúčame navštíviť odľahlú Čermákovú lúku v Malých Karpatoch. Overené tipy od pozorovateľov sú Veľká Javorina, prípadne Čingov a prírodnú hvezdáreň Ďurkovec v Slovenskom raji.

V prípade ak by ste chceli vidieť viac, ako je možné pozorovanie cez voľné oko, môžete si pozrieť našu bohatú ponuku teleskopov alebo binokulárnych ďalekohľadov , ktoré sú ideálne pre začiatočníkov vzhľadom na široké zorné pole, pri ktorom môžete naučiť orientovať po oblohe ktorú nájdete na tomto linku. 





your-image-description