6 rozdielov medzi Apple iPhone 13 a iPhone 12. Oplatí sa upgrade ?

6 rozdielov medzi Apple iPhone 13 a iPhone 12. Oplatí sa upgrade ?

V dnešnom článku vám chceme ukázať najmarkantnejšie rozdiely medzi produktami od spoločnosti Apple. Konkrétne medzi iPhone 13 a iPhone 12. A zároveň, či má zmysel prejsť z iPhone 12 na iPhone 13 alebo nie.

Ako isto viete a máte skúsenosti – pri výbere nového iPhonu niekedy rozhodujú veľmi malé detaily/rozdiely. Vie to byť občas naozaj ťažké, najmä čo sa týka produktov od Apple. Poslednú dobu spoločnosť Apple predstavuje nové iPhony s navonok veľmi minimalistickými rozdielmi.

12vs13

Dátum predstavenia

Azda jedným z hlavných rozdielov je dátum predstavenia týchto produktov. iPhone 13 je novší. Jeho predstavenie prebehlo v roku 2021. Existujú dve verzie – klasická verzia s 6.1“ displejom – iPhone 13 a zmenšená verzia s 5.4“ displejom – iPhone 13 mini. iPhone 12 bol predstavený v roku 2020.

Cena a dostupnosť

Zakaždým, keď Apple predstaví najnovšie modely, tak automaticky zníži cenovky starších zariadení. Apple typicky zníži cenu modelov aj o 100$. Momentálne viete kúpiť iPhone 13 128GB verziu za cenu okolo 750 €. Klasický model iPhone 12 viete kúpiť za príjemnú cenu okolo 630€.

Dizajn a displej

Ak sa pozrieme na dizajn obidvoch modelov, tak zistíme, že v tomto aspekte sa od seba veľmi nelíšia. Naozaj minimálny rozdiel je v tzv. notchi (výrez na displeji, ktorý v sebe ukrýva kameru, FACE ID, senzory). V iPhone 13 je menší až o 20% v porovnaní s iPhone 12, aspoň tak to tvrdí spoločnosť Apple.

Inak sa dá tvrdiť, že vzhľad obidvoch mobilných zariadení je rovnaký. Obidva ponúkajú ploché okraje ochranu displeja vo forme tzv. Ceramic Shield.

Jeden z rozdielov je aj váha. Čo sa týka iPhone 13, tak ten váži 174 gramov. Zatiaľ čo iPhone 12  164 gramov. Rozdiel v hmotnosti je teda minimálny – bežný používateľ to nepocíti a neberieme to vôbec ako mínus. Hmotnosť sa zmenila pravdepodobne kvôli väčšej batérii.

S iPhone 13 spoločnosť Apple predstavila aj nové farebné verzie. Viete si vybrať z čiernej (Midnight), bielej (Starlight), modrej, zelenej a Product [RED].

Markantný rozdiel je v displejoch. Obidva modely obsahujú AMOLED displej rovnakej veľkosti. Čo sa týka iPhone 13 – Apple zdôrazňuje, že sú až o 28% jasnejšie než v modeloch iPhone 12. V testoch dosiahol iPhone 13 až 795 nitov svietivosti. To je naozaj úctyhodný pokrok oproti iPhone 12, ktorý má „len“ 569 nitov.

Kamera

Väčšina používateľov si kupuje iPhony hlavne kvôli fotoaparátom. Niet sa čomu čudovať – iPhony sú celosvetovo známe perfektným vyladením kamier so systémom. Oba modely ponúkajú 12MP hlavnú kameru, ktorá má najväčší senzor. Apple tvrdil, že kamera v modely iPhone 13 prepúšťa o 47% viac svetla ako fotoaparát v iPhone 12 pre čo najostrejšie obrázky.

Nedá sa nám nezmieniť o tom, že modely iPhone 13 majú v sebe senzor optickej stabilizácie obrazu, ktorý sa nachádzal v prípade iPhone 12 len v jeho najdrahšej verzii (iPhone 12 Pro Max).

Môžete si všimnúť na fotografiách nižšie, ako iPhone 13 zvláda fotografovanie pri slabom osvetlení o niečo lepšie ako jeho predchodca. Na zábere hortenzií si môžete všimnúť, že napríklad listy na snímke od iPhone 13 vyzerajú ružovejšieokolo okvetných lístkov sú svetlejšie listy. Čo je naozaj nepatrný rozdiel, ale stojí za zmienku.

iphone12vs13

Výkon a 5G konektivita

Modely iPhone 13 poháňa výkonný A15 Bionic procesor. Jedná sa o upgrade oproti iPhonom 12, v ktorých sa nachádza A14 Bionic procesor. Nový procesor je rýchlejší oproti predchádzajúcemu. No myslíme si, že ten rozdiel nie je taký markantný, aby to bol dôvod pre upgrade. V dnešnej dobe nevie ten výkon, čo ponúkajú mobilné zariadenia využiť 99% používateľov.

Obidva modely podporujú 5G konektivitu. V prípade novšieho iPhone 13 modelu – podporuje oveľa viac pásiem 5G. Apple hovoril, že podpora 5G na modeloch iPhone 13 sa zdvojnásobila.

Výdrž batérie

Čo sa týka veľkosti batérií – Apple je známy tým, že pri predstavení svojich nových produktov nezverejňuje ich kapacitu. Informácie o kapacite pochádzajú z rôznych tech videí používateľov, ktorí tieto nové produkty rozoberajúzisťujú ako si Apple poradil s novými modelmi, čo vylepšil a naopak.

Pokiaľ by ste si nechali zapnutú 5G sieť a surfovali na webe, tak by ste dosiahli nasledovné hodnoty :

Model

Výdrž

 

iPhone 13

10:33 hod

iPhone 12

8:25 hod

 

Môžete si jednoducho všimnúť ako sa zlepšila výdrž iPhone 13 oproti iPhone 12. Vydržal na jedno nabitie so zapnutou 5G a surfovaním na internete o približne 2 hodiny dlhšie.

Zhrnutie

Logicky, keď sa povie novší model, tak si bežný človek predstaví nové zlepšenia. No v prípade týchto dvoch zariadení od Apple sú rozdiely nie veľmi markantné pre to, aby ste museli nutne prejsť na novší model. Novší model ponúka rýchlejší procesor, vylepšenia fotoaparátu a o niečo lepšiu výdrž batérie.

Našou úlohou je pomôcť vám s rozhodnutím o to, či sa oplatí prechod z iPhone 12 na iPhone 13. V tejto oblasti je lepší iPhone 13 – nie veľmi markantných vylepšení sa dočkal takmer vo všetkých smeroch, okrem ceny. No nezatracujeme ani iPhone 12. Myslíme si, že sa jedná stále o jeden z najpredávanejších modelov, ktorý vám vie ponúknuť veľa muziky za relatívne menej peňazí. Zvažujete o prechode na novší iPhone  ? Dajte nám vedieť v komentároch.

 

×