Ako na astronomickú fotografiu?

Astrofotografia je osobitý druh fotografie, kde sa zameriava na tvorbu fotografií objektov nočnej oblohy ako sú planéty, hviezdy a veľmi vzdialené objekty ako napríklad hviezdne zoskupenia a galaxie. K samotnému vzniku dobrej astronomickej fotografie je nutná kvalitná predpríprava. Je veľmi dôležité disponovať vedomosťami o vlastnostiach a možnostiach pripojenia optických a fotografických prístrojoch, ktoré vlastníte. Najjednoduchšie je začať statickou fotografiou oblohy a úkazov na nej. Môžete vytvárať napríklad fotografie objektov a javov spojených s vesmírom, ako:

✓ Mesiac jeho fázy, zatmenie, prekrytie inými planétami alebo pozemskými objektami.
✓ Samotné planéty, ich konjukcie, mesiace Jupitera a Saturn.
✓ Slnko (len s ochranným filtrom!) fotosféru, zatemnia, západy a východy Slnka.
✓ Kométy
✓ Meteory a ich roje ako napríklad Perzeidy, Leonidy a mnoho iných.
✓ Súhvezdia a hviezdy. Farebné hviezdy, dvojhviezdy...
✓ Objekty hlbokého vesmíru ako hmloviny, galaxie, hviezdokopy...

Objekty hlbokého vesmíru si môžete nájsť v rôznych katalógoch. Jedným z najznámejších katalógov je Messierov pozostávajúci zo 110 objektov a New General Catalogue (NGC), ktorý obsahuje až 7840 objektov. K dispozícii pre pozorovateľov je perfektný program Stellarium v ktorom si môžete nájsť svojho obľúbenca.
 
astrofotografovanie
 

Čo budete potrebovať?

Fotoaparát je potrebné aby mal manuálny režim – nie mobil! Ideálny je zrkadlovka, ale na začiatok nemusí byť.
Objektív/y ideálne rôzne ohniskové vzdialenosti, aby ste mohli zhotovovať rôzne typy fotografií.
Statív / montáž ideálny čo najtuhší. Samozrejme fotografovať sa dá aj bez statívu. Vychytávka: môžete použiť látkový vankúš naplnený ryžou.
Diaľková spúšť považuje sa skôr za výhodu ako nutnosť.
Mapa hviezdnej oblohy pre zorientovanie sa na oblohe a nájdenie objektu, ktorý máte záujem fotografovať. Užitočná aplikácia Sky Map.
Pri fotografovaní Slnka vždy len s filtrom!
Počítač s grafickým softvérom, ktorý je potrebný na doladenie fotografi.

Astrofotografovanie je úplne iné, ako fotografovanie cez deň. Nebeské objekty až na pár výnimiek ako je Mesiac sú veľmi slabé. Pri fotení týchto objektov je nutné postupovať úplne inak, než pri fotení rodinných momentiek a pozemských objektov za svetla. Aby sa slabý objekt na fotografii zachytil, je nevyhnutné použiť dlhé expozície (expozícia je doba, kedy je uzávierka fotoaparátu otvorená, počas tejto doby dopadá na film či na čip fotoaparátu svetlo.) Čím dlhšia je expozícia, tým viac svetla fotoaparát nazbiera a môžete tak zachytiť slabšie objekty.

astrofotografia

Ako sa fotí?

Najdôležitejší pri fotení nie je ani ďalekohľad ani fotoaparát. To čo poháňa celú astrofotografiu je motorizovaná paralaktická montáž. Tá dokáže sledovať pohyb objektu po oblohe bez toho, aby došlo k rotácii obrazu. Je nutné čo najpresnejšie nasmerovanie na hviezdu Polárku. Paralaktická montáž na prvý pohľad vyzerá a pohybuje sa smiešne, najmä pri manuálnom hľadaní objektov na nočnej oblohe sa pohybujete do skoseného písmena Z namiesto „hore a dolu“. Pri vytváraní astrofotografii sa to môže natiahnuť aj na desiatky hodín, počas viacerých nocí, preto je to jediné schodné riešenie. Cieľom fotografovania je zachytiť čo najviac svetla zo zvoleného objektu. Čas je potrebné rozložiť do desiatok až stoviek niekoľkominútových expozícií. Čím viac dát získate, tým lepšie. Väčší počet súborov prispieva k znižovaniu šumu. Skutočné expozičné časy závisia od konkrétneho objektu, ktorý ste si zvolil pre svoje fotografie. Sú objekty, ktoré sú na fotografiách tak jasné, že bude potrebné len relatívne málo krátkych expozícií. Na druhej strane sú objekty, nad ktorými strávite okrem nespočetných hodín pri ich fotení aj množstvo hodín pri ich úpravách. Môžete použiť buď Photoshop alebo nejaký zo špecializovaných softvérov na spracovanie astronomických fotografií, napríklad PixInsight.

 
 Fotografovať môžete prakticky s čímkoľvek, čo môžete pripevniť na paralaktickú montáž. Na trhu je dostupných mnoho kombinácií fotoaparátov a ďalekohľadov/objektívov. Našu ponuku teleskopov s paralaktickou montážou si môžete pozrieť na tomto linku /teleskopy-3/?pv666=10383,10563,10476,10887.  Niektoré objekty sa zmestia do bežných teleobjektívov, ktorý sú vo väčšine súčasťou sád k vašej zrkadlovke. Astrofotografia sa teda dá robiť aj bez astro teleskopu. Užívateľsky najpríjemnejšia čo sa týka fotoaparátov je obyčajná zrkadlovka. Má však aj najviac nedostatkov. Opakom je špecializovaná monochromatická kamera so zabudovaným chladiacim systémom. Z nej dostanete farebnú fotku až ak budete používať vhodné filtre. Ak budete pri fotení používať štandardný režim Červená - Modrá - Zelená, tak budete musieť zvolený objekt odfotiť „na tri krát“ cez farebné filtre.
 
Rozdiel medzi paralaktickou a AZ montážou
 
 
 Vytváranie astrofotografie v primárnom ohnisku
 
Postup vytvárania astrofotografií vôbec nie je zložitý. Jednoducho priložíte fotoaparát k okuláru ďalekohľadu a pomocou zoomu si priblížite obraz podľa potreby. Obraz si zaostrite pomocou okulárového výťahu a môžete fotiť. Výhodu budu mať fotoaparáty s menším objektívom (budu lepšie pasovať na okulár). Táto metóda sa používa pri reflektoroch ako aj refraktoroch. Obraz vytváraný objektívom v ohniskovej rovine je pri správnom zaostrení premietaný priamo na snímač fotoaparátu. Na prvýkrát sa vám pravdepodobne pekná fotka nepodarí. Bude to chcieť trpezlivosť, pevnú ruku, prípadne afokálny držiak a trochu cviku.
 
 
Vytváranie astrofotografie v primárnom ohnisku
 
 
 
 
 Vytváranie fotografie Afokálnou metódou
 

Afokálna metóda fotografovania spočíva v pripojení fotoaparátu s nasadeným objektívom zaostrením na nekonečno k ďalekohľadu. Hvezdársky ďalekohľad musí obsahovať okulár a celá sústava musí byť zaostrená. Následne sa optické systémy spoja, aby ich optická os bola totožná. Môže sa na prvý pohľad zdať, že je to zbytočne komplikovaný spôsob fotenia. Opak je však pravdou, pretože v prípade použitia kompaktného fotoaparátu, pri ktorom nie je možnosť odpojiť objektív a samotné telo pripojiť k astro teleskopu a využiť primárne ohnisko, je tento druh fotenia jediná možnosť ako využiť vesmírny teleskop na fotenie. Voľba vhodného okulára je podmienená priemerom objektívu fotoaparátu.

 Vytváranie fotografie Afokálnou metódou

Vytváranie fotografie metódou Negatívna projekcia

Negatívna projekcia sa používa v prípade nutnosti predĺženia ohniskovej vzdialenosti ďalekohľadu. Miesto okulára sa použije
dodatočná rozptylná optická sústava, za ktorou sa pripojí telo fotoaparátu.

Vytváranie fotografie metódou Negatívna projekcia

Vytváranie astrofotografie metódou Pozitívna projekcia

Presne ako predchádzajúca metóda aj pozitívna projekcia sa využíva na predĺženie ohniskovej vzdialenosti hvezdárskeho ďalekohľadu.
Tu sa používa astronomický okulár, za ktorý pripojíme fotoaparát. Negatívna a pozitívna projekcia sa väčšinou využíva pri fotografovaní povrchových útvarov na Mesiaci a fotografovaní planét. Pri tomto druhu astrofotografie sú potrebné veľmi dlhé ohniskové vzdialenosti. Na druhej strane toto predĺženie prudko znižuje svetelnosť optickej sústavy. Jediné objekty hlbokého vesmíru, ktoré je možné touto metódou nasnímať, len Mesiac a planéty.

Vytváranie astrofotografie metódou Pozitívna projekcia

Vytváranie astrofotografie Kompresiou

Fotografovanie metódou Kompresie je úplne iná metóda. Ak máte k dispozícii ďalekohľad s dlhou ohniskovou vzdialenosťou a chcete fotografovať širšie zorné pole, môžete použiť túto metódu. Dodatočný optický systém, skráti pôvodnú ohniskovú vzdialenosť a zvýši tak svetelnosť sústavy. Je to vhodné využiť pre snímacie zariadenia, ktoré disponujú malým snímačom, pretože aj pôvodná veľkosť zorného poľa sa zmenší a okraje budu poznačené rôznymi optickými chybami.

Teda k najjednoduchším technikám astrofotografovania patrí fotenie hviezd na pevnom statíve s krátkou ohniskovou vzdialenosťou fotoaparátu od cca 15 do 60mm. Touto technikou sa odporúča začať všetkým nováčikom v astrofotografovaní. Fotoaparát upevníte na statív, nastavte dĺžku expozície, nasmerujte teleskop na oblohu, zaostríte a môžeme začať fotografovať. Dobrým pomocníkom pre vás určite bude drôtená, diaľková alebo káblová spúšť, prípadne samospúšť fotoaparátu, ktorá zamedzi prenosu chvenia počas spúšťania expozície. Touto metódou môžete nasnímať zoskúpenie planét, či celého súhvezdia pri relatívne krátkych expozičných časoch od 1 až do 30 sekúnd. Pri dlhších expozičných časoch sa vám hviezdy začnú preťahovať kvôli otáčaniu Zeme okolo svojej osi. Je možné s touto metódou nafotiť zdanlivý pohyb hviezd na oblohe s expozíciou 30 sekúnd až desiatky minút. Počas prebiehajúcich meteorických rojov sa vám môže podariť, takto zachytiť aj stopy meteorov.

Zhrnutie v skratke
 

Základná požiadavka pre vytváranie astrofotografii je fotoaparát ktorý podporuje manuálny režim, teda clona, čas, iso, Bulb alebo aspoň 30s čas.  Ak nemáte statív môžete fotografovať meteory, mliečnu cestu, západ slnka. Fotoaparát položíte na zem na podložku alebo ryžový vankúšik. Ideálne je fotiť čím bližšie k Polárke alebo použiť zenit a časovú spúšť. Ak statívom disponujete môžete fotiť prakticky čokoľvek, jediné obmedzenie bude pri "deepsky" objektoch. Ak vám niektoré z pojmov týkajúcich sa teleskopov nie sú jasné, skúste si pozrieť náš slovník pojmov. Prípadne ak si neviete rady s výberom teleskopu, ktorý by bol pre vás ten správny, tak si pozrite náš článok s pár radami na ktoré pri výbere hvezdárskeho teleskopu treba prihliadať. Ak by vám dostupné informácie na našej  stránke nestačili, neváhajte nás kontaktovať a my sa budeme snažiť byť vám nápomocní :)

fotografovanie nočnej oblohy

 

your-image-description