Ako si zvoliť správny okulár k teleskopu

Na celkový výkon astro teleskopu má vplyv kvalitný okulárOkulár  je posledný optický člen teleskopu, ktorý umožňuje podrobne skúmať objekt pozorovania, ako keby ste ho pozorovali lupou. Okulár je šošovka alebo sústava šošoviek, ktorou zväčšujeme a pozorujeme obraz utvorený objektívom. Dôležitým príslušenstvom každého hvezdárskeho teleskopu je niekoľko výmenných okulárov. Aj keď objektív vášho hvezdárskeho ďalekohľadu bude vlastniť tu najkvalitnejšiu šošovku alebo zrkadlo, pokiaľ nepoužijete rovnako kvalitný okulár, tak skvelý obraz, ktorý vzniká v ohnisku, nebude verne prenesený do vášho oka alebo fotoaparátu. Možno ma niekto dojem, že okulár tvorí len malú, nie veľmi dôležitú časť v celom reťazci, ale pravdou je, že okulár môže optickému systému buď pomôcť alebo ho pokaziť. Ak sa nahradí lacný okulár kvalitným okulárom, pozorovatelia majú často krát pocit, ako keby mali nový teleskop. Správny výber okuláru závisí od mnohých faktorov napr. od typu objektov ktoré chcete pozorovať, od miery tolerancie optických nepresností, či preferujete úzke alebo široké zorné pole, či nosíte dioptrické okuliare, a koľko ste ochotný za okuláre zaplatiť.

Zväčšenie okuláru

Všetky vesmírne ďalekohľady majú svoju ohniskovú vzdialenosť. Je to vlastne vzdialenosť šošovky alebo primárneho zrkadla od bodu, v ktorom sa tvorí na optickej osi obraz pozorovaného objektu. Ohnisková vzdialenosť nie je stále zhodná s dĺžkou tubusu. Označenie ohniskovej vzdialenosti na tubuse je väčšinou na prednej alebo zadnej časti a zvyčajne je to číslo od 400mm do 3000mm, ktoré závisí od optického dizajnu teleskopu a jeho apertúry. Aj okuláre majú svoju ohniskovú vzdialenosť napríklad 10mm a 25mm. Zväčšenie astronomického teleskopu sa vypočítať tak, že ohniskovú vzdialenosť teleskopu vydelíte ohniskovou vzdialenosťou použitého okuláru. Napríklad, s teleskopom s ohniskovou vzdialenosťou 900mm a okulárom 25mm dosiahnete zväčšenie 900/25=36, ktoré sa označuje ako 36x. Je dôležité si uvedomiť, že rovnaký okulár by s inou ohniskovou vzdialenosťou teleskopu poskytoval iné zväčšenie. 

Existuje aj minimálne zväčšenie astro teleskopu. Pod hranicou tohto zväčšenia sa svetlo, ktoré vychádza z okulára len rozleje okolo rozšírenej zreničky oka a vyjde tak nazmar. Najväčšiu využiteľnú ohniskovú vzdialenosť okuláru vypočítame tak, že vynásobíme ohniskový pomer číslom 7. Dajme tomu, že refraktor teleskop má svetelnosť f/11, vtedy okulár s najväčšou ohniskovou vzdialenosťou, ktorý budete môcť využiť bude f/11*7=77mm. Okuláre s ešte menším zväčšením, teda s dlhším ohniskom, oku nijako neublížia, a stále budete môcť pozorovať objekt s najväčšou možnou svetelnosťou, ale vaše oko nebude vedieť naplno využiť objem svetla zachytený objektívom. 

Veľkosť okuláru

Ak sa budete rozhodovať, aký okulár si zaobstaráte k svojmu hvezdárskemu ďalekohľadu, je potrebné prihliadať aj na jeho fyzickú veľkosť. Väčšina okulárov v dnešnej dobe sa predáva s pochromovaným valcovým púzdrom s upínacím priemerom 1,25", ktoré sa vkladajú do okulárového výťahu teleskopu. Na trhu sú dostupné aj okuláre, ktoré poskytujú obraz so širokým zorným poľom, kde ich upínací priemer je až 2".

Zorné pole okuláru

Okuláre tiež disponujú tzv. zdanlivým zorným poľom, ktorý sa vyjadruje v stupňoch °. Je to údaj, ktorý vypovedá o zdanlivej veľkosti oblohy, ktorú vidí vaše oko. Okuláre ktoré majú väčšie zdanlivé zorné pole, vedia pokryť väčšiu časť oblohy ako naopak okuláre s menším poľom. Širokouhlé okuláre zvyčajne disponujú zorným poľom 60° a viac. Pre pozorovateľov je však dôležitejšie poznať údaj o skutočnom zornom poli. Tento údaj viete získať jednoduchým výpočtom podielu zdanlivého zorného poľa a zväčšenia, ktoré dokáže okulár priniesť. Vypočítate si to takto: okulár s ohniskovou vzdialenosťou 10mm a zdanlivé zorné pole 50° v kombinácii s teleskopom s ohniskovou vzdialenosťou 1000mm, znamená, že výsledné zväčšenie bude 100x (1000mm/10mm). Skutočnú veľkosť zorného poľa vypočítate nasledovne 50°/100x=0,5°. Do zorného poľa okulára teleskopu z príkladu by sa vošiel Mesiac. Ak vám chyba niektorý z parametrov, môžete si ho vypočítať na tomto linku http://web.quick.cz/kitten/page/telescop.html

Druhy okulárov

Kellner a MA - Na trhu je dostupných niekoľko druhov okulárov, ktoré sa líšia vo vlastnostiach. Aj pri výbere okuláru platí, že čím drahšie, tým kvalitnejšie. Pokiaľ viete akú máte predstavu, dajú sa zohnať okuláre s požadovanými vlastnosťami za rozumnú cenu. Napríklad 3-členné okuláre (majú v sebe 3 šošovky) sú označené ako Kellner alebo „MA“ (modifikovaný achromatický okulár) sú vhodné v kombinácii s astro teleskopmi s relatívne malou svetelnosťou ako sú napríklad teleskopy Schmidt-Cassegrain alebo tradičné refraktory. Tieto druhy okulárov nesprávne fungujú s vesmírnymi teleskopmi s veľkou svetelnosťou. 

Kellner okulár

 Ortoskopické a  Plössl - Pri svetelnejších teleskopoch a Newtonoch sú najvhodnejšie so 4-člennými okulármi. To sú napríklad trošku nemoderné ortoskopické okuláre alebo Plössl okuláre. Plössl okuláre majú univerzálne použitie, hlavne tie ktoré disponujú s viacnásobným antireflexným vrstvením. Tieto okuláre dokážu vyprodukovať dobre vykorigovaný obraz s pomerne širokým zorným poľom a dlhou výstupnou pupilou. Vaše oko teda môže byť v pohodlnej vzdialenosti od okulára a aj napriek tomu budete stále vidieť celé zorné pole. Určite stojí za spomenutie, že pozorovatelia, ktorí nosia dioptrické okuliare ich pri pozorovaní prostredníctvom tohto okuláru nebudú potrebovať.

Okuláre Plössl

 Lanthanum a Ultrawide - Ak chcete pozorovať Mesiac a planéty slnečnej sústavy pri veľkých zväčšeniach je potrebné použiť okulár s malými ohniskovými vzdialenosťami. Pri bežne dostupných okulároch to môže byť problém kvôli ich krátkej výstupnej pupile. To sa stalo spúšťačom pre vývoj 6- 8-členných okulárov, ktoré kombinujú dĺžku výstupnej pupily a široké zdanlivé zorné pole v celom rozsahu ohniskových vzdialeností. Súčasťou týchto okulárov môžu byť aj exotické typy skiel, ktorých zásluhou je ešte väčšia redukcia optických aberácii. Okuláre Lanthanum či Ultrawide konštrukciami sú považované za vrchol okulárovej evolúcie, ale pre mnohých pozorujúcich bude veľkou prekážkou ich vysoká cena ako aj hmotnosť a fyzická veľkosť.

 

 

 

 

your-image-description