Udržiavanie záhrady bez buriny

Burina je jedna z nepríjemností, s ktorými sa každý skúsený záhradník, ale aj začiatočník stretáva. Nie len, že nepôsobí na záhrade esteticky, ale pripravuje naše rastliny, kríky aj stromy o potrebné živiny, z pôdy. My vám ukážeme niekoľko tipov a trikov,  s burinou zatočiť a aké záhradné náradia sa vám k tomu budú hodiť. Nie je to vždy tak jednoduché, pretože aj buriny sa delia na niekoľko typov a na každý z nich funguje niečo iné.

 

Typy burín a ako sa ich zbaviť

 

Burinu, ktorej sa chceme zbaviť musíme najprv identifikovať, aby sme boli schopný zistiť, akým spôsobom bude najlepšie sa jej zbaviť. Poznáme napríklad burinu trvalú. Trvalá burina je vytrvalá a vracia sa každý rok. Jej odstránenie je veľmi ťažké, pretože sa množí vďaka koreňom a semenám. Najlepšie je ak burinu začnete odstraňovať, keď je ešte mladá a nemá tak pevné korene. Ďaším druhom je jednoročná burina. Tento typ sa rodí a umiera v jeden rok a množí sa za pomocou semien. Kôrovce rastú jak zo semien tak z koreňov a je obtiažne sa ich zbaviť. Rovnaké je to aj s trvalkami, ktoré navyše výrazne ovplyvňujú rast ostatných úžitkových, ale aj dekoračných rastlín. Posledné sú tzv. hubovité buriny rastúce v hubovitej forme. Rovnako, ako trvalky môžu poškodiť ostatné rastliny a kvety.

Burinu môžete  vytrhať ručne, čo je jeden z najlepších spôsobov. V tomto prípade ak nemáte tak si určite obstarajte nejaké pohodlné pracovné rukavice a hodiť sa vám isto budú aj chrániče kolien. Uvidíte, že vďaka ním sa vyhnete nepríjemným bolestiam kolien, ktorým sa jednoducho pri takejto záhradnej práci jednoducho nevyhnete. Použiť môžete aj záhradné náradia, ktoré boli špeciálne navrhnuté na odstránenie buriny. Je ním napríklad aj tento vytrhávač, ktorý si poradí s každou burinou. Ale aj prevzdušňovacie hrable. Tie nie len prevzdušnia pôdu, ale uľahčia vám plenie buriny. Ďalšou zaujímavou metódou je pokrytie buriny textíliou.

Týmto zabránite, aby na burinu svietilo slnko, čo je jedna zo základných potrieb, ktoré každá rastlina potrebuje. Burina pod textíliou časom vyschne. Ak je burina staršia,pevné a dlhšie korene. Ak ide o tento typ buriny alebo o trvalky či formu hubovitej buriny, hravo si s ním poradí stará dobrá motyka. Vhodný na použitie bude aj kultivátor. Je vhodné, aby ste pravidelne kontrolovali záhradu a záhony, pretože je omnoho jednoduchšie vytrhávať malú, práve ešte rastúcu burinu než tú veľkú. Vytrhanie mladej buriny má ešte jednu výhodu. Narozdiel od starej buriny ju môžete hodiť na kompost a neskôr jej vlastnosti touto formou využiť.

 

Burina práve vytrhaná zo záhrady.  

 

Chemické a biologické zásahy

Je mnoho iných spôsobov, ako sa buriny zbaviť. Mnoho ľudí používa chemické prostriedky kvôli ich rýchlej účinnosti. Tie sa odporúčajú použiť až, keď je burina veľká (20 cm ). Používajte ich len ak je slnečné počasie bez vetra a burina musí byť suchá. Veľmi účinné prípravky s glyfosátom. Tie ničia aj vzídené semená, urýchľujú odčerpávanie živín a narúšajú koreňový systém. Patrí k najčastejšie používaným prostriedkov na ničenie buriny. Pri jeho používaní buďte však opatrný a chráňte si dýchacie cesty, pretože táto látka vám môže spôsobiť zdravotné problémy.

Chemické prostriedky veľmi účinné na zneškodnenie všemožných druhov burín, ale ako už bolo spomenuté, môžu byť škodlivé pre ľudské zdravie a je nimi poškodzované aj životné prostredie. Ich rýchle účinky isto oceníte ak pestujete zeleninu a ovocie, pretože práve tie potrebujú najviac živín k tomu, aby mohlo vytvárať plody. Jednoducho povedané, čím menej buriny na záhrade budete mať tým lepšia a bohatšia úroda sa vám môže zrodiť. Tieto prostriedky vám tiež ušetria hromadu času, pretože ich stačí iba aplikovať. Je to jedna z hlavných výhod ich používania narozdiel od záhradného náradia, ktoré je nato určené. Takto môžete viac času so svojou rodinou či priateľmi na záhrade alebo kdekoľvek inde.

Vždy si však pozorne prečítajte návod použitia, ktorý by mal každý takýto prostriedok mať. Ak nie ste práve zastáncom používanie chemikálii v prírode, mohli by vás zaujímať niekoľko rád a typov, ako si poradiť s burinou, vďaka prostriedkom, ktoré si môžete buď kúpiť alebo si ich dokonca môžete sami vyrobiť doma. Každá správna gazdiná vie, že ocot je úžasný prostriedok, ktorý má mnoho využití. Môžete ním všeličo čistiť a dezinfikovať. Ocot, môžete použiť práve aj na burinu, ale s jedným rozdielom - nie tým kuchynským, ten si schovajte na iné činnosti.

Obstarajte si ocot, ktorý je záhradnícky alebo organický. Rozdiel medzi týmito a bielym octom je to, že má omnoho viac kyseliny octovej. Vyberte si taký, ktorý bude mať 15 20%. Aj, keď sa bavíme o prostriedku, ktorý nie je chemický aj napriek tomu buďte pri jeho používaní opatrný. Ak sa dostane na iné rastliny môže ich zničiť a je vhodnejší skôr na použitie na burinu, ktorá rastie na chodníkoch alebo tiež zámkovej dlažbe, čo nie je vždy vôbec jednoduché. Aby sa ocot lepšie udržal na listoch, môžete doňho pridať niekoľko kvapiek prostriedku na umývanie riadu. Zároveň sa tým umocní jeho pôsobenie. Môžte si byť istý že toto duo zneškodní akýkoľvek druh buriny. Na jeho aplikáciu sa vám bude isto hodiť tlakový postrekovač.

A, keď sme už spomenuli burinu na chodníkoch a dlažbách určite stojí za zmienku aj tento šikovný odstraňovač buriny na kolieskach. Vriaca voda je ďalšie skvelé riešenie ak sa potrebujete zbaviť buriny z týchto miest. Stačí nechať prevariť vodu bez toho, aby ste do nej neskôr čokoľvek pridávali a poliať burinu. Pri opakovanom použití sa zničia aj korene. Veľmi dobré účinky majú aj citróny. Buď ich môžete nakrájať na kolieska a poukladať na miesta, kde nechcete, aby burina rástla alebo z nich vytlačte šťavu, ktorú zmiešajte z vodou. Burinu postriekajte, a to opakujte až kým sa buriny nezbavíte úplne. Na posledný prírodný prostriedok, ktorí vám predstavíme budete potrebovať vodku a opäť čistiaci prostriedok. Do 400 ml vody pridajte pár kvapiek saponátu na riad a 30 ml vodky. Tak, ako pri predchájucich prostriedkach aj tu platí, že je najlepšia aplikácia je na priamom slnku, pretože v tieni nemá tak výrazné účinky. Saponát, ktorý prostriedok obsahuje, postupom času rozleptá povrch listov.

 

Striekanie buriny chemickým prostriedkom.  

 

 Na čo nesmieme zabúdať?

 

Počasie veľmi ovplyvňuje účinky každého prostriedka na ničenie burín, preto ich vždy používajte, keď je teplé počasie bez vetra a najlepšie ak aspoň dva dni neprší. Pokiaľ používate chemické prostriedky vezmite si radšej ochranné rukavice, ktoré vás ochránia pred tým, aby sa dostal prostriedok na vašu kožu. Pre ešte väčšiu istotu si môžete nasadiť aj okuliare, pretože sa môže stať, že sa vám prostriedok dostane do očí, a to by bolo naozaj veľmi nepríjemné. Buďte opatrný aj pri samotnej aplikácii, aby sa vám náhodou nestalo, že postriekate, aj iné rastliny ako burinu.

Chemicky zničenú burinu určite nehádžte na kompost, ale radšej do koša, pretože by to mohlo výrazne poškodiť alebo dokonca zničiť rastliny, ktoré nimi budú neskôr hnojené. Určite je lepšie myslieť na burinu už počas sadenia a môžete sa jej vzniku dokonca aj vyhnúť. Okolo rastlín nasypte 57 cm vrstvu mulču. Výška mulču závisí aj od toho, čo sa chystáte pestovať. Použiť môžete suché listy, najlepšie podrvené, kôru zo stromov, jedna z vhodných je napríklad z borovice, štiepku - čo sú vlastne malé kúsky dreva a kôry. Taktiež kompost, ale s tým pracujte opatrne, pretože môže zvýšiť kyslosť v pôde.

 

Sypanie kôry v záhone medzi rastlinami.

 

 

your-image-description