Jedovaté rastliny v záhrade

Tak, ako ľudia aj rastliny vedia klamať svojim vzhľadom. To, že má nejaká rastlina krásne kvety vôňu, neznamená, že sú neškodné. Môže sa stať, že si môžete nechtiac posadiť v záhrade rastlinky, ktoré sú jedovaté alebo vám na nej samé vyrastú. Ak sa chcete tejto nepríjemnosti vyhnúť, niekoľko z nich vám predstavíme vrátane toho, čo vám v kontakte s nimi hrozí a akým spôsobom sa ich zbaviť.

Ľuľkovec zlomocný

 

Tieto jedovaté rastliny nebezpečné najmä pre deti, ktoré sú prirodzené zvedavé a chcú všetko preskúmať, pochytať, ale aj ochutnať. Po skonzumovaní takejto rastliny nasledujú niekoľko zdravotných nepríjemností. Čo sú tráviace problémy, ale môžu byť ohrozené, ale dôležité životné orgány, a to srdcocievne, dýchacie, nervové orgány, ale aj pečeň, obličky, ale aj oči. Jedovaté rastliny, ktoré fotosenzibilujúce spôsobia, že vaša pokožka bude natoľko citlivá na slnečné svetlo, že sa vám na nej urobia pľuzgiere, vyzerajúce, ako pri popálenine. Najhoršie je to, že tieto príznaky sa prejavia až o niečo neskôr po ich skonzumovaní.

Medzi tie najznámejšie jedovaté rastliny patri ľudovec zlomocný, ktorý je typický pre svoje čierne bobule veľkosťou čerešne a tmavými alebo žltými kvetmi. Môže sa ľahko stať, že si ich spletiete s čučoriedkou. Samotná rastlina má 50 100 cm. Jedovaté všetky časti rastliny no najmä ich plody. Smrteľná dávka pre dospelého človeka je 10 bobúľ u dieťaťa stačia 3. Pri otrave nasleduje sčervenanie tváre, suchá sliznica, zrýchlenie tepu, rozšírenie zorničiek.

Ako postupovať ak ste vo svojej záhrade našli práve túto jedovatú rastlinu? Určite na ňu nesiahajte holými rukami, ale navlečte si pracovné rukavice, ktoré vás ochránia. Ak sa ľudkovec nachádza v trávniku, je lepšie ho najprv odstrániť, ako ho spolu s trávnikom pokosiť. Pretože tým, že kosačkou prejdete po tejto jedovatej rastline, spôsobí, že sa rastlina síce zničí, ale aj takýmto spôsobom sa môžete dostať do kontaktu s ňou. Ak sa vám predsa, len stane, že vy alebo vaše dieťa sa dostane do kontaktu s ľudovcom zlomocným, okamžite kontaktujte svojho lekára alebo záchrannú službu.

 

Jedovatá rastlina s čiernymi bobuľami a tmavými kvetmi.

 

Vlčí bôb

 

Ďalšia veľmi nebezpečná rastlina je vlčí bôb. Táto okúzľujúca rastlina pochádzajúca z južnej ameriky sa u nás zvykne pestovať ako trvalka. Ale rovnako, ako predchádzajúca rastlinka aj táto je prudko jedovatá a nie len pre ľudí, ale aj pre zvieratá. Vlčí bôb môžete nájsť v najrôznejších farebných variáciách. Vo svojich krásnych lupeňoch skrýva ťažko jedovaté semená, ktoré vám spôsobia nemalé zdravotné problémy. Spôsobujú nie len silné nevoľnosti, ale aj halucinácie, poškodzuje nervový systém, pečeň, srdce. Po skonzumovaní väčšieho množstva semien môžete dokonca zomrieť.

Ak vlčí bôb nepestujete napríklad v kvetináči, ku ktorému nemajú prístup deti ani zvieratá, ale nájdete ho na svojom pozemku, pre svoju, ale aj bezpečnosť vašej rodiny vlčí bôb odstráňte, a to najlepšie spolu s koreňmi, aby sa nemohol ďalej šíriť. Výbornou pomôckou na tento úkon je vytrhávač na burinu alebo podpaľovač buriny, ktorí môžete využiť aj ako podpaľač krbov a grilov. Existujú ďalšie dva druhy, ktoré spadajú pod vlči bôb. Je nimi vlčí bôb biely a vlčí bôb žltý ( tieto druhy sa tiež zvyknú nazývať aj lupina ). Semená týchto druhov je možné konzumovať, ale len v prípade, že ich tepelne pripravíte. Zo semien bieleho vlčieho bôbu sa melie múka a podáva sa ako ľahký predkrm. Rovnako to platí aj u bôba žltého. V oboch prípadoch si ich môžete kúpiť v obchode už uvarené, v slanom náleve.

 

Jedovaté fialové rasliny v lese.  

 

Narcis žltý, biely

 

Tento kvet určite každý z nás pozná aj, preto, že je typickým symbolom jari. Je viac než 20 druhov narcisov a každý jeden druh je jedovatý. Pre narcistypické žlté kvety, ale nájdu sa druhy, ktoré krémové či biele. Majú krásnu, ale silnú vôňu, ktorá ľudom vonia, ale zvieratám veľmi vadí. Všetky časti rastliny sú jedovaté hlavne kvety, listy a korene.

Určite si z nich nepripravujte žiadne čaje a nekonzumujte ho ani iným spôsobom. Mohlo by vám to spôsobiť ťažkú otravu, ktorá ovplyvní nie len tráviaci systém, ale aj srdce a mozog. Ak neviete odolať, kráse týchto kvetov, uistite sa, že sa k nemu nemôžu dostať deti ani zvieratá. Rovnako, ako pri iných jedovatých rastlinách myslite na bezpečnosť a nedotýkajte sa žiadnej jedovatej rastliny holými rukami. Vždy si vezmite ochranné rukavice. Jedovaté rastliny nikdy nevyhadzujte na kompost, ale vyhoďte ich do koša.

 

Žlté narcisy v záhrade.

 

Tis červený

 

Tis červený je veľký, objemný ihličnatý krík s červenými bobuľami, ktoré najprv zelené a pri príchode jesene zčervenajú. Možno by ste čakali, že práve lákavo vyzerajúce bobule bude práve tou jedovatou časťou, ale opak je pravdou. Všetky časti práve okrem spomínaných červených bobúľ sú prudko jedovaté. Bobule môžete ochutnať s výnimkou semiačka vo vnútri. Aj napriek svojej jedovatosti sa s obľubou pestuje ako okrasný strom. Je tiež využívaný v medicíne na výrobu čaju alebo extraktu proti bolesti hlavy, únavy, reumatických bolestiach.

Kôra tisa červeného sa využíva na výrobu antibakteriálnych a protirakovinových liečiv. Narozdiel od predchádzajúcich rastlín je ťažké povedať, aké veľké množstvo vám môže spôsobiť zdravotné problémy, pretože to záleží od vášho veku, hmotnosti a iných ďalších faktov. V každom prípade ak nedopatrením skonzumujete niektorú časť z tohto stromu a začnete sa cítiť zle, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Pokiaľ máte domáce zviera a zvažujete, že si posadíte tis červený, nie je to najlepší nápad, pretože aj pre ne je tento strom jedovatý. To isté platí aj u brečtana, oleander, jakubovka, nefritovka, belladona, ľaliovník, hložník, hviezdicovka a vtáči zob.

 

Jedovatý ihličnatý strom z blizka z červenými bobuľami.

your-image-description