Ako vytvoriť záhradný rybník

  Záhradné jazierko je vec, ktorá dodá vašej záhrade úplne iný vzhľad. Pri jazierku si môžete odpočinúť a kochať sa rastlinami a zvieratami, ktoré v ňom žijú. Také jazierko si môžete doma urobiť aj bez pomoci odborníka. Ak vás zaujíma, ako si ho vytvoriť a čo všetko nato budete potrebovať, čítajte ďalej.

 

 Ako nato?

 

Našťastie je takmer jedno, aké miesto pre svoj rybník vyberiete, avšak nemalo by byť pod väčšími stromami. Najlepšie miesto je také, na ktoré stále nesvieti priame svetlo, ale zároveň na ňom nie je stále tieň. Ak sa, ale aj napriek tomu rozhodnete pre miesto, na priamom slnku, bolo by vhodné, k jazierku posadiť neopadavé stromy. Akmáme miesto vybrané na rad prichádza výber tvaru, ktorý je tiež rozhodujúci. Tvar jazierka si poznačte buď pieskom alebo hadicou. Uistite sa, že ste s tvarom spokojný tak, že sa na neho pozriete z diaľky. Vďaka tomu si budete naozaj istý, že jazero bude presne podľa vašich predstáv. Ak sa vám na tvare niečo nebude pozdávať proste to upravte. Pri tomto kroku si dajte pokojne na čas, pretože neskôr s tým už naozaj nič nespravíte.

Mali by ste mať predstavu o tom, akú hĺbku a veľkosť bude mať vaše jazierko, aby ste tak vedeli, koľko materiálu budete potrebovať. Hĺbka by mala byť minimálne 1, 3 m, aby ste si v ňom, ak chcete mohli chovať koi kapre, ktoré na svoje prezimovanie takúto hĺbku potrebujú. Steny by nemali byť kolmé, lebo by sa inak nedali obložiť kameňmi. Akviete, akú výšku a hĺbku bude mať vaše vytúžené jazierko, môžete sa pustiť do kopania. To môžete urobiť buď to motykou alebo lopatou. Keď vykopete prvú vrstvu je treba si premyslieť aký tvar bude mať ďalšia vrstva. Jednotlivé vrstvy by mali pripomínať široké schody, na ktoré neskôr budete ukladať rastliny. Nevytvárajte príliš veľa plytčín, pretože v takomto prostredí sa veľmi darí riasam. A mať jazierko zamorené riasami určite nechcete.

Plytčiny by mali byť vysadené. Ak počas práce narazíte na kamene, korene či iné predmety, ktoré by tam nemali, čo robiť, odstráňte ich. Na dno jazera sa pokladá fólia ( PVC ). Je veľmi dôležité, aby ste si pri výbere fólie dali záležať, pretože veľký príval vody nemusí zvládnuť a môže sa pretrhnúť. Vhodná je napríklad flexibílná gumokaučuková fólia, ktorá sa dá použiť na každý druh jazierka.Tak tiež je potrebné, aby ste zabezpečili okraje, a to tak, že blízko nich natlčiete kladivom drevené kolíky, na ktoré potom klincami alebo skrutkami upevníte do dreva. Mali by ste sa rozhodnúť, aká maximálna hladina vody v jazierku bude. Nezabudnite si skontrolovať rovinu, a to vodováhou a stavebnou šnúrou. Jeden z najdôležitejších materiálov je podkladová textília, pretože zabraňuje prerezaniu.

Určite sa vyhnite tomu, že tento materiál nahradíte kartónom alebo novinami. Fóliu to vôbec neochráni a noviny či kartón vám zhnijú. Geotextília vám naopak vydrží dlhé roky. Vyložte ňou celý výkop, najlepšie bude ak použijete teplovzdušnú pištoľ. zabráni tomu, aby sa pod fóliou rolovala. PVC alebo EPDM fóliu rozrolujte uprostred jazierka. Vďaka tomu sa vám bude jednoduchšie naťahovať. Naťahujte ju k okrajom jazierka. Ak si všimnete nejaké záhyby vyrovnajte ich. Práve takéto práce s fóliou je dobré robiť ak máme príjemné, jarné počasie. V zime sa s ňou neodporúča pracovať, pretože je krehká. Fólia je dosť ťažká a veľká, preto ju neukladajte sami, ale zavolajte si na pomoc niekoľko pomocníkov. Opatrne ju rozmotajte, a to smerom do stredu a potom postupne " roztvorte " jednotlivé časti.

Pritom stále dávajte pozor, aby ste niečo nepoškodili. Keď máte fóliu natiahnutú môžete napustiť trochu vody, aby sa viac vyrovnala. Náradie, a to hlavne to ostré pre istotu nedávajte v blízkosti jazierka. Aby ste si boli vážne istý tým, že ste prácu urobili tak, ako mali a fólia nie je nikde poškodená môžete urobiť tzv. zátopovú skúšku. Naplňte jazierko a 2 dni sledujte hladinu. Aby toho materiálu nebolo málo budete potrebovať aj kamienkovú fóliu. sa ukladá v pásoch vedľa seba zatiaľ, čo vrchnú časť lepíme o PVC fóliu. Ak chcete, okraje obložte kameninovom až po breh. Teraz nastáva čas na dôležité súčiastky filtrčného systému, ktoré spojíte pomocou jazierkovej hadice. Na používanie jazierkového čerpadla, s ktorým môžete používať aj hlavicu na vysávanie, napojte buď sací kôš alebo skimmer.

To zabezpečí dobrú cirkuláciu vo vašom jazierku. Práce však ešte nie je koniec, preto je určite lepšie si prácu rozdeliť na niekoľko dní, ako to urobiť rýchlo a nekvalitne. Nie, lenže pritom stratíte čas, ale výsledok nebude taký, aký by ste chceli. Prietokovú filtráciu osaďte do roviny tak, aby dokonalo sedela a bola nad úrovňou hladiny jazierka. Po tomtoprichádza predposledný krok, a to napustenie vody. Pokiaľ čerpáte vodu zo studne nechajte ju pár dní, aby sa okysličila, a ak máte vodu z vodovodu, tento proces jej pomôže k tomu, aby sa z nej vyparil chlór. Potom už len stačí do filtrácie dať štartovacie baktérie. Ak nechcete, aby vám filtrácia kazila dojem pekného prostredia jednoducho ju skryte za krík a pokiaľ vám žiadne kríky doma nerastú, rovnako dobre vám poslúži aj tento umelý krík v tvare gule. Ale použiť môžete aj vysoké kamene, ktorými ju obložíte.

  

Záhradné jazierko s kvetmi a kameňmi.  

 

 

Aké rastliny a doplnky zvoliť?

 

Rastlinyzákladom každého záhradného jazierka, ale samozrejme nie je úplne jedno aké doň zvolíte. Správny výber nám zabezpečí nie len to, že sa rastlinám bude dariť, ale aj to, že tým zabránite rastu rias, ktoré nevyzerajú v jazere veľmi dobre. Zároveň je to aj, preto, aby malo jazierko potrebné okysličenie a ryby si mohli nájsť úkryt, ktorí potrebujú. Dôležitý je aj počet rastlín. Na 1m2 by mali byť päť rastlín to kvôli tomu, aby malo jazierko správnu biologickú rovnováhu. Ak si na týchto veciach dáte záležať bude mať vaše jazierko po cca 5 rokoch odolnú biologickú rovnováhu a bude môcť fungovaťs filtrom bez UV lampy ( ak máte jazierko, ktoré má viac ako 10m3 ). Rastliny, ktoré budete sadiť v hĺbke 0 - 30 cm dotvárajú celkový dojem jazierka.

Chýbať by vám nemal ježohlav či pálka, čozákladné rastliny, ktoré nesmú chýbať v žiadnom jazierku.Takéto rastliny veľmi dôležité v zime, pretože cez ich stonky sa do vody dostáva kyslík. Rastliny, ktoré môžete posadiť do hĺbky - 50 až 2-5 cm pod vodnou hladinou tak tiež veľmi dôležité. Vďaka ním je v jazierku veľké množstvo kyslíka, čo veľký vplyv na kvalitu vody. Najčastejšie používaná rastlina pre takúto hĺbku je stolístok. V každom jazierku by mali byť aspoň 3 filtračné rastliny. to napríklad vodné žihľavy, rdesty či vytrvalky. Posledná kategória rastlín plávajúce rastliny. Tie majú za úlohu odčerpávať prebytočné živiny.

A vďaka tomu nebudú môcť vláknité riasy v jazierku rásť. Odporúčame vám vysádzať jednu rastlinku na m2. Ak majú plávajúce rastlinky dobré podmienky, tak sa množia veľmi rýchlo. Preto je najideálnejšie ak kúpite namiesto viacerých kusov z jednej odrody niekoľko druhov. Väčšina plávajúcich rastlín nie odolné voči zime, preto ich treba každý rok dokúpiť a nahradiť. Naopak rezavka aleovitá so zimou nemá žiadny problém. Veľmi obľúbenými rastlinkami lekná a ich krásne kvety - lotusy. Spomedzi lekien si môžete vybrať z bielych, žltých, purpurových, ale existujú aj tigrované lekná. Existuje dokonca aj druh lekna, ktoré kvitne iba v noci.

Ak by vás zaujímali aj iné rastliny, ktoré kvitnú zásadne iba v noci, prečítajte si článok krásy nočnej záhrady. Tieto rastlinkynie len krásne, ale aj užitočné. Aj oni zohrávajú významnú úlohu v boji proti riasam. Pri výbere lekna, okrem jeho krásy berte na vedomie aj to, akú hĺbkujazierko. aj mini lekná, ktoréurčené pre jazierka s hĺbkou 40 cm. Je to aj, preto, pretože by vo väčšej hĺbke odhnili. S ich množstvom si ťažkú hlavu robiť nemusíte a pokojne si ich dajte do jazierka koľko len chcete. Navyše, vydržia aj zimu. Presuňme sa na dekorácie, vďaka ktorými bude jazierko vyzerať o niečo krajšie. Veľmi obľúbenéfontány. Okrem klasických, kamenných, ktoré každý poznáaj tieto solárne fontány.

nie len krásne na pohľad, ale tešiť sa z nich budú aj vtáčiky počas horúcich letných dní, ktoré sa vďaka nej budú môcť osviežiť. Ďalej to rôzne kamienky, rozličných veľkostí, tvarov či farieb, ktoré si buď môžete kúpiť alebo sami doma vymaľovať. Môžete zvoliť aj fosforújucé kamienky, ktoré budú vyzerať veľmi pekne, hlavne v noci. Ak chcete niečo zaujímavejšie, ako je fontána, dajte si do jazierka umelý vodopád. Ďalšia dekorácia, ktorá sa neodmysliteľne spája s jazierkom je aj vodná socha. Rovnakú službu vám urobia aj záhradné dekorácie. V prípade, že chcete mať okrem rybiek pri jazierku aj korytnačky, nemala by vám chýbať pre ne ani štôlňa či piesočný ostrovček, na ktorom sa budú môcť spokojne vyhrievať na slniečku.

 

Mini jazierko s dekoráciami, kvetmi a leknami.

your-image-description