Ako vyriešiť problémy so zalievaním v záhrade

Ak máte záhradu, isto už máte prehľad o tom, koľko energie pri polievaní záhrady spotrebujete, nehovoriac o čase. Sú však riešenia a zavlažovacie systémy, ktoré sú šetrnejšie a polievanie v záhrade vám uľahčia. Ak chcete vedieť ako nato, pokračujte v čítaní a možno vás niečo z článku inšpiruje natoľko, že to začnete používať aj vo svojej záhrade.

 

 

Ako vybrať záhradnú hadicu?

 

Jedna z najbežnejších možností, ako záhradu poliať je za pomocou záhradnej hadice. Možno si hovoríte, že všetky hadicerovnaké, ale nie je to tak. Jedna zo zásadných vecí, podľa ktorej si ju vybrať, je jej dĺžka. Existujú aj flexibilné hadice, ktoré sa vedia natiahnuť na dvojnásobok svojej dĺžky. A práve tie patria k najpraktickejším záhradným hadiciam, ktoré oceníte najmä v prípade, že máte naozaj veľký pozemok, na ktorom máte mnoho zeleniny, ovocia, ale aj stromov. A nezabúdajte ani na trávnik, ten tiež potrebuje byť pravidelne polievaný. Možno sa vám môže zdať, že je oveľa jednoduchšie si kúpiť jednu veľmi dlhu hadicu a tým sa problém vyrieši, ale tak to naozaj nie je.

Aj, keď je dlhá a prinajhoršom ešte aj ťažká, manipulácia s ňou bude veľmi zložitá a budete sa musieť pri polievaní stále zastavovať, aby ste hadicu potiahli prípadne ešte k tomu by ste museli dávať pozor či sa po ceste o niečo nezavadila. Rovnako je to aj so skladovaním. aj hadice, ktoré si môžete rovno kúpiť s navíjačom. Takýmto spôsobom úšetríte nie len svoj čas, ale aj miesto a sa nebudete musieť stresovať s tým, ako hadicu zvinúť, aby sa nezlomila či inak nepoškodila. Okrem dĺžky je dôležitý aj vnútorný objem, ale aj hmotnosť. Čím je objem väčší tým je väčší aj prietok vody. A tým pádom je aj šetrnejšia v spotrebe vody, pretože budete mať záhradu skôr poliatu.

Navyše hadica s väčším objemomaj väčší dosah, čo znamená, že sa nebudete musieť pri polievaní stále presúvať z miesta na miesto. Na internete si môžete nájsť orientačnú tabuľku, podľa ktorej sa budete môcť orientovať  v objeme hadíc. Tie sa udávajú buď v milimetroch alebo palcoch. Kvôli výdrži, ale aj iným veciam je dôležité mať prehľad, aj o materiáloch a o ich plusových a mínusových vlastnostiach. vinylové hadice, ktorénajľahšie, ale zároveň aj najslabšie. Veľmi ľahko sa zničia. Ale ak ju chcete používať iba občas, bude vám bohato stačiť.

Ďalšiegumové hadice, ako je táto. veľmi obľúbené, pretože veľmi odolné a vydržia nie jeden rok. Náročné podmienky či horúce letné počasie im nerobí žiaden problém. Ak si chcete vybrať naozaj kvalitnú záhradnú hadicu, ktorú môžete po celý rok nechávať vonku, vyberte si takú, ktorá je odolná voči teplote od -20 °C do 100 °C. Gumené hadice majú však jednu nevýhodu. ťažké a zložitejšie sa s nimi manipuluje. Dokonca aj farba je rozhodujúca. Tmavé sa rýchlejšie zahrievajú a vďaka tomu mäknú. Ale narozdiel od svetlých či priehľadných sa v nich netvoria riasy.

 

Muž, polievajúci záhradu záhradnou hadicou z navíjača.

 

 Aké sú ďalšie možnosti?

 

Okrem klasických záhradných hadíc máte na výber aj iné možnosti, ktoré efektívne. Medzi ne patria priesakové hadice. Tie sa od tých klasických líšia tým, že rovnomerne vedia zavlažovať záhony či živé ploty, ale použiť ju môžete aj do skleníka. Po celej dĺžke malé otvory, cez ktoré sa dostáva voda. Ukladajú sa buď na zem alebo pod zem, a to ku koreňom rastlín. Jedná sa o veľmi efektívne zavlažovanie, ktoré zvyšuje okysličovanie pôdy a rast rastlín. Navyše je tento spôsob aj veľmi šetrný, pretože sa všetka voda využije rastliny namiesto toho, aby sa odparila.

Ďalšou možnosťou, ktorá je podobná priesakovej hadici je zavlažovacia hadica. sa jednoducho inštaluje a vaša záhrada bude pravidelne, rovnomerne a šetrne poliata. Vďaka nej si môžete ušetriť mnoho času a dokonca ísť aj na vytúženú dovolenku, na ktorú by ste inak kvôli záhrade nemohli dostať. Je vhodná pre všetky tipy záhrad a je odolná voči UV žiareniu. Vaše rastliny tak dostanú toľko vody koľko potrebujú pre svoj rast, a to bez toho, aby ste sa museli báť toho, že budú preliate. Pri polievaní, ak chcete ušetriť vodu a zároveň chcete, aby bolo polievanie naozaj efektívne je dôležité to, kedy záhradu polievate.

To, v akom čase by ste ju mali zalievať sa dočítate v tomto článku. Môžete si tiež spraviť malý test, podľa ktorého poznáte či je potrebné rastlinky poliať. Vezmite trochu hliny do dlane a keď sa hrudky po jemnom stlačení drvia a nedajú sa formovať, je ten správny čas rastlinky poliať. Každému vyhovuje pri polievaní niečo iné a keď máte menšiu záhradu alebo vás jednoducho čas strávený na záhrade baví a naplňuje vystačíte si aj so záhradnou krhlou. Vďaka nej, si môžete odsledovať, koľko vody spotrebujete. V lete trávnik rastie ako divý, a tak je práve v tomto ročnom období nutné ho kosiť častejšie ako inokedy.

A práve toho môžete využiť. Pýtate sa ako? Nazbieranú trávu ( ale môže to byť aj slama či rozdrvená štiepka s hrubším kompostom ) nastláčajte medzi záhony. Týmto jednoduchým trikom ušetríte na vode, pretože sa váha v pôjde dlhšie udrží. Spotrebu vody znížite aj tým, že si pred pestovaním nových rastlín starostlivo premyslíte ich výber. Máte na výber veľké množstvo druhov, ktoré na údržbu menej náročné ako iné. Najmenej vody potrebuje napríklad cesnak, hrozno či paradajky. U ovocných stromov je to figovník, jabloň ale aj slivka.

 

Žena, zalievajúca záhradu červenou krhlou.

your-image-description