Slovník pojmov pre záhradkárov

V tomto slovníku nájdete v abecednom poradí vysvetlené najpoužívanejšie pojmy z oblasti záhradkárstva.

Aeroponické pestovanie rastlín

Jedná sa o pestovanie rastlín bez využitia pôdy. Rastliny sú vo vzduchovej komore pomocou špeciálneho systému pravidelne jemne poprašované živinami bez ponorenia vo vode. Distribúcia živín je zabezpečená každú hodinu formou sprejovania či hmlenia visiacich koreňov a spodných častí stoniek špeciálnym roztokom aby boli rastliny schopné rastu. V súčasnosti sa tento spôsob pestovania teší čoraz väčšej popularite.

Agrotextília

Môžu byť tkané alebo netkané a slúžia k zachytávaniu a rozvádzaniu vody, ktorú rastliny potrebujú pre rast. Chránia vegetáciu pred škodlivými klimatickými vplyvmi (mrazom, ostrým slnečným žiarením) a zamedzujú šíreniu erózie, rozrastaniu buriny a množeniu mikroorganizmov. Pomáhajú tiež spevňovať svah pri vonkajších bazénoch, pieskoviskách alebo príjazdových cestách.

Akaricíd

Akaricídy sú chemické pesticídne prostriedky na postrekovanie, ktoré sa používajú hlavne v boji proti roztočom. Sú určené na hubenie a reguláciu výskytu roztočov v ovocných stromoch, okrasných rastlinách, plodovej zeleniny, bobuľovitom a drobnom ovocí.

Aktivátor kompostu

Ide o ekologicky nezávadný prípravok, ktorý slúži na urýchlenie rozkladu organických látok v záhradných kompostoch. Obsahuje baktérie, enzýmy a živiny, ktoré sú nutné pre činnosť mikroorganizmov.

Algicíd

Algicídy sú skupinou pesticídov určených k ničeniu rias. Niekedy sú klasifikované aj ako herbicídy. Ako algicíd je nejčastejšie v bazénoch či vo vodárenstve používaný aj napríklad chlór.

Antiparazitný Obojok

Tieto obojky pre mačky a psov obsahujú účinné látky, ktoré májú dlhotrvajúci akaricídny (smrtiaci) a repelentný (bráni cicaniu) účinok na kliešte, blchy, vši či srstiarky na rôzne dlhé obdobie podľa údajov výrobcu. Účinná látka sa postupne uvoľňuje pórmi obojku do srsti a kože zvieraťa. Účinkujú proti larvám, nymfám a dospelým kliešťom. Účinkujú ako pri pohybe zvieraťa tak aj v pokoji.

Antraknóza

Ide o hubovú chorobu, ktorá veľmi často postihuje orechy hrozno, ríbezle a iné bobule. Je sprevádzaná čiernou škvrnitosťou plodov a listov. Rastlina infikovaná týmto ochorením môže často bez potrebnej starostlivosti uschnúť a uhynúť. Prevenciou proti tejto chorobe sú rôzne biologické látky zamedzujúce šíreniu plesňových infekcií.

Aromatické Látky

Je to rozsiahla skupina nízkomolekulových prchavých organických látok prírodného alebo syntetického pôvodu, ktorých zmesi spôsobujú komplexný (čuchový i chuťový) prejav arómy a vône potraviny. Môžu byť prirodzenou súčasťou potravín (spolu s chuťovými látkami) alebo sa v nich tvoria tepelnými, enzymatickými alebo chemickými procesmi pri ich príprave alebo skladovaní. Z hľadiska pôvodu sa delia na syntetické a prírodné, ktoré sú priamo izolované z ovocia, zeleniny či korenín.

Asimiláty

Asimiláty su produkty premeny východiskových látok, anorganických alebo cudzích organických látok, na vlastné organické látky dôležité pre živé organizmy pričom tento proces sa nazýva Asimilácia.

Atraktanty

Sú to biologicky aktívne prchavé látky, ktoré pôsobia na škodlivý hmyz prostredníctvom vône, farby alebo chuti a podmieňujú ich pohyb k zdroju. Môžu byť rastlinného (kvetné vône) alebo živočíšneho pôvodu (pohlavné feromóny). Mnoho druhov atraktantov sa v súčasnosti vyrába synteticky. Sú špecifické pre každý druh hmyzu, ako sú sexuálne alebo potravinové vábidlá. Ich vysoká účinnosť sa využíva na kontrolu výskytu škodlivého hmyzu, ktorý priťahujú na veľkú vzdialenosť do lapačov, kde sa v následne ničí inými prostriedkami. Využívajú sa hlavne pri ochrane rastlín proti živočíšnym škodcom.

Auxíny

Sú to rastové hormóny pre rastliny, ktoré podporujú predlžovanie stoniek, podporujú objemový rast a delenie buniek a skvalitňovanie koreňového systému. Môžu sa vyrábať prirodzene alebo chemicky.

Bakteriálno-enzmymatický Výrobok

Používa sa najčastejšie na sifóny, potrubia, odpadové rúry. Je to prírodný výrobok na skvapalnenie organických nečistôt a usadenín v sifónoch a odpadových potrubiach alebo suchých WC s funkciou odstránenia zápachu. 

Baktericídny

Alebo usmrcujúci baktérie. Baktericídny účinok majú mnohé antibiotiká a dezinfekčné prostriedky.  Prostriedky s baktericídnym účinkom majú vysokú účinnosť pri odstránení baktérii ale aj vírusov a plesní.

Bakteriostatický

Je zastavujúci rast a rozmnožovanie baktérií. Bakteriostatická je akákoľvek látka schopná potlačiť rast a množenie baktérií bez toho, aby spôsobila odumretie bunky.

Biocíd

Je to výrobok, ktorý obsahuje jednu alebo viac účinných látok vo forme, v ktorej je určený na ničenie, odpudzovanie, zneškodňovanie škodlivých organizmov chemickým alebo biologickým spôsobom. Rozdeľujú sa na fungicídy (ochrana pred plesňami, baktériami, mikroorganizmami) a insekticídy (ochrana pred hmyzom vo všetkých fázach jeho vývoja).

Biogénne Prvky

Sú to prvky, ktoré sa vyskytujú v biosfére a sú nevyhnutné pre stavbu a životnú činnosť organizmov čiže rastlín, zvierat aj ľudí. Vyskytujú sa aj v neživej prírode čiže nie sú špecifické len pre živé organizmy. Príkladom sú kyslík, uhlík alebo fosfor.

Biolit

Biolit je vysoko účinný priestorový insekticídny sprej proti muchám, komárom, osám, moliam a inému lietajúcemu hmyzu v domácnostiach aj priemyselných priestoroch.

Biologická Ochrana

Biologická ochrana rastlín je systém, ktorý využíva prirodzených nepriateľov škodlivých organizmov s využitím živých organizmov na ich likvidáciu. Moderné prostriedky biologickej ochrany sú vysoko a dlhodobo účinné a zároveň sú šetrné k ľudskému zdraviu, životnému prostrediu a majú nízku alebo žiadnu toxicitu na necielené organizmy. Tým sa zvyšuje bohatosť, diverzifikácia a stabilita prírodných ekosystémov v poľnohospodárskej prevádzke a umožňuje sa kvalitná produkcia.

Biologické hnojivo

Je to hnojivo, ktoré obsahuje iba prírodné zložky a je šetrné k životnému prostrediu. Príkladom biologického hnojiva sú sušený maštaľný hnoj, guano, slepačí trus, rohovinu, baktérie, riasy a parazitické huby pre lepší rast rastlín.

Borkén

Je to prášok dvojsiričitanu draselného, ktorý slúži na sírenie muštu a nakladanie zeleniny. Je veľmi známy na konzerváciu ovocia, zeleniny a vína. Využívaný je vďaka antimikrobiálnym a antioxidačným účinkom. Mnohí ho poznajú pod emulgátorom E224. Vo väčšom množstve je udávaný ako škodlivý, pretože môže spôsobovať alergie alebo poškodenie ciev. Bežne sa používa v konzervárenskom priemysle. Vďaka nemu vydrží zelenina chrumkavá ako čerstvá aj 2 roky od zavarenia. 

Burina

Jedná sa o rastlinu, ktorá v záhrade neprináša žiadny úžitok, keďže odčerpávaním vody a rôznych živín z pôdy ohrozuje všetky úžitkové plodiny v jej blízkosti. 

Cererit

Je to významné pestovateľské hnojivo určené na hnojenie ovocia, zeleniny, okrasných rastlín a chmeľu. Ide o bezchloridové, granulované prípravky s množstvom stopových prvkov určených k jarnej príprave pôdy. Tieto prípravky sú dostupné aj v kvapalnej forme, no odporúča sa ich aplikovať za suchého počasia (aby voda zbytočne nevyplavila účinné látky). Používajú sa nielen pred sejbou a počas sadenia, ale aj na skvalitnenie rastu počas vegetačného obdobia.

Cibuľové Kvetiny

Alebo cibuľoviny sú kvety, ktoré skrášľujú záhrady a kvetináče od skorej jari až do jesene. Zásobné látky v cibuli umožňujú prežiť obdobia, ktoré sú pre rast nepriaznivé. Pre vytvorenie dokonalej kompozície a záhonov s kvitnutím počas celého roka sú nepostrádateľné. Dominujú farbami, vôňami, výškou a sú všeobecne veľmi obľúbené.

Cibuľová Zelenina

Cibuľová zelenina je zelenina, pri ktorej konzumujeme časť zvanú cibuľa. Má veľké množstvo antibakteriálnych látok a taktiež má bohaté využitie v kuchyni. Patrí sem napr. cibuľa, pór, cesnak, šalotka.

Cievne zväzky rastlín

Sú základom vodivých pletív, ktoré zabezpečujú transport vodných roztokov a spracovaných živín do jednotlivých častí rastliny. Cievny zväzok tvorí drevná časť (vedie vodu a v nej rozpustné anorganické látky z koreňa k listom) a lyková časť (rozvádza hotové asimiláty /organické látky/ z listov na miesto spotreby,alebo do zásoby).

Cytokiníny

sú rastlinné hormóny (fytohormóny), ktoré podporujú delenie rastlinných buniek (cytokinézu), a tým u rastlín hrajú dôležitú úlohu v mnohých vývojových procesoch.

Cytoplazma

Cytoplazma je označenie pre všetok obsah bunky obklopený cytoplazmatickou membránou, s výnimkou jadra. Jedná sa o tekuté prostredie bunky zahŕňajúce bunkové organely a ďalšie bunkové štruktúry.

Čerň

Je to hubové ochorenie rastlín, ktoré sa prejavuje čiernymi škvrnami na listoch. Čerň postupne zakrýva listovú zeleň a spomaľuje fotosyntézu. Huby parazitujú na sladkých výlučkoch živočíšnych škodcov – vošiek, puklíc, štítničiek, vlnačiek alebo molíc, ktoré z rastlinných štiav strávia iba jednoduché cukry. Jedná sa o zákerné ochorenie pri ktorom bez potrebnej starostlivosti môže uhynúť celá rastlina.

Čerpadlo

Čerpadlá do záhradných jazierok sú veľmi rozšíreným a vyhľadávaným doplnkom. Ich úlohou je v jazierku zabezpečiť dostatočnú cirkuláciu vody a tým zabezpečiť prísun kyslíka, čo je dôležité pre ryby a vodné rastliny.


Červené Kôstkoviny

Kôstkoviny patria u nás medzi najviac pestované ovocie. Či už ide o tie najhlavnejšie ako broskyne, marhule, slivky, čerešne a višne, veľa

sa pestujú aj tie menej známe ako ringloty, nektarinky, mirabelky a do poredia sa dostávajú aj rôzne krížence ako Aprimira, Aprisali,
Aprikyra, japonské slivky a veľa ďalších.

Červivosť

Najčastejším škodcom jabloní, hrušiek, sliviek, čerešní, višní, marhúľ, borskýň a dokonca aj orechov či viniča je obaľovač, ktorý spôsobuje červivosť

plodov, ktoré hnijú už na stromoch. Napadnutá rastlina potom následne vyžaduje ošetrenie, ktoré vykonávame na to určenými prípravkami.

Červotoče

Červotoče patria k najrozšírenejším druhom drevokazného hmyzu. Napadajú drevené konštrukcie, krov a nábytok. Tento hmyz po sebe zanecháva množstvo drobných dierok v nábytku a natrúsené piliny. Pri svojej “činnosti” vydáva typický vŕzgavý zvuk ako pri pohybe v starších domoch s trámovým stropom. Najlepšou prevenciou je pravidelné prevetrávanie hlavne podkrovných miestností či impregnácia pomocou zelenej skalice. Techniku vydymovania alebo mikrovlnného žiarenia treba určite prenechať len na odbornú firmu.

Čierna Škvrnitosť Ruží

Je to choroba, ktorá spôsobuje hnedé a čierne škvrny na listoch ruží. Tie sa postupne zväčšujú a rozširujú, listy začínajú žltnúť, schnúť a zakrátko opadávajú. Ak rastliny nie sú čo najrýchlejšie ošetrené dochádza k opadu veľkej časti listov preto treba zakročiť a ošetriť rastlinu chemickými prípravkami, ktoré sú na to určené.

Deratizácia

Deratizácia v záhrade sa vykonáva hlavne kvôli krtkom. Hoci krtko v záhrade nie je pre rastliny nebezpečný, dokáže spustošiť dvor na nepoznanie. V minulosti používanú sieť proti krtkom už v dnešnej dobe nahradil plašič krtkov. Je to prístroj, ktorý je určený na odpudzovanie nielen krtkov, ale aj hrabošov, piskorov,  potkanov, hadov a myší.

Desikácia

Je to činnosť slúžiaca k likvidácii a potláčaní nežiaducej zelene, buriny a drevín, alebo ku kultivácií okrasných iných rastlín v parkoch, záhradkách, športoviskách, parkoviskách a pod. V súčasnosti sú na desikáciu používané herbicídy. Najúčinnejšie zásahy sú dosahované v období vrcholu vegetačnej aktivity na jar alebo v lete.

Dezinfekcia Pôdy

Vykonáva sa na jeseň najčastejšie dusíkatým vápnom z dôvodu kyslej pôdy ale aj ako ochrana proti burinám, chorobám, roztočom i hlodavcom.

Dezinsekcia

Proces, resp. súbor opatrení zameraný na rozsiahlu likvidáciu choroboplodných a inak nežiaducich článkonožcov. Ide o epidemologicky a hospodársky závažný hmyz, narúšajúci aj náš celkový komfort. Najčastejšie pomocou chemických prípravkov (insekticídy) sa tak dokážeme nadobro zbaviť ploštíc, molí, švábov, mravcov a iného otravného hmyzu v našej blízkosti. Rozdeľuje sa na preventívnu (zabránenie uhniezdeniu, rozmnožovaniu a šíreniu článkonožcov) a represívnu (cielenú, vykonáva sa pri výskyte hmyzu v konkrétnom objekte).

Dierkovitosť Listov

Dierkovitosť odborne nazývaná klasterosporióza spôsobuje huba, ktorá sa objavuje na listoch. Hostiteľom je čerešňa, slivka, broskyňa, marhuľa a mandľa. Takto odumreté listové pletivo následne vypadáva, čím sa znižuje asimilačná plocha. Napáda aj plody preto je potrebné rastlinu ošetriť prípravkami proti tejto chorobe.

Dormancia

Dormancia u rastlín znamená preventívne zastavenie rastu v nepriaznivom období roku. Je riadená biologickými „hodinami“ a reaguje na teplotu,
skrátený slnečný svit alebo nízke vodné zrážky.

Dosievanie trávnika

Vykonáva sa  v jarných mesiacoch až do mája kvôli renovácii starších trávnikov. Holé miesta v trávniku sa dopĺňajú dosievaním trávnej zmesi, do ktorej sa pridáva jemný piesok a trochu hnojiva. Dosievanie sa vykonáva hneď po prevzdušnení trávnika. Trávnik potom treba dobre zalievať a dbať na to aby takto ošetrené časti neboli vystavované prehnanej záťaži minimálne mesiac.

Dravé Roztoče

Dravé roztoče sú v poslednom období čoraz vyhľadávanejšie a obľúbenejšie aj u malých záhradkárov. Typhlodromus Pyri, ako sa volajú tieto roztoče, veľmi efektívne bojujú proti roztočom a roztočcom na ovocných stromoch, aj na viničoch. Stačí použiť raz a na dlhé roky máte po starostiach. Viacerí záhradkári potvrdzujú ich účinnosť a pritom hlásia aj 30%-tný nárast výnosu zo stromov i viniča. Ušetria sa tak peniaze na rôzne postreky, navyše ide o ekologickú ochranu, ktorá sa navyše jednoducho aplikuje pripevnením plsteného pásika na strom, či krík.

Drevokaz

Je to chrobák o veľkosti 2,5 – 4 mm. Napáda chradnúce a oslabené stromy, prípadne spílené kmene, či čerstvé pne na vlhkejších stanovištiach. Z chodieb vytláča belavé drvinky. Rojí sa v marci a apríli. Samičky kladú vajíčka v chodbičke vyhlodanej v dreve kolmej na os kmeňa. Larvy následne vyžierajú larvové chodby v smere osi kmeňa a tak vzniká charakteristický rebríčkovitý typ požerku. Patrí do skupiny tzv. ambróziových chrobákov.

Drôtovce

Drôtovce sú červy obávané najmä pre veľké straty v úrode zemiakov. Napadajú hľuzy, korene a cibule rastlín. Vyhovuje im vlhšie prostredie, v ktorom si lepšie vytvárajú chodbičky a prenikajú celou organickou hmotou plodiny. Najväčší výskyt zaznamenávajú drôtovce v zemiakoch, cibuli, mrkve a cvikle. Nepohrdnú ani kukuricou či cukrovou repou. Veľmi zriedkavo napádajú stonky a len niektoré druhy sa živia šťavami z listov. Na jeho hubenie sa nepoužíva chemická ochrana aby nedošlo ku kontaminácii plodín a preto sú vhodnejšie biologické insekticídy na báze obnoviteľných zdrojov. 

Dusíkaté Vápno

Používa sa na dezinfekciu pôdy, ničí zárodky chorôb, škodcov, semená burín a odstraňuje prekyslenie pôdy. Používa sa na jarné a jesenné hnojenie, najneskôr 14 dní pred výsadbou. 

Ektoparazity

Pri záhradkárstve ide o parazitický organizmus, teda rastlinu, ktorá parazituje na povrchu hostiteľskej rastliny. Parazitická rastlina čerpá živiny, čo sú organické i anorganické látky potrebné pre správny chod parazitujúcej rastliny z hostiteľskej rastliny. Vo väčšine prípadov platí, že parazitujúca rastlina je menšieho vzrastu ako hostiteľ. Príkladom rastlinných ektoparazitov sú imelo biele, záraza, kukučina alebo zubovník šupinatý.

Endívia

Alebo čakanka štrbáková je u nás zatiaľ len veľmi zriedka pestovaná zelenina podobná šalátu. Obľubu si získala hlavne v južnej Európe, teda v krajinách s miernymi zimami, napríklad vo Francúzsku a v Taliansku, kde ju poznajú už od čias antiky. Má veľmi zdravé účinky a pôsobí takisto aj ako detoxikant. 

Energia Klíčenia

Klíčivosť semien je hlavný ukazovateľ kvality osiva a zisťuje sa podľa stanovených metód. Je to v percentách vyjadrený počet normálnych klíčkov schopných ďalšieho vývoja, ktoré boli získané behom stanovenej doby z čistých semien. Skúška klíčivosti sa vykonáva v optimálnych laboratórnych podmienkach.

Éterický Olej

Inak nazývaný aj silica, prchavý olej, esenciálny olej, aromatický olej alebo vonný olej je prchavá kvapalina rastlinného pôvodu s charakteristickou vôňou. Jedná sa o vysoko koncentrované výťažky z rastliny, využívané napríklad v aromaterapii, kozmetickom priemysle, alebo pri masáži.

Feromónové Lapače

Feromónové lapače nie sú prostriedkom na zničenie škodcu. Ich funkcia je včas odhaliť výskyt najčastejšie motýľov obaľovača, ktoré na stromy nalietavajú, aby sa párili. Slúžia teda na signalizáciu výskytu škodcov aby sme následne mohli cielene a včas použiť prípravky proti nim. 

Flóra

Alebo kvetena je súhrn všetkých rastlinných druhov (vrátane mikroorganizmov) na vymedzenom území (biotope) alebo v určitom období. Podobný pojem je vegetácia. 

Fosfolipidy

Fosfolipidy sú prirodzene sa vyskytujúce organické chemické zlúčeniny. Predstavujú základné stavebné prvky membrán, ktoré obklopujú bunky všetkých živých organizmov. V ľudskom tele sa fosfolipidy nachádzajú v obzvlášť vysokých koncentráciách v kostnej dreni, mozgu, pečeni a srdci. Tie fosfolipidy, ktoré obsahujú esenciálne mastné kyseliny, sa označujú pojmom „esenciálne fosfolipidy“.

Fumigácia

Alebo plynovanie je druhom dezinsekcie (ničenie škodlivého hmyzu) a zároveň deratizácie (ničenie škodlivých hlodavcov) v uzavretých objektoch pri použití jedovatého plynu. Na Slovensku sa väčšinou používa plyn na báze fosforovodíka. Väčšinou sa jedná o poľnohospodárske objekty a mlyny. Plynujú sa prázdne objekty ako aj komodity napadnuté škodcami.

Fungicídy

Fungicíd je chemická látka používaná na ničenie húb a plesní a používajú sa aj proti infekcii. Patrí medzi pesticídy (látky ničiace organizmy). Patria sem aj moridlá, ktoré sa používajú na ochranu osiva. 

Fuzarióza

Jedná sa o hubové ochorenie spôsobené hubou Fusarium. Infekcia sa šíri z pôdy od koreňov smerom hore, rastliny vädnú a usychajú. Napadnutá rastlina postupne odumiera. Na pozdĺžnom reze stonky sú viditeľné tmavé pruhy. Huba v pôde prežije niekoľko rokov, prenášať sa môže aj infikovaným záhradným náradím.

Fytohormóny

Fytohormóny sú rastlinné hormóny, ktoré patria medzi dôležité metabolity rastlín. Tie v menšom množstve ovplyvňujú ich rast a vývoj. V rastline sú syntetizované len v určitej časti, odkiaľ sú transportované do iných častí, kde prebiehajú potrebné fyziologické reakcie.

Giberelíny

Sú rastlinné hormóny zodpovedné hlavne za výšku rastlín. Najvýraznejším prejavom účinkov giberelínov je podpora predlžovacieho rastu stoniek.

Granulované Hnojivá

Pre výživu rastlín, ale aj na dezinfekciu pôdy a jej zložiek je pri granulovaných hnojivách dôležitý spôsob uvoľňovania živín - okamžitý, alebo postupný / riadený. Sú to tuhé hnojivové zmesi pokryté organickým polopriepustným obalom. Zväčša ide o biologicky odbúrateľný polymér, pripravovaný z rastlinných olejov. Pri bežnej aplikácii granulovaných hnojív začne voda postupne prenikať obalom a zároveň ho aj rozpúšťať. Tým sa aktivujú živiny obsiahnuté v granulách. Ak celý proces prebieha pri teplote približne 21°C uvoľňovanie účinných látok je postupné, pri vyšších už oveľa rýchlejšie. 

Gumovitosť jabloní

Mykoplasmózna choroba, ktorej následkom dochádza k ľahkému ohýbaniu vetví stromu v dôsledku zníženej lignifikácie (drevnatenia), pôsobí aj zníženie výnosu a to iba drobných a menej kvalitných plodov. Prejavuje sa zjavne na početných odrodách jabloní, hrušiek a dúl. Prenáša sa vrúbľovaním alebo očkovaním. Veľmi citlivou odrodou je 'Lord Lambourne', ktorá je tiež pri biologických testoch používaná ako indikátor. Silné prejavy tejto choroby nájdeme u celého radu ďalších odrôd, v rodokmeňoch ktorých sa táto odroda vyskytuje. Jedinou spoľahlivou ochranou je používanie množiteľského materiálu testovaného metódami na bezviróznosť.

Háďatká

Alebo nematódy sú mikroskopické podlhovasté organizmy podobné červom, ktoré žijú v pôde, pod vodou alebo v tkanive rastlín a živočíchov, kde parazitujú. Poškodzujú korene, sú hrozbou pre pestovateľov na celom svete. Existuje viac ako sto druhov škodlivých háďatiek a nevyhýbajú sa prakticky žiadnej rastline. Najhoršie na tom je, že keď si všimneme napadnutie rastliny, je už neskoro na jej záchranu. Dobrým riešením je použitie parazitickej hlístice Steinernema feltiae. Útočí priamo na vajcia nematód a zabraňuje im v liahnutí. Takto sa dá zastaviť poškodenie, ktoré doposiaľ háďatká spôsobili a stopnúť šírenie nepriateľa.

Herbicídy

Sú chemické látky používané na ničenie buriny. Patria medzi pesticídy (látky ničiace organizmy). Väčšinou sa vstrebávajú cez listy a rozvádzajú sa do stopiek a koreňov. Zasiahnuté buriny zastavujú svoj rast a vývin. Rozďeľuijú sa na kontaktné herbicídy, ktoré ničia rastlinu pri jej dotyku s látkou. Neselektívne herbicídy sú určené nielen na likvidáciu všetkých druhov burín ale aj pestovaných rastlín pri kontakte s nimi. Selektívne herbicídy sú zase prípravky na likvidáciu len daného druhu buriny a bez poškodenia ostatných rastlín. Systémové herbicídy ničia burinu ako celok. Po aplikovaní sa účinná látka rozvedie cievnym systémom v celej burine.

Hĺbkový fungicíd

Účinné látky hĺbkového fungicídu pôsobia nielen povrchovo, ale aj na miestach, kde už po dobu 1 až 2 dní prebehla infekcia. Prípravky sa používajú len v odporúčanom množstve a v rozsahu, aby nepoškodili ostatné rastlinstvo v záhrade. Najviac sa používajú proti múčnatke, botrytíde a peronospóre viniča. 

Hnoj

Najväčším zdrojom organickej hmoty je hnoj hospodárskych zvierat, pričom začiatok jeho používania v poľnohospodárskej výrobe patrí k významným prvkom rozvoja moderného poľnohospodárstva. Je to organická hmota, ktorá je základným stavebným kameňom humusotvorných látok v pôde a tie významne vplývajú na tvorbu a stabilitu pôdnych agregátov. 

Hnojenie

Agrotechnický úkon, ktorým sa do pôdy i rastlinám dodávajú rôzne živiny a organické látky vo forme hnojív s cieľom zabezpečiť rastlinám dostatok minerálnych živín, a zvýšiť tak úrodu a kvalitu poľnohospodárskych plodín a regulovať obsah uhlíka a humusu v poľnohospodárskych pôdach. 

Horká soľ

Je to horečnaté hnojivo, ktoré sa používa pri nedostatku horčíka. Ten tvorí základný stavebný kameň listovej zelene (chlorofilu). Chýbajúci horčík sa odzrkadlí na zožltnutých listoch a hnednutie ihličia, zníženú úrodu a kvalitu plodov. Jeho výhodou je bleskový účinok. Ak sa jedná o nedostatok magnézia, ihneď po aplikácii zbadáte na rastlinách zmenu k lepšiemu. Listy stmavnú a získajú zdravší lesk.

Hoštické hnojivo

Výhodou prípravku Hoštické hnojivo sú jeho čisto prírodné organické zložky. Je vhodné nielen na univerzálne použitie v záhrade, ale aj s konkrétnym zameraním na zdravú výživu ovocia a zeleniny, ako napríklad jahody, čučoriedky, rajčiny, cukety a uhorky mnohé ďalšie. Vďaka optimálnemu pomeru hlavných zložiek NPK je vhodné aj na vyživovanie ihličnanov aj okrasných drevín, či na základné hnojenie pôdy na jeseň alebo na jar. Aktivuje zdravú pôdnu mikroflóru.

Hubové ochorenia rastlín

Huby sú jedno- alebo viac-bunkové organizmy, ktoré môžu byť symbiotické, parazitické aj saprofytické (rozkladače). Pri určitých podmienkach môžu aj saprofytické huby spôsobovať poškodenie rastlín. Huby sa rozširujú pomocou spór buď vzduchom, vodou, alebo prostredníctvom vektorov (hmyz, živočíchy). Hubové choroby sa prejavujú ako rôzne škvrnitosti, chrastavitosti, hrdze, snete, múčnatky, hniloby, živicové lézie, černanie, vädnutie rastlín, opad listov a ihličia, a mnohé iné príznaky. Dajú sa tiež pomýliť s fyziologickými poruchami, prípadne s inými patogénmi. Ako ochrana proti hubám sa používajú rôzne fungicídne látky, pri niektorých však chemická ochrana nie je účinná, napadnuté rastliny sa musia zlikvidovať.

Hydroponické pestovanie rastlín

Jedná sa o pestovanie rastlín bez využitia pôdy. Rastliny majú svoje korene sčasti ponorené v nutričnom roztoku namiesto pôdy. Ak by boli celé ponorené, mohli by začať odumierať a hniť. Na takéto pestovanie potrebujete vonkajší obalový kvetináč, vnútornú hydroponickú nádobu a hladinomer na kontrolu výšky živného roztoku. Najskôr sa aplikuje pevné hnojivo na dno obalového kvetináča. Hnojivo s dlhodobým uvoľňovaním sa pridáva 2 - 3-krát ročne. Minerálny substrát sa zaleje vodou, kým nestúpne ryska hladinomeru na požadovanú úroveň podľa konkrétnej rastliny. Keď klesne ryska na minimum, rastlina sa nechá preschnúť na 2 - 10 dní. Potom sa zálievka opakuje, pravidelne raz - dvakrát mesačne.

Inhibítor

Je to organizmus, jeho výťažok alebo jav negatívne ovplyvňujúci rast iného organizmu alebo brzdiaci či zastavujúci ekologický proces

Inkubačná doba

Inkubačná lehota alebo inkubačný čas alebo inkubačná doba je obdobie od vstupu nákazy do organizmu po vypuknutie choroby.

Insekticídy

Prípravky, ktoré sa používajú na ničenie a následnú kontrolu cicavého hmyzu. Majú dlhotrvajúcu insekticídnu clonu, hlavne proti voškám na zemiakoch, jahodách, chmeli a ovocných drevinách. Obsahujú deriváty kyseliny tetrónovej na spomalenie procesu zvliekania, po čom jedinec hynie. Taktiež znižujú plodnosť dospelých jedincov. Všeobecne odporúčaný termín aplikácie je od ukončenia kvitnutia do začiatku vyfarbovania plodov. Dokážu kontrolovať aj veľmi ťažko odhaliteľné druhy škodcov, ako napríklad vlnačka krvavá alebo štítnička.

Integrovaná ochrana rastlín

Jedná sa o súbor ochranných a bezstresových pestovateľských opatrení, ktorý je zameraný na ochranu samotnej rastliny a nie len na ničenie škodlivého organizmu. Ide o rozumné používanie chemických látok, ktoré neusmrtia všetky užitočné organizmy žijúce v sade. Takto sa vypestuje kvalitné, zdraviu neškodné ovocie či zelenina.

Jadrové Drevo

Je to drevo vo vnútornej časti kmeňa, pri jednotlivých drevinách je rozpoznateľné podľa odlišného sfarbenia buď je svetlejšie alebo tmavšie v závislosti od druhu dreviny. Toto drevo má väčšiu hustotu pretože nesie tiaž stromu a slúži ako zásobáreň látok.

Jadrové ovocie

Súhrnný názov plodov jadrovín, medzi ktoré patria jablká, hrušky, duly a mišpule. Toto ovocie nie je náročné na klimatické a pôdne podmienky, preto sa dá dlhšie skladovať.

Kanadská čučoriedka 

Stredne skorá odroda čučoriedok so špecifickými nárokmi na pôdu a stanovište. Dorastá do výšky 2m, je mrazuvzdorná (-35°C), veľmi odolná voči škodcom a chorobám. Predpokladaná doba kvitnutia je máj až jún. Zber prebieha v priebehu augusta.

Kapustovité rastliny

Čeľaď kapustovité (Brassicaceae) je hospodársky veľmi významná. Rastliny tejto čeľade obsahujú idioblasty, ktoré im dodávajú charakteristickú kapustovitú horkastú chuť. Sú to prevažne byliny, výnimočne polokry. Okrem kapusty do tejto čeľade patrí aj kel, kaleráb, karfiol, brokolica, repka olejná, reďkev, chren, horčica dokonca aj kapsička pastierska. 

Klíčivosť semien

Niektoré osivá si pri vhodných podmienkach uchovajú klíčivosť niekoľko rokov. Ak nevieme, aké staré je osivo, overíme si jeho klíčivosť testom klíčivosti. Klíčivosť pri jednotlivých druhy zelenín sa môže líšiť. Napríklad pri cibuli kuchynskej, šalotke alebo kukurici sú to 2 až 3 roky pri melóne cukrovom, uhorkách alebo tekvici to je až 5 rokov a viac.

Kompost

Kompost je organické hnojivo zložené a recyklované ako doplnok na skvalitnenie pôdy. Ak chcete byť ekologickým záhradkárom, kompostovanie vás neminie. Táto zmes je bohatá na živiny. Pôsobí ako kondicionér pôdy, slúžiaci na revitalizáciu pôdy. Ekosystém potrebuje kompost z dôvodu kontroly erózie (zosuvu pôdy), rekultivácie pôdy a vodných tokov.

Kontaktný Prípravok

Je to prípravok, ktorý sa šíri translaminárne čo znamená, že sa dostane do celej rastliny. Môžu to byť rôzne insekticídy určené na ničenie cicavých a žravých škodcov alebo fungicídy proti hubovým ochoreniam.

Koreňové plodiny

Je to skupina plodín pestovaných pre šťavnaté korene, v tkanivách ktorých sa ukladajú rezervné živiny. Do tejto skupiny patria viacročné, dvojročné a jednoročné rastliny rôznych čeľadí. Najbežnejšie zeleninové plodiny patriace do tejto skupiny sú stolová mrkva, stolová repa, reďkovka, reďkovka, repa, kvaka, petržlen, zeler a paštrnák.

Krtonôžka

Podzemný hmyz s pomerne robustným zavalitým telom. Môže dorásť do dĺžky 10 – 12 cm. Je sfarbený prevažne do tmavo hneda, okrem brušnej časti, tá je sivastá. Valcovité, podlhovasté telo je okrídlené, má jemné chĺpky a výrazné tykadlá. Typické sú preň väčšie predné končatiny, vybavené akoby hrabákmi (podobne ako u krtov). Dospelé jedince sú škodcom. Živia sa koreňovou zeleninou, korienky rastlín ničia už aj pri samotnom vyhrabávaní úkrytov. Následky môžu byť devastačné vzhľadom na výnos zeleniny, drobného ovocia, okrasných rastlín, ale aj trávnika.

Krušpán

Krušpán nazývaný aj Buxus je vždyzelený pomaly rastúci ker. Veľmi dobre znáša rez, je veľmi kompaktný a vhodný skôr na nižšie živé ploty a na akékoľvek tvarovanie do okrasných záhrad.

Kristalon

Je kryštalické hnojivo, vo vode dobre rozpustné, obsahujúce všetky živiny potrebné k dobrému vývinu rastlín - dusík, fosfor, draslík, horčík, a síru. Mikroprvky- bór, molybdén, meď, železo, mangán, a zinok sú prítomné vo forme, ktorá je rastlinám ľahko prijateľná a vysoko účinná. 

Kryštalické hnojivo

Kryštalické hnojivá sú zásobárňou základných živín pre všetky druhy rastlín. Obsahujú mikroprvky N,P, K, ale aj mangánu, medi, zinku, železa, horčíka a bóru vo vyváženom pomere. Typická je pre ne ľahko prijateľná chelátová forma, najmä pre rad prípravkov Kristalon. Sú vhodné na aplikáciu v závlahových systémoch, na aplikáciu postrekovačom na listy - podpora hustoty, sfarbenia bez zažltnutých plôch, ktoré signalizujú úbytok horčíka. Prípravky majú aj silné antichlorotické účinky, ako napríklad Horká soľ.

Krytonos

Drobné chrobáky krytonos repkový a krytonos štvorzubý sa radia medzi škodce. Nalietavajú skoro na jar, niekedy už koncom marca. Napádajú rastliny hlúbovín vonku i v parenisku, či v skleníku pri vetraní a kladú do nich vajíčka. Z vajíčok sa liahnu larvy, ktoré vyžierajú stonku rastliny. Proti týmto krytonosom ošetrujeme už otužovanú sadbu a rastliny vonku hneď po výsadbe. Po prebudení zo zimného spánku nastáva obdobie kŕmenia s následným párením, kedy nastáva ideálny termín na insekticídne ošetrenie.

Kultivácia pôdy

Je to mechanické upravovanie pôdy najmä pred siatím. Vykonáva sa s cieľom prevzdušniť pôdu a vytvoriť tak ideálne prostredie na klíčenie semien, tvorbu korienkov a rast nových rastlín. Zároveň je to príležitosť na zlepšenie jej vlastností. Za účelom toho môžeme oraním efektívne navrátiť do vyčerpanej pôdy stratené živiny zapracovaním kompostu alebo hnoja.

Kuprikol

Kuprikol je postrekový fungicíd vo forme dispergovateľného prášku. Chráni rastliny proti hubovým chorobám. Pôsobí vo forme zmáčateľného prášku. Meď sa postupne uvoľňuje z vyschnutého postreku, čím rozrušuje podhubie a zabraňuje vyklíčeniu ich výtrusov. Je charakteristický preventívnym účinkom a kontaktným pôsobením na povrchu rastliny. Kuprikol vám pomôže pri ochrane zemiakov, cukrovej repy, chmeľu, cibule, zeleru, fazuli, tekvicovej zeleniny a mnohých iných plodov proti plesni uhorkovej, škvrnitosti listov, antraknóze listov orecha, peronospóre viniča, kučeravosti broskyňových listov, mérii smrekovcovej, nekrózy kôry, bakteriálnej spále jadrovín a mnohých iných ochorení.

 

your-image-description