Príprava záhrady na jar

Jar je krásne ročné obdobie kedy všetko kvitne a prebúdza sa k životu. Ak máte záhradu je nutné, záhradu upratať a vykonať niektoré záhradné práce, aby ste sa mohli pustiť do pestovania. Jarné obdobie je posledné, kedy môžete započať záhradné práce. Záleží to však o aké záhradné práce ide, niektoré musíte stihnúť už do februára iné ešte stíhate vykovať v máji. V článku sa dozviete, ako postupovať v obnovovaní vašej záhrady. Príprava je veľmi dôležitá, preto ju nepodceňujte a dajte si na nej naozaj záležať.

 


Upratovanie a kontrola trávnika

 

Ak ste počas jesenne nepohrabali hrabľami lístie a opadané konáre a iný záhradný odpad, je na čase to urobiť. Ten môžete nahádzať do praktického vreca na lístie alebo koša. Ak nechcete lístie zbierať rukami veľmi užitočnou vychytávkou pre vás budú lopatky na lístie. Ak na záhrade zostala nejaká burina, odstráňte ju napríklad  prevzdušňovacími hrabľami na burinu. Záhradný nábytok alebo kvetináče, ktoré neprežili chladné zimné podmienky, vyhoďte. Nie len, že vám už neposlúžia, ale na vašej neskôr, upravenej, peknej záhrade budú pôsobiť ako päsť na oko. Tak tiež nezabudnite skontrolovať stav vášho trávniku pretože je možné, že sa na ňom rozšírila jedna z častých chorôb ako je napríklad pleseň snežná, paluškova hniloba či kruhová nekróza.

V prípade, že spozorujete na trávniku nejaký problém, začnite s jeho vyriešením v podobe liečby. Na niektorých miestach môže tráva zriednuť. Ak to nie je prejavom žiadnej choroby, trávu odstráňte a posaďte novú. Alebo môžete použiť umelý trávnik. Ak má váš trávnik viac, ako tri roky, je nutná vertikulácia, tá je však vhodná počas suchšieho obdobia ( najlepšie v apríli  kedy sa teplota vonku drží 8 °C ) Prerežte trávnik a tým ho prevzdušnite. Keď budete mať tento úkon hotový, odstráňte trávnatú plsť. Na tento úkon budete potrebovať elektrický vertikulátor alebo vertikulačné hrable. Je vhodné, aby ste už koncom februára trávnik vyhnojili,  a to hnojivom, ktoré je bohaté na živiny a dusík.

V marci proces zopakujte, avšak hnojivo, ktoré použijete musí byť s obsahom draslíka, fosforu, železa, mangánu a horčíka. Ak chcete založiť nový trávnik je na to vhodná aj jeseň, ale u jari je to istejšie, pretože môžu počas nej udrieť prízemné mrazy. Ak máme to správne počasie, môžete pôdu pohnojiť, zarovnať, vykonať pieskovanie a použiť postrek proti burine ( pieskovanie je proces, pri ktorom sa odstraňuje burina a zároveň sa vylepšuje kvalita pôdy ) Semená trávnika vysievajte v apríli pri teplote od 7 do 15 °C. Nemusíte sa báť menšieho poklesu teplôt, semená to nijak nepoškodí iba spomalí ich rast. Nezabudnite si skontrolovať údaje na obale od semien, pretože niektoré druhy trávnikov vyžadujú vyššiu teplotu.

 

 Zasievanie semien trávníka s krabice.

 

 Príprava pôdy a všetko čo k nej patrí

 

Príprava pôdy počas jarného obdobia nie je len tak jednoduchá a závisí od mnohých faktorov. Ale ak ste ju ešte počas jesene stihli prekypriť a pohnojiť, počas jari nebudete mať takmer žiadnu prácu. Každý druh rastlín si vyžaduje inú starostlivosť pôdy a jej úpravu. Ak ste počas zimy nechali vo svojom záhone mulč ( organický materiál zadržiavajuci vlhkosť, ktorý zabraňuje tvorbe buriny ) alebo ste vykonali tzv. zelené hnojenie ( necháte rastliny počas zimy len tak ) sú dva postupy, ktoré môžete vykonať. Prvý je, že mulč zapracujete do pôdy motykou a to do hĺbky 10 až 20 cm.

Pri zelenom hnojení môžete v záhone nájsť rastliny, ktoré sú príliš veľké. V tomto prípade ich hoďte do kompostéra alebo ich rozdrobte a zapracujte do pôdy, alebo ich použite na mulčovanie. Pri zelenom hnojení nemusíte zeminu nijak upravovať, pretože je kyprá a dostatočne vyhnojená. Samotná zemina bude po zime vo veľmi zlom stave. Ak ste ešte počas jesene stihli pôdu pohnojiť a porýľovať, na jar úplne stačí ak si vezmete motyku a jemne skypríte pôdu.

Ak ste tak neurobili, odstráňte burinu a zvyšky rastlín. Urobiť tak môžete napríklad touto šikovnou dvojzubou motyčkou alebo prevzdušňovacími hrabľami na burinu. Univerzálne hnojivo, ktoré je vhodné pri všetkých druhoch zeleniny, je dobre vyzretý záhradný kompost. Použiť ho môžete tak, že ho rozsypete na povrchu pôdy alebo ho zapracujete 10 cm do hĺbky. Dávajte si pozor pri hnojení, cibuľoviny, strukoviny, špenátu, šalátu a reďkovky. Neznášajú priame hnojenie maštaľným hnojom. Na záhonoch, kde sa chystáte spomínanú zeleninu pestovať, použite kompost poprípade priemyselné hnojivo. Odporúčame sa pri úprave pôdy vyhnúť rýľovaniu. Týmto procesom zastavíte všetky dôležité pôdne procesy a zabijete mikroorganizmy. Lepšia možnosť je mulčovanie alebo zelené hnojenie, pri ktorom nie je použitie rýľa potrebný.

 

Upravovanie záhradnej pôdy rýľom a vidlami.

 

Oprava záhonov a zakladanie nových

 

Jar je skvelé obdobie na zakladanie nových záhonov. Začať by ste mali najneskôr do konca marca, aby mala pôda dostatok času nato, aby si pôda odpočinula a prijala hnojivo. Ak je táto zemina vlhká, prevzdušňovanie rýľom vám pôjde ľavou zadnou. Oprava záhonov sa týka len tých vyvýšených. Ako prvé skontrolujte, dosky, tehly, skrátka všetok materiál, ktorý tento záhon ohraničuje.

Materiál, ktorý je poškodený alebo zničený okamžite vyhoďte a vymeňte ho za nový. Vo vyvýšených záhonoch zvykne pôda postupne klesať, preto ju doplňte. Hnojenie a kyprenie sa vykonáva rovnako, ako pri obyčajných políčkach. Ak máte skleník, nezabudnite na jeho úpravu. Ako prvé skontrolujte steny a strechu či sa nepoškodili počas zimy. Všímajte si aj kovovú konštrukciu nie len tú sklenenú.

Pokiaľ používate záhradný skleník prevažne na rýchlejšie pestovanie zeleniny, pri nájdení akéhokoľvek poškodenia jednajte čím skôr a to najneskôr do polovice februára. Následne odstráňte burinu a zvyšky rastlín. Nezabudnite na jednu z najdôležitejších krokov - hnojenie. Podmienky v skleníku sú iné ako vonku. Dopĺňanie živín je potrebné vykonávať každý rok bez rozdielu, čo v sleníku budete pestovať. Tak tiež nezabudnite skontrolovať náradie a kvetináče. Ak potrebujete nejaké miesto, na odkladanie záhradného vybavenia, tento záhradný domček, je na to ideálny.

 

Záhradný skleník s paradajkami.

 

Vysievanie skorej rannej zeleniny

 

Niektoré druhy zeleniny musíte začať vysievaťna počiatku jari a je to vďaka ich požiadavkám na život a rast. Ak by ste s ich vysievaním oneskorili, mohlo by hroziť, že úroda bude veľmi slabá alebo dokonca žiadna. Cibuľu, môžeme vysievať hneď po tom, čo zem rozmrzne. Cibuľa je mrazuvzdorný typ zeleniny, preto jej nevadia nižšie teploty. Sadiť ju môžete do marca alebo, kým teplota vonku nepresiahne 10 °C.

Vyššie teploty znižujú rast a spôsobujú hubové ochorenia. Rovnako skoro musíte sadiť aj cesnak, a to najideálnejšie koncom februára. Je to vďaka tomu, že cesnak potrebuje veľké množstvo vlahy, ktorú mu toto obdobie poskytuje. V priebehu marca, môžete zasiať aj listovú zeleninu. Tejto zelenine sa nedarí ak ju posejete počas teplejšieho obdobia, pretože zhorkne a vybehne do kvetu.

Je to zároveň aj preventívna ochrana pred slimákmi, ktorí v toto obdobie ešte spia. Petržlen tak isto patrí do tejto kategórie skoro vysievanej zeleniny. Je to tým, že dlhú vegetačnú dobu a tiež mu nejaký čas trvá, kým vyklíči. Zasievať ho môžete začiatkom marca. Po jeho zasiati ho zakryte vrstvou mulču. Mulč petržlen ochráni pred prízemnými mrazmi. Vysievajte ho vždy niekoľko krát, pretože nie všetky semienka vyrastú. Pre zmenu okrasné cibuľoviny, musíte vysievaťpočas jesene, ale pokojne môžete ich vysievanie odložiť aj na jar. Pri najhoršiom vám kvety vyrastú až budúci rok. Hrach, je tiež chladnomilná zelenina, a preto je preňho skoré vysievanie na jar najlepší. Vysievať ho môžete8 týždňov pred posledným jarným mrazom.

 

Cibuľa v záhrade.

your-image-description