Výber náradia pre záhradu

Práca v záhrade bez použitia rozličného náradia by nebola možná. Na trhu môžete nájsť mnoho druhov záhradného náradia, ktoré sa ešte rozdeľuje napríklad aj na to z akého sú materiálu, kvality ale aj rôznych vlastností a zručností, ktoré nám dokážu poskytnúť. V tomto článku vám ukážeme, bez akých záhradných nástrojov by ste sa určite nemali zaobísť, ktoré záhradné nástroje sú načo určené, a tak isto, ako sa o ne správne starať.

Základná výbava

V každej záhrade by nemalo chýbať niekoľko záhradných nástrojov, ktoré môžete využiť na viac druhov prác. Záleží však aj na tom, akú záhradu máte, nie každý totiž vlastní veľkú úžitkovú záhradu. Niekto má menšiu záhradku s niekoľkými druhmi zeleniny či ovocia alebo okrasnú s dekoračnými rastlinami, kríkmi a kvetmi. Ale aj v tomto prípade je záhradné náradie potrebné. Pre menšiu okrasnú záhradku vám bude stačiť napríklad takáto praktická skladacia lopata. Na žiadnej záhrade by nemali chýbať ani hrable, ktoré sa zídu nie len na úpravu pôdy, ale aj na odstránenie suchej trávy a opadaného lístia.

Motyka, je klasika, ktorú nie je potrebné nikomu predstavovať. Môžete ňou vykopávať zeleninu, burinu, bude vám nápomocná aj pri sadení či prevzdušňovaní pôdy. Medzi motykami môžete nájsť aj tzv. rohačku, ktorá slúži na oranie pôdy, odstraňovanie buriny na záhrade či poli, ale aj na rôzne úpravy pôdy. Podobne môžete používať aj motyku trojrohú. Ďalšou klasikou, nepostrádateľnou pre žiadnu záhradu je určite aj rýľ. Užitočný bude nie len pri presádzaní a sadení rôznych druhov rastlín a kríkov, ale aj pri príprave pôdy pred sadením.

Stromy, kríky a najmä živé ploty potrebujú sem tam pristrihnúť a vytvarovať. Na strihanie konárovnajlepšie väčšie, záhradné nožnice s protišmykovými rukoväťami, ako sú napríklad tieto. Vďaka tomu vám nebude hroziť žiadny úraz pri manipulácii s nimi. Vhodnou voľbou na skracovanie kríkov, ale dokonca aj trávy, tieto akumulátorové nožnice. Zastrihávanie vytrčajúcich sa konárov alebo trávy bude vďaka nemu rýchle a jednoduché. Vďaka nemu, ušetríte mnoho času, ktorí môžete stráviť aj príjemnejším spôsobom. Na strihanie kvetov a byliniek vám budú bohato stačiť takéto menšie, ale zato kvalitné záhradné nožnice.

 

Akumulatorové nožnice pri strihanie živého plota.

 

Podľa čoho náradie vyberať

Záhradné náradie sa kupuje na niekoľko rokov, preto by ste mali vyberať len náradie z kvalitného materiálu, ktorý niečo vydrží. Kvalitné záhradné náradie sa vyrába z plastu, hliníka, ocely či dreva. Kvalitné záhradné náradia zvyknú mať aj špeciálnu povrchovú úpravu. Väčšinou ide o kombináciu niekoľkých materiálov, čo zabezpečuje lepší výsledok pri práci a ľahšiu manipuláciu. Násada by mala byť ľahká a mala by sa dobre držať, aby nás po nejakom čase nezačali pri práci bolieť ruky. Vhodnéergonimicky tvarované násady, vyrobené z plastu, ale určite nepochybíte ak si vyberiete náradie, ktoré má násady napríklad aj z dreva.

Pracovná časť by mala byť vyrobená z nehrdzavejúcej ocele alebo aspoň z kovu, ktorýantikoróznu úpravu. Vďaka tomu bude náradie odolné proti vlhkosti a vode. Samozrejme si vyberajte také náradie, ktoré bude odpovedať potrebám záhrady a jej veľkosti. Napríklad ak máte kvetinový záhon a potrebujete občas nejaké rastliny pristrihnúť, nebudete si kupovať veľké záhradné nožnice na kríky a konáre. Hmotnosť nástrojov je tiež veľmi dôležitá, pretože ak sú ťažké, tak nám to len zbytočne sťažuje a komplikuje prácu. Záhradné náradie by malo byť bezpečné a mať bezpečnostné prvky, ako sú ochranné štíty na nohy, ktoré znížia riziko úrazu.

 

Vidly používaní pri práci v záhrade.

 

Ako sa starať o záhradné náradie

Po každej práci v záhrade by ste mali všetky použité záhradné náradia očistiť od hliny a iných nečistôt. Náradie by sa malo pravidelne udržovať, a to brúsením ostria a kontrolou pevnosti a spojenia hlavy a poriska. Raz ročne ( pred zimou ) by sa mali všetky kovové časti náradia natrieť olejom a pogumované držadlá zase glycerínom. Rovnako tak by ste mali vyčistiť akumulátorové a elektrické náradie, ako akumulátorové nožnice alebo elektrická kosačka.

by ste mali dôkladne vyčistiť od zvyškov trávy a nečistôt a následne naostriť nože.Tiež by ste mali skontrolovať káble a vymeniť olej. Ak má vaša kosačka akumulátor, nabijte ju ešte pred tým, ako ju uskladníte.Aj záhradná hadica potrebuje údržbu a správne skladovanie. Keď vypustíte všetku vodu, vyčistite vonkajšiu časť hadice. Hadicu zviňte a uskladnite ju na suché a bezpečné, miesto na ktorom jej nehrozí žiadne poškodenie. Ak máte v záhrade fúrik aj oň je potrebné, sa postarať.

Nie len, že ho musíte vyčistiť, ale je potrebné aj skontrolovať koleso či je dobre pripevnené, tak tiež stav ložiská, ktoré v prípade opotrebenia a poškodenia vymeňte. Rovnako dôležitá je aj kontrola rámu, ktorý by mal byť pevný a bez prasklín. Tiež skontrolujte, rukoväte a miesta, ktoré sú najviac používané. Drevené časti ošetrite olejom na drevo alebo lakom. Dôležité je aj miesto na ktoré svoje náradie odkladáte, šopa alebo záhradný domček na náradie by mal byť čistý a malo by v ňom byť sucho najlepšie ak by bol tiež temperovaný ( odolný voči teplotným zmenám ).

 

Ošetrovanie kovovej časti motyky.

your-image-description