Tajomstvá úspešného sadenia ovocných stromov

Ovocné stromy, sú nepostrádateľnou súčasťou každej správnej záhrady. Vďaka správnej starostlivosti, vás každý rok odmenia sladkými plodmi. Ak ste doteraz nemali skúsenosti s ich pestovaním alebo sa chcete o nich niečo nové naučiť, ste tu správne. Okrem toho si v článku môžete prečítať, ako si vybrať správne ovocné stromy, výhody, ktoré môžete s ich pestovania mať a iné užitočné informácie, ktoré sa vám môžu hodiť.

Výhody pestovania

 

 Jedným z hlavných dôvodov prečo mať svoje vlastné ovocné stromy, je autentická chuť ovocia, ktorá sa nedá porovnať s tým, čo si môžete kúpiť v obchode. Umožňuje vám to jesť zdravé, chutné ovocie, ktoré nie je chemicky upravované. Ovocie v obchode je navyše veľmi drahé preto je aj finančne výhodnejšie, si vypestovať vlastné ovocie. Je to vhodný spôsob aj v rámci ekológie a ochrany životného prostredia a zároveň tým zlepšite kvalitu života a to nie len tým, že toto ovocie budete konzumovať.

Ale aj tým, že počas starostlivosti o ovocné stromy budete tráviť čas vonku, na čerstvom vzduchu a slnečnom svite, obklopený krásnou prírodou. To môže pozitívne vplývať na naše fyzické aj duševné zdravie. Doma pestované ovocie ako napríklad jablká alebo hrušky, majú mnoho prospešných vitamínov a potrebných živín pre naše zdravie, ako je vitamín A, vitamín C ale aj K a B. Obsahujú tiež draslík, vlákninu, antioxidanty, horčík a železo. Síce nejaký čas trvá, kým sa dočkáte svojho vlastného vypestovaného ovocia ale to čakanie, bude stáť zato.

 Jabloň s plodmi 

 Ako si správne vybrať ovocné stromy

 Pestovanie ovocných stromov je záväzok na niekoľko rokov, preto starostlivo zvážte či sa im aj v budúcnosti budete môcť venovať prípadné aké druhy stromov by nemali chýbať na vašej záhrade. Tak tiež koľko stromov by ste chceli mať a miesta, na ktoré ich posadíte. Pretože sa môže stať, že z jedného druhu budete mať nedostatok a z iného zase nadbytok a nebudete vedieť, ako prebytočné ovocie zužitkovať. Každá odroda má svoje špecifické vlastnosti, ktoré sú predurčené k určitým typom pestovania. Zistite si vopred akým odrodám sa bude dariť na vašom pozemku a v podmienkach, ktoré im ponúka. Netýka sa to len odrôd, ale aj druhov samotných.

Odolnosť, je vec, ktorá by mala vo výbere hrať veľkú úlohu. Na trhu máme mnoho druhov, ktoré sú odolné voči rôznym druhom chorôb. Preto je určite lepšie, si obstarať takýto druh, než ten, ktorí túto schopnosť nemá a vďaka tomu ho budete musieť pravidelne striekať prostriedkom proti škodcom. Ak chcete stromy, s klasickým korunným tvarom, vyberte si sadenicu, ktorá má silnejšie podnožie. Ak chcete strom s hustejšou výsadbou vyberte si sadenicu so slabším podnožím. Pri vyberaní musíte myslieť aj na opeľovacie pomery.

Pretože sa vám môže stať, že pestujete stromy  niekoľko rokov bez toho, aby vám urodili nejaké plody. Mnoho ovocných stromovcudzoprašné, preto vyberajte odrody, ktoré sa vzájomne opeľujú. Ak chcete z jedného druhu mať iba jeden strom, malo by ísť o samoprašnú odrodu. Keď druh, ktorí ste si vybrali nie je samoprašný, je nutné vysadiť ďalšie dve rôzne odrody či prerúbovať niekoľko vetví. Jedna z ďalších možností je, pokúsiť sa presvedčiť suseda k pestovaní konpatibilných rastlín. Sadenice, ktoré si vyberáte do svojej záhrady by mali byť certifikované. Znamená to, že sadenica prešla rastlinno - lekárskou kontrolou.

Takéto stromčeky si môžete zakúpiť v ovocných škôlkach alebo oficiálnych záhradných centrách a predajniach. Vyhnite sa určite necertifikovanému materiálu. Je síce lacnejší, ale často hrozí, že ide o prenášač nebezpečných ochorení. Môžete si týmto spôsobom infikovať celú záhradu. V každom prípade vždy skontrolujte stromček, ako je na tom po zdravotnej stránke. Skontrolujte výpestky. Tie by mali byť mechanicky nepoškodené a naopak by nemali byť napadnuté škodcami či chorobami. Tak tiež by mali mať dobre vyvinutý systém a kôru pevne napnutú.

 Sadenice ovocných stromov v kvetináči

Sadenie a starostlivosť

 Október a začiatkom novembra je ideálny čas na ich sadenie, pretože v tomto čase sú vo vegetačnom období. Tak tiež je to z toho dôvodu, že do príchodu zimy majú stromčeky čas zapustiť korene, čo im zaistí lepšiu prípravu na ďalšie vegetačné obdobie. Dôležité však je, aby pôda ešte nebola zamrznutá, ale ani premočená. Ak ste vysádzanie počas jesene nestihli, môžete si ovocné stromčeky posadiť aj na jar, a to počas marcazačiatkom apríla. V prípade, že máte kontajnerové ovocné stromčeky, môžete ich sadiť celoročne, samozrejme okrem zimy.

Po zakúpení stromčeka by ste zo sadením nemali otáľať. Najprv ho však vložte do vedra s vodou, a to na celú noc pred sadením, aby sa stromček zhydratoval. Následne vezmeme záhradné nožnice a skrátime korene na 30 cm a odstránime poškodené a choré korene a tiež obnovíme staré rezy na koreňoch. Rýľom poprípade ryľovacími vidlami vykopeme jamu, ktorá by mala byť dvakrát väčšia a hlbšia ako samotná koreňová sústava stromčeka. Jama by mala byť vykopaná v deň kedy sa chystáme stromček zasadiť. Na jeho dno pridáme trochu hnojiva poprípade kompostu, ktorý urýchli rast.

Ten by sa však nemal dostať do priameho kontaktu s koreňmi, preto kompost prekryjeme ďalšou vrstvou zeminy. Strom vložíme do jamy. Aby sme dosiahli rovnomerného rozloženia pôdy na všetky potrebné miesta, musíme súčasne pri prihadzovaní hliny stromčekom triasť. Hĺbka, v ktorej by mal byť stromček zasadený, by mala byť rovnaká ako, keď bol stromček v škôlke alebo v kontajnery. Pôdu okolo stromčeka udupeme, aby bol stabilizovaný. Stromček po jeho zasadení samozrejme výdatne zalejeme, a to aj nasledujúci deň. Na zalievanie sa vám môže hodiť praktická krhla alebo záhradná hadica.

Môžete použiť techniku, ktorá sa nazýva mulčovanie, ( v okolí stromu sa nasype organický materiál ) vďaka ktorej nebudete musieť v budúcnosti trhať burinu. Mulčovanie tak tiež obmedzuje erózii pôdy. Na mulčovanie môžete použiť napríklad drevenú štiepku, seno, slamu, kôru, ale aj štrk či kamennú drvinu. Ak ste sa rozhodli ovocné stromčeky zasadiť počas jesene, štiepenie je najlepšie odložiťna jar. Pretože hneď po uskutočnení štiepenia, začne ovocný stromček rásť. Na stromčeku by mali zostať 35 konárov, ktoré ešte skrátime o 2/3 s ich dĺžky. Ostatné konáre sa odstraňujú.

 Sadenie ovocných stromčekov


 

your-image-description