Je eSIM budúcnosť ?

Je eSIM budúcnosť ?

V dnešnom článku by sme vám chceli viac priblížiť termín „eSIM“. Čo to je za technológiu a či má zmyselbudúcnosť.

esom

Klasická SIM karta

Klasickú SIM kartu určite veľmi dobre poznáte. Je tu s nami už desiatky rokov. V preklade sa jedná o Subscriber Identification Module ( modul identifikácie účastníka ). Jedná sa o klasický malý čip, ktorý vložíte do mobilného zariadenia. Ten vás následne identifikuje ako subscribera – predplatiteľa konkrétnej siete. Táto SIM karta vám umožní volanie skrz mobilný telefón a posielať správy.

SIM karty sa vyvinuli z veľkých kreditných kariet v roku 1991. O 5 rokov neskôr sme prišli s MINI SIM – regulárna SIM karta (iste si spomínate na mobilný telefón Nokia 3310 ???? ).

Neskôr v roku 2003 prišla na trh MICRO SIM karta – plne sa ujala až niekedy v roku 2010 s iPhonom 4.

dva roky neskôr prišla na trh v podstate karta, ktorá sa vyrezala z MICRO SIM. Jej názov je veľmi dobre známi – NANO SIM. Táto SIM karta je používaná celosvetovo dodnes.

Samozrejme aj SIM karty majú rôzne veľkosti. S novšími mobilnými telefónmi sa zmenšovali – hlavne kvôli čoraz menej voľnému miestu vo vnútri mobilných telefónov. V súčasnosti poznáme MINI SIM, MICRO SIM, NANO SIM a najnovšiu eSIM.

simcards

eSIM

V roku 2016 bola prvýkrát predstavená vstavaná SIM karta. Jedná sa v podstate o čip, ktorý je v mobilnom telefóne od výroby. Výhody eSIM sú v tom, že si nepotrebujete pridávať žiadnu fyzickú kartu od operátora. Keďže sa jedná o novinku na trhu, nie každý mobilný telefón podporuje eSIM. Myslíme si, že sa to časom zlepší. Výrobcovia sa prispôsobujú a časom bude eSIM karta štandardom. Momentálne ponúkajú podporu eSIM high-end modely.

Ako to funguje ?

Pokiaľ máte mobilný telefón, ktorý podporuje eSIM, jediné čo potrebujete urobiť – pridať si váš SIM profil do mobilného telefónu a všetko bude fungovať klasickým spôsobom. Akoby ste mali vložené fyzickú SIM kartu v mobilnom telefóne.

Rozdiel medzi klasickou SIM kartou a eSIM

Majoritným rozdielom medzi klasickou SIM kartou a eSIM je práve v tom, že nebudete mať fyzickú SIM kartu v mobile. Ďalším rozdielom je, že fyzická SIM karta môže mať len jeden profil pre používateľa. ESIM karta podporuje viacero profilov pre používateľa – to je veľká výhoda.

Ako si nainštalovať eSIM profil do mobilného telefónu ?

Všetko záleží od operátora. Pre príklad použijeme spoločnosť Orange. V tomto prípade si stačí na pobočke alebo cez ich e-shop zakúpiť aktivačný QR kód, ktorý slúži na stiahnutie eSIM profilu do mobilného telefónu.

Následne naskenovať QR kód pre stiahnutie eSIM profilu do mobilného telefónu. Po nasnímaní QR kódu môžete v priebehu pár sekúnd využívať všetky služby od operátore (svoje číslo, paušál).

howToInstallEsim

Zhrnutie

Doba ide dopredu. My sme touto novinkou nadšení. Myslíme si, že do pár rokov budeme všetci naplno využívať prevažne eSIM karty. Aký máte na túto novinku názor ? Podeľte sa oň v komentároch.

 

your-image-description