Budúcoročné modely iPhonov s USB-C

Budúcoročné modely iPhonov s USB-C

 

Apple bude musieť priniesť s novými iPhonami 15 a vyššie aj najväčšiu zmenu za posledné roky. Tou zmenou je výmena lightning nabíjacieho portu za USB-C. K tomuto kroku spoločnosť Apple donútila Európska Únia, ktorá tento zákon prvýkrát zverejnila v septembri 2021.

Prečo ? 

Nech sa to zdá akokoľvek divné, ale za týmto celým stojí veľmi zmysluplný úmysel. Cieľom Európskej Únie je znížiť elektro-odpad tým, že sa nebudú zakaždým kupovať nové nabíjacie káble. Naopak, vieme využiť aj rôzne staršie nabíjacie USB-C káble, ktorých má väčšina domácností veľakrát prebytok.

recyklacia

Blízka budúcnosť iPhonov

Očakáva sa, že spoločnosť Apple prinesie USB-C do série iPhonov 15 koncom budúceho roka. Je to otázne. Alebo až príchodom série iPhonov 16, ktorej predstavenie je plánované niekedy na jeseň v roku 2024. Samozrejme spoločnosť Apple má čas na aklimatizáciu. Zákon hovorí o tom, že Apple nie je povinné priniesť USB-C port na žiadny iPhone do roku 2024. Takže je dosť možné, že prvý iPhone, ktorý bude so spomínaným USB-C portom bude až iPhone 17 v roku 2025.

iphone14

Záver

Myslíme si, že úmysel tohto zákonu je dobrý. No na druhú stranu si spytujeme svedomie – čo sa stane so všetkými tými lightning káblami, keď ľudia prestanú používať staré iPhony s lightning portami ? Je to na zamyslenie. Ako to vidíte Vy ? Napíšte do komentárov svoj názor na túto tému.

 

×