Skryté funkcie v IOS 16

Skryté funkcie v IOS 16

Tí z Vás, ktorí vlastníte iPhone 8 a novší ste si už určite aktualizovali operačný systém IOS na verziu 16 či najnovšiu 16.1. Naoko vyzerá rovnako ako jeho predchodca ale veľa z Vás si mohlo po jeho nainštalovaní ako prvé všimnúť, že si dokážete cez nastavenia - pozadie zmeniť vzhľah hodín na zamykacej obrazovke a takisto aj ich farbu. Takisto si v tomto nastavení môžte navoliť aj widgety, ktoré sa budú zobrazovať priamo na zamknutej obrazovke Mohli ste si takisto všimnúť aj možnosť editovať alebo aj vymazať už poslané imessage. V článku 10 tipov a trikov pre iphone 14 Pro (max) sme si rozobrali ako na IOSe 16 nastaviť haptiku, zmazať duplicitné fotky, odkryť heslo na wi-fi či zobraziť percentá zostávajúcej batérie. Lenže v tomto článku sa zameriame na novinky, o ktorých sa už toľko nerozpráva ale rozhodne stojí za to o nich vedieť.

Automatické mazanie screenshotov
Ak aj vy často robíte screenshoty Vášho telefónu a zdieľate ich so svojimi priateľmi tak Vás možno trochu rozčuľuje, že potom máte album fotiek plné snímkov z najrôznejších aplikácií či stránok tak mám pre Vás dobrú správu. Zakaždým keď spravíte screenshot a hneď na neho ťuknete prstom tak po stisknutí tlačítka hotovo stačí ťuknúť na možnosť skopírovať a zmazať. Obrázok, ktorý môže byť kľudne aj orezaný sa Vám skopíruje do schránky ale zároveň sa neuloží do Vašich fotiek.Vy ho potom následne môžte vložiť do správ, messengeru, whatsappu alebo do akejkoľvek inej aplikácie s podporou obrázkov.


Prevody jednotiek v iMessage
Malou ale užitočnou funkciou správ v IOS 16 je možnosť prevádzať priamo v rámci jednotlivých správ najrôznejšie merné jednotky ako napríklad palce na centimetre, stupne Fahrenheita na stupne Celzia alebo zahraničné meny na eurá. Stačí na daný údaj ťuknúť prstom a hneď sa Vám robrazia najrôznejšie možnosti prevodu. Pozor ale v slovenčine to nefunguje úplne bezchybne. Ak napríklad napíšete "25 palcov", tak to iPhone nerozozná ale "25 inch to áno". Minimálne ale na tie meny to ale funguje fakt dobre.


 

Rozšírené možnosti FaceID

Ďalšia funkciou, ktorá Vám môže v rôznych situáciách prísť celkom vhod sa týka majiteľov iPhonov 13 a iPhonov 14 a tou sú rozšírené možnosti prihlásenia pomocou FaceID. S novým IOSom 16 môžete odomykať telefón zo širšej škály uhlov a smerov. Už nie je potrebné byť úplne rovno pred telefónom. Odomknúť sa totiž dá aj keď je telefón otočený o viac ako 90 stupňov. Ak máte telefón položený na stole tak zasa nie je potrebné sa nad neho toľko nakláňať. Pre všetkých, ktorí ovládaju telefón po ležiačky je toto veľmi vítaná zmena.

Novinky v mapách

Zmien sa dočkali takisto Apple mapy. Tou najzásadnejšou je konečne možnosť pridania zastávok pri plánovaní Vašej trasy. Toto je niečo, čo majú Google maps alebo Waze už dávno tak sme sa konečne dočkali tejto funkcie aj v iPhone, čo rozhodne zaistí pohodlnejšie používanie navigácie v mapách od Apple.


 

Prišpendlené karty v Safari

Ak používate Safari a máte radi niektoré karty s Vašimi obľúbenými stránkami otvorené kľudne aj pol roka tak určite oceníte novú funkciu prišpendlenia jednotlivých kariet. Vďaka nej sa po stlačení funkcie pripnúť panel sa vybrané záložky presunú na vrch obrazovky a výrazne tak zmenšia priestor, ktorý predtým zaberali na obrazovke. Je to síce drobnosť ale poteší.


Skryté album

Nájdete ho vo fotkách celkom dole v kategórii ďalšie a môžete si do neho uložiť akékoľvek fotky , ktoré chcete skryť pred kýmkoľvek, kto má prístup k Vašemu iPhonu. Pre zobrazenie obsahu skrytého albumu je totiž potrebná autorizácia cez FaceID alebo odtlačok. Toto album sa nemusí zobraziť ani medzi ostatnými albumami a tak nemožno vytušiť že takéto skryté album vôbec máte. Aby to ale fungovalo musíte v nastaveniach – fotky – zakázať možnosť Zobraziť album Skryté.

 

Samolepky z fotiek

S príchodom IOS 16 nám Apple umožňuje vytvárať samolepky vystrihnuté z fotiek a tie môžme následne posielať svojim známym. Proste a jednoducho otvoríte akúkoľvek fotku vo vašom telefóne, podržte prst dlho na objekte alebo človeku, ktorého ste vyfotili a iphone automaticky tento objekt vyreže. Umožní Vám tento objekt skopírovať a vložiť kamkoľvek sa Vám zažiada. Dokonca sa dá jednoduchým pohybom pretiahnuť priamo z fotky napríklad do správ či messengera. Aby Vám však táto vychytávka fungovala musíte mať iPhone minimálne s procesorom A12, čiže funguje to od iPhonu XS a vyšších modeloch.

 

Detekcia textu na fotkách

Pomocou tejto funkcie si môžete skopírovať text nie len z odfotenej fotky ale aj v samotnej aplikácii fotoaparát. Stači v nastaveniach – kamera povoliť funkciu zobraziť detekovaný text. Text skopírujete jednoduchým podržaním prstu na mieste kde sa nachádza podobne ako pri samolepkách. Funguje to celkom dobre aj na ručne písaný text ale na druhej strane má trochu problém s rozpoznávaním slovenčiny. Táto funkcia nie je úplnou novinkou v IOS 16 ale prešla mnohými vylepšeniami a mnoho ľudí o nej nevie tak sme sa rozhodli ju takisto zaradiť na tento zoznam. Touto funkciou viete dokonca aj prekladať ale iba do angličtiny. Ak ste náhodou niekde v zahraničí, viete po anglicky a potrebujete preložiť nejaký text môže sa to celkom hodiť.


Užitočné rýchle vyhľadávanie

Ďalšou malou drobnosťou v IOS 16 je ešte rýchlejší prechod vo vyhľadávaní v telefóne potiahnutím prstu na spodnú stranu Vašej plochy. Vieme že veľa ľudí toto vyhľadávanie nevyužíva ale je to veľká škoda pretože nikto nedokáže vyhľadávať v obsahu zariadenia ako práve apple a to platí ako u iPhonu tak aj u Macu.

 

Rýchly výber dvoma prstami

Nie je to síce novinka v IOS 16 ale veľa používateľov doteraz netušilo to tejto funkcii. Vedeli ste, že ak v správach, telefónnom zozname alebo akomkoľvek inom zozname spravíte swipe dvoma prstami (najlepšie ukazovákom a prostredníkom) tak tým označíte viac položiek naraz, ktoré môžte buď vymazať alebo ich upraviť? Vyskúšajte to je to celkom praktické.

 

×