Ako bojovať proti škodcom

Škodcovia sú veľmi nepríjemná záležitosť, kde nám zneprijemňujú život rôzne druhy hmyzu alebo hlodavcov, ktoré nie sú nijako prínosné, dokonca dokážu spôsobiť veľké škody.

Ako sa zbaviť otravných škodcov?

Tak ako v zimných časoch, tak ak v tých letných, škodcovia sú stále v akcii. Škodcovia sú veľmi nepríjemná záležitosť pre každého z nás.  Či už ide o škodcov ktorý nám ničiaznehodnocujú domy, alebo ide o škodcov ktorí nám ničia našu úroduexteriér. Zbaviť sa ich, je niekedy naozaj veľmi náročné a zdĺhavé. Niektorým z nás behá mráz po chrbte, keď si len prestavia mať doma či už v potravinách nejaký lezúci hmyz, alebo v oblečení mole no a to nehovoriac o tom mať vo svojej domácnosti myš alebo potkana.

 
Na každý druh škodcov, existuje nespočetne veľa prípravkov s ktorými sa ich dokážeme zbaviť. No my si dovolíme spomenúť aj nejaké domáce tipy a triky ako si s niktorými dokázať poradiť alebo ako predchádzať ich výskytu v našich domácnostiach alebo záhradách.

 

Ako na muchy a komáre?

Muchykomáre dokážu byť otravné, priam až neznesiteľné. Najčastejšie sa vedia objaviť v časoch keď ich človek ani z ďaleka nepotrebuje vidieťnie to ešte počuť. Otravné bzučanie do úška počas noci, či lozenie po tele pri oddychu dokáže rozhodiť aj tú najkľudnejšiu povahu. No ako sa ich zbaviť? Alebo ako zabrániť tomu aby sa vôbec vyskytli vo vašej domácnosti ?

 
Asi najstarší spôsob, je obyčajná mucholapka, no komu sa v dnešnej dobe chce oháňaťhmyzom? No ako taká novinka, je k dispozícií aj elektrická mucholapka, ktorá vám túto naháňačku urýchli. Ako ďalšístarší spôsob je závesná lepiaca mucholapka, ktorá zachytí aj iní lietajúci hmyz. Celkom rýchlyjednoduchý spôsob je aj sprej proti hmyzu čiproti sršňom ktorí mimochodom dosť nebezpeční, alebo proti osám, muchámkomárom. Existujú aj rôzne praktické a lacné pasce na vínne mušky alebo na iný hmyz s ktorým máte problém.

 
Predísť týmto škodcom môžete aj magnetickou sieťkou na okno alebo na balkónové dvere. Ďalšou vychytávkou ktorú si môžete umiestniť či na balkón alebo na terasu je elektrický lapač hmyzu alebo solárna lampa ktorú si jednoducho zapichnete do kvetináča alebo zeme alebo taktiež zavesíte. Ako tiež veľmi dobrý spôsob je aj odpudzovač do zásuvky. Ako preventívne opatrenie pred uštipnutím hmyzom, či už kvôli vašim deťom alebo kvôli vám je dobré používať sprej na telo, ktoré obsahuje látky ktoré tento hmyz už z ďaleka odpudzuje. Ak by ste chceli skúsiť aj nejaké domáce overené radytriky, tak vyskúšajte týchto pár tipov.

A čo kombo citrón a klinčeky?

Muchy neznášajú vôňu klinčekov a keď ju skombinujete s citrónom, získate účinný, bezpečný a prírodný odpudzovač múch. Citrón by ste mali nakrájať na polovice a klinčeky zapichnúť do dužiny.



Pomôže sladká medová pasca?

Rozrežte plastovú fľašu na polovicu. Naplňte spodnú časť vodou a pridajte pár kvapiek saponátu. Hornú polovicu fľaše otočte hore dnom do spodnej časti. Ústie fľaše natrite medom. Muchy pritiahne vôňa medu a utopia sa vo vode



 Všestranné muškáty

Muchy absolútne nemusia vôňu muškátov. Ak máte tieto kvety na parapete, balkóne či terase, muchy do vášho interiéru nepreniknú.

 

Vyvarujte sa odpadu

Muchy láka aróma jedla, preto potraviny nenechávajte len tak na stole, ale vždy ich prikryte. Lákadlom sú pre ne aj smetné koše, takže ak idete do nich zahodiť zvyšky jedla, radšej ich zabaľte.

 

Mole, šváby a mravce

Tento druh hmyzu je veľmi nepríjemný hlavne kvôli tomu, že sa veľmi rád priživuje v našej kuchyni alebo v šatníku. Mole poznáme aj ako potravinové, šatníkové ale aj domové. Mole nie sú pre nás ľudí nijakou hrozbou, no dokážu v našej domácnosti zanechať spúšť. Mole potravínové  je agresívny malý hmyz napadne vaše zásuvky, skrine a špajze a prežerie sa vašimi zásobami s takou horlivosťou a nadšením, aké len vedia zozbierať vo svojich drobných telách. Mole šatníkové sú menšie ako potravinové a majú nielen tendenciu sa zabývať vo vašom šatníku a bielizníkoch, ale majú slabosť hlavne pre prírodné tkaniny, ako je napríklad vlna. Moľa domová sa skrýva vo vašej špajzi a kŕmi sa suchými potravinami alebo číha v skrini, aby si pochutnala na vašom svetri. 

 

Zbaviť sa ich nie je veľmi jednoduché no určite reálne. Existujú rôzne lepové pasce alebo závesné háčiky ktoré umiestnite kľudne do skrine.

V prvom rade je veľmi dôležité mať upratané v potravinách v ktorých by sa mohl vyskytnúť. Majte na pamäti, že larvy sa dokážu prehrýzť cez papier aj plast, takže ani neotvorené vrecko orechov nemusí byť bezpečné. Pozorne skontrolujte všetky balenia, či nie sú na nich otvory. Obaly, ktoré sa zdajú neporušené, ale napriek tomu máte pochybnosti, vložte do mrazničky na štyri dni, aby sa zničili všetky vajíčka, ktoré by tam mohli byť. Tento krok nevynechajte. Mole číhajú v najmenších prasklinách, vrátane trhlín v konzervách a iných obaloch. Všetky nádoby a plechovky umyte mydlom a vodou. Dôkladne povysávajte špajzu komoru alebo skrinku a venujte osobitnú pozornosť rohom a trhlinám. Možno budete musieť použiť špáradlo, aby ste sa uistili, že v rohu nie sú žiadne vajíčka alebo larvy.

 

Preventívne opatrenia proti moliam

Nikdy nenechávajte otvorenú múku, strúhanku, čaje, orechy, jednoducho potraviny, kde to mole majú rady. Sypké potraviny z obchodu preosejte a uskladnite v uzatvárateľných dózach. Aby sa ani prípadní návštevníci vašich skriniek v nich neusídlili, do kuchynskej linky dajte pár šúľkov škorice alebo strúčikov cesnaku. Aj mäta, estragón, bobkový list a levanduľa moliam naznačia, že nie sú vítané.

Vrecúška naplnené sušeným rozmarínom, tymiánom, klinčekmi, levanduľou alebo bobkovým listom zviažte a zaveste do skrine. Esenciálne oleje z týchto bylín sa rozptýlia vo vašom šatníku alebo na oblečení ako účinný odstrašujúci prostriedok šatníkových molí.

 

Šváby a mravce

Mravce nám odkážu taktiež veľmi znepríjemniť naše obydlie či dom. Dokážu spôsobiť mnoho nepríjemností v našich komorách, skrinkách s jedlom. Pretiahnu sa aj tými najužšími medzerami a dostanú sa i tam, kde by sme ich vôbec neočakávali.

Mravce začnú človeka obťažovať až po dvoch alebo troch rokoch od založenia hniezda. Mravcom najviac vyhovuje teplo a vlhko. Preto budujú hniezda pod kameňmi, v zákutiach alebo pod zemou. Hniezdo nájdeme podľa smeru pohybu mravcov, odkiaľ vyliezajú a kam sa vracajú.

Na ich vyhubenie je mnoho prostriedkov v podobe– spreje, kriedy, prášky, gély, či nástrahy v podobe plastového domčeka s jedom umiestneným vo vnútri. Dôležité je vybrať si ten správny, účinný, a pritom čo najmenej zaťažujúci životné prostredie. Najúčinnejší boj proti nim spočíva v použití chemických prostriedkov, no nie vždy sa to dá.

Ak by ste chceli ísť cestou inými nie škodlivými pascami na mravce, ktoré vyrobíte aj sami doma tak vám vieme nejaké rady dať.

 

Droždie a med na mravce

Ak už sa nám podarilo nájsť hniezdo mravcov alebo aspoň cestu do hniezda, umiestnime do týchto priestorov zmes droždia alebo kysnutých kvasníc s medom alebo s cukrom.  Zmes dáme na papier. Mravec, ktorý ochutná pre neho lákavú sladkastú zmes, následkom kysnutia v útrobách mraveniska zomrie.

 Cukrová voda na mravce

Veľmi dobre sa osvedčila aj špongia navlhčená cukrovou vodou. Niekoľko kusov takto navlhčených špongií rozmiestnime v miestach výskytu mravcov. Mravce sa nechajú zlákať „sladkým“ a nám potom len stačí ich so špongiou preniesť na miesto, kde ich zlikvidujeme.

 

Pomocníci z kuchyne na mravce

Úspešný je aj obyčajný prášok do pečiva, prípadne cestíčko z trošky hladkej múky, vody a prášku. Aj mletá škorica, nasypaná pod vchodovými dvermi zaberie. Môžeme použiť aj obyčajnú majoránku, ktorej vôňu mravce neznášajú. Treba ju tiež nasypať na cestičky, kde zástup mravcov zvyčajne prechádza.

Šváby

Je jedno, kde na svete žijete, zrejme ste oboznámení so švábmi a akou bolesťou tento hmyz dokáže byť v prípade, že sa nasťahuje práve do vášho domu. V prípade nejakej katastrofy a vašej evakuácie je isté, že budú vo väčšine opustených domov ako na dovolenke. To znamená, že keď sa budú množiť úplne nekontrolovateľne, stanú sa aj o to väčšou hrozbou pre celé okolie. Šváby sú lákaní vlhkom, temnotou a teplom. Navyše ich môžu prilákať omrvinky aj jedlo na zemi alebo snáď na pracovnom stole. Zdržujú sa tiež pod spotrebičmi. Dokonca aj povaľujúci sa kartón, noviny a ďalší neporiadok okolo domu je môže prilákať.

 

Aké sú dnes populárne cesty k zničeniu švábov?

 Prvá štandardná voľba pre počiatočnú aktivitu švábov je stará dobrá pasca (ideálne čo nejčasněji umiestnená) s jedom. Je to čistejšia a menej riskantná metóda pre vašich miláčikov a deti, ako pesticídy a spreje. Pasca na šváby má jeden veľmi silný pozitívny efekt: ako zožerie jed šváb a umrie, tak jeho rozklad ucíti iní a prirúti sa na hostinu tiež. Mala by určite pritiahnuť všetky v okolí.

Kyselina boritá

Kyselina boritá je pre mnohých atraktívna voľba. Môžete ju aplikovať okolo vašich prístupových ciest k vášmu domu, vysoko živých "švábových diaľnic" alebo pod sporák apod.

Krtkovia myši a potkany

Myši gazdujúce v komore či potkany pobehujúce po pivniciach, sú nočnou morou každého, kto je zvyknutý na bežný hygienický štandard. Hlavný dôvod, prečo by mal mať človek obavy z potkanov a ďalších hlodavcov je ich schopnosť prenášať rôzne nákazlivé (infekčné) choroby. Im neublížia, ľuďom však môžu. Je veľmi jednoduché povedať niekomu, nech si zaobstará do domácnosti alebo na dvor mačku a psa aby proti týmto škodcom bojovali. No nie každý je milovník zvierat. Je naozaj veľmi veľa prostriedkov proti potkanom a myšiam, ktoré sú napríklad v podobe otráv, návnad a pascí či pevných klietok. V dnešnej modernej dobe, existuje aj odpudzovač na myši a potkany.

Aj pri týchto škodcoch vám vieme dať pár „babských“ rád

Potrebovať budete pol lyžice pšeničnej múky, lyžicu soli a pol lyžice bielej sadry, teda veci, ktoré máte doma, alebo ich bežne zoženiete v obchode. Najprv zmiešajte sadru s múkou. Potom primiešajte soľ. Zmes nasypte do malých misiek a umiestnite ich na miesta, kde ste spozorovali výskyt myší alebo kde predpokladáte, že by mohli byť.

Mističky nechajte rozmiestnené cez noc. Myši k nim budú zvedavo chodiť, avšak po požití spôsobia dehydratáciu a následnú smrť. Dôležité je nedotýkať sa otrávených hlodavcov alebo nastraženého jedu. Pre istotu potom utrite všetky povrchy, po ktorých sa mohli myši pohybovať, aby ste sa vyhli infekciám.

 

Prevencia proti vniknutiu myší do domu

Myši sa do našich obydlí sťahujú predovšetkým v zime. Prečkajú tu chladné obdobie a nájdu množstvo potravy. Na prechod im stačí aj veľmi malá medzera s priemerom písacieho pera. Pokiaľ takú objavíte, zakryte ju betónom, sadrou alebo iným materiálom, ktorý neprehryzne. Vyrábajú sa aj špeciálne ekologické pasty, ktoré zvieratám neuškodia, ale dokonale otvory utesnia.

 

nachádzajú mačky, psy, sovy alebo dravé vtáky, tam si myši netrúfnu. Postačia aj ich chlpy alebo perie. Samotný ich pach totiž myšou odpudí a tie sa začnú vyhýbať celému vyznačenému teritóriu. Ďalšou alternatívou sú hadie výkaly, ktoré zoženiete buď od chovateľa, alebo v niektorých zverimexoch. Had je totiž prirodzeným nepriateľom myší a jeho trus pôsobí ako repelent. Myši neznáša aj čistý mätový olej, ktorý aplikujete na miesta, kadiaľ by mohli preliezť.

 

Krtkovia

Krtko v záhrade, alebo ešte lepšie – krtko v trávniku. To je nočná mora pre každého záhradkára.

 Máme pre vás pár zaručených tipov ako sa ho zbaviť či vyhnať zo svojej záhrady. A že je to niekedy veľký problém, to uznáte aj sami. Krtkovská húževnatosť je totiž priamo úmerná jeho vytrvalosti zostávať na rovnakom mieste. krtko je takmer slepý, rozozná len svetlo respektíve tmu – preto ho viete prekvapiť keď zo zeme vytrčí svoj ňufák v ňufáku má aj čuchové a hmatové orgány – preto naňho fungujú pachové odpudzovače.  má veľmi dobre vyvinutý sluch, dokonca až tak citlivý, že príliš hlasný zvuk ho môže aj zabiť – dobre zafungujú akustické odpudzovače . malé čierne zvieratko má doslova „zmysel pre poriadok“ – ak sa vytvorené krtince pravidelne rozhrabujú, krta to zväčša prestane baviť a presunie sa inam

Ako sa zbaviť krtka v trávniku? Pokiaľ chcete mať pokoj a neriskovať, že sa k vám krtko nasťahuje, stačí ak pod trávnik založíte sieťku. Tento spôsob je jednoznačne najúčinnejší, pretože krtkovi zabráni prehrabať sa na povrch.  Dnes nie je problém si zaobstarať rôzne akustické ultrazvukové odpudzovače. Tie fungujú tak, že nízkofrekvenčné vibrácie (400-1000 Hz) sa rôznou silou a intenzitou prenášajú do zeme Pasce na hubenie, gélové pasce, ktoré po ich užití spôsobia, že krtko vydýchne naposledy… Pre citlivejšie povahy existujú aj mechanické pasce, ktorých účelom nie je krtka zabiť ale “len” odchytiť.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

your-image-description