Ako si vybrať ďalekohľad?

Vítame Vás v novej časti blogu od eshopu TVOJFON.sk kde sa dozviete ako si vybrať správny ďalekohľad podľa vašich preferencií a potrieb. 

Ako si vybrať ďalekohľad? 

Baví vás poľovníctvo, rybolov, turistika alebo ste len nadšený pozorovateľ? Potrebujete užitočný optický prístroj, s ktorým budete môcť vykonávať vaše obľúbené aktivity, študovať rôzne vzdialené objekty so všetkými detailmi alebo si pohodlne prezerať mestské či vidiecke scenérie? Tento užitočný prehľad vám pomôže pri výbere ďalekohľadu, ktorý bude spĺňať všetky vaše požiadavky a očakávania. Cieľom tohto článku je pomoc pri výbere ďalekohľadu, ktorý bude spoľahlivý a bude spĺňať všetky kritériá, ktoré si nastavíte, či už ide o kvalitu, cenu alebo technické parametre. Samozrejme pri výbere ďalekohľadu je potrebné si premyslieť, na aké aktivity budete prístroj využívať a na základe tohto rozhodnutia sledovať zvolené parametre. V tomto článku si rozoberieme jednotlivé špecifikácie, ktoré vám uľahčia a zjednodušia rozhodovanie.

 Binokulárny ďalekohľad Levenhuk Nitro ED 8x42

Pohodlnosť

V tomto prípade je vhodné si uvedomiť, či máte záujem skôr o monokulárne ďalekohľady, kedy môžete ďalekohľad držať v jednej ruke, pozorovacie ďalekohľady alebo o binokulárne ďalekohľady, kde môžete vykonávať pozorovanie oboma očami a je to omnoho praktickejšie. Ďalšou dôležitou informáciou pri výbere ďalekohľadu je, či budete pozorovania vykonávať dlhodobo, nakoľko sa odporúča následne používať statív na ďalekohľad, kedy sa znižuje tlak na ramená a paže, ktorý je vyvíjaný pri dlhodobom pozorovaní.

  Monokulárny ďalekohľad Levenhuk Wise PLUS 10x42

 

Akú optickú konštrukciu si vybrať?

V prípade binokulárnych ďalekohľadov si môžete vybrať medzi dvomi typmi konštrukcie. Konštrukcia je založená na optickom hranole, ktorý predstavuje prvok vyrobený zo skla a určený na otočenie obrazu z prevrátenej plochy do vzpriamenej polohy, aby sme obraz videli tak, ako sme na to zvyknutí. Obraz z prevrátenej polohy je získaný po prechode čelnou šošovkou. Z tohto dôvodu je hranol veľmi dôležitou a nevyhnutnou súčasťou spoľahlivých a kvalitných ďalekohľadov.

rozdiel medzi porro a roof konštrukciou

Prvou možnosťou je konštrukcia založená na využití Porro hranolov, ktoré majú typický zalomený tvar a tvoria písmeno Z. Vyrobenie Porro hranolu je relatívne cenovo lacná záležitosť a ich skvelou vlastnosťou je, že na všetkých ich odrazených plochách dochádza k úplnému odrazeniu svetla bez strát. Tieto hranoly majú veľký objem a obvykle sa používajú pri väčších typoch a modeloch ďalekohľadov. Nevýhodou je ich väčšia náchylnosť na rozbitie či poškodenie pri náhodnom páde na zem. Môžu sa využívať napríklad pri stacionárnom pozorovaní alebo v teréne. Zriedkavo sa tieto ďalekohľady umiestňujú na statív a väčšinou slúžia na každodenné používanie.

porro hranol

Druhou možnosťou je optická konštrukcia, ktorá využíva strešné hranoly. Ich názov je odvodený od anglického slova Roof – strecha a vytvárajú dve navzájom kolmé optické plochy. Tvar binokulárnych ďalekohľadov so strešnými hranolmi je priamočiary a ďalekohľady sa vyznačujú kompaktnými rozmermi a nízkou hmotnosťou. Pre správne a spoľahlivé fungovanie si ale vyžadujú špeciálnu povrchovú úpravu hranolov. Naopak, ich výhodou je vyššia odolnosť voči nečistotám alebo prachu či zahmlievaniu optiky. Binokulárny ďalekohľad so strešnými hranolmi je vhodným pomocníkom napríklad na pešie turistiky alebo výlety na vode, nakoľko je menší a ľahší ako robustnejšie ďalekohľady s hranolmi Porro.

Roof hranol

Ak by sme to zhrnuli, binokulárne ďalekohľady so strešnými hranolmi sú menšie a ľahšie, no disponujú nižšou ostrosťou obrazu a vyššou cenou. Na druhej strane, binokuláre s Porro hranolmi sú robustnejšie ale veľmi kvalitné a zároveň sú cenovo lacnejšie. V konečnom dôsledku však oba typy hranolov dokážu vytvoriť kvalitný, jasný a ostrý obraz. Väčšinou to záleží od veľkosti objektívov a ďalších prvkov ďalekohľadu ako od rozdielov v konštrukcii hranolov.

 Povrchová úprava

Špeciálna povrchová vrstva zabraňuje fázovej zmene a je dôležitá v prípade dosahovania vysokej kvality, ostrosti a kontrastu obrazu. Rozlišujeme tieto významy:

Optické sklá

Optické sklo je číre a homogénne sklo, ktoré má presné určené vlastnosti a zloženie. Hranoly, ktoré sú využívané na konštrukciu ďalekohľadov sa dnes vyrábajú z optického skla, pričom ide o optické sklo BK-7 alebo BaK-4. Kvalita optického skla závisí najmä od materiálu, z akého je konkrétne optické sklo vyrobené a preto aj cenové rozpätie ďalekohľadov je veľmi rozmanité.

Optické sklo BK-7 je obvykle využívané pri cenovo lacnejších ďalekohľadoch. Ľahko ho rozpoznáte keď sa pozriete do okulárov zo vzdialenosti cca 30 cm a kruhová výstupná pupila je orezaná tieňom tvaru štvorca. Mierne zatienenie výstupnej pupily však nemá veľký vplyv na ostrosť obrazu. Optické sklo BK-7 disponuje väčším Abbeho indexom, čo znamená, že má menšiu disperziu a tým pádom aj menšiu farebnú vadu.

Optické sklo BaK-4 je považované za lepšiu variantu, je síce drahšie na výrobu ale vhodnejšie na používanie. Skvelou vlastnosťou tohto optického skla je, že vytvára ostrejší obraz a disponuje guľatou výstupnou virtuálnou clonou. Menšou nevýhodou oproti optickému sklu BK-7 je, že disponuje väčšou disperziou a farebnou vadou. Na druhej strane, má aj väčší index lomu, práve preto sa používa v optických sústavách s ohniskovým pomerom pod f/5. 

zloženie ďalekohľadu

Abbeho číslo a index lomu

Abbeho číslo je údaj vyjadrujúci mieru disperzie v skle alebo inom materiáli pre určitú spektrálnu oblasť alebo vlnovú dĺžku. V prípade, že má konkrétne sklo alebo iný skúmaný materiál vyššie Abbeho číslo, je zrejmé, že sa v ňom láme svetlo pod rovnakým uhlom a nedochádza k výraznej farebnej odchýlke (farebnému rozkladu) – disperzii. Znamená to, že nízka je ako disperzia, tak aj farebná vada.

Index lomu vyjadruje ako sa správa svetlo alebo iné žiarenie pri prechode cez daný materiál. Ak je index lomu vyšší, tak sa svetlo v materiáli láme viac a ak je index lomu nižší, svetlo materiálom prechádza rýchlejšie.

Fázová zmena

Pod fázovou zmenou si môžeme predstaviť špecifickú situáciu u nástrojov s hranolmi. Keď svetlo prechádza hranolom, môže dôjsť k fázovej zmene svetelnej vlny, ktorá má za následok stratu kontrastu a rozlíšenia obrazu. Výsledkom tejto situácie bude tmavý a rozmazaný obraz. Práve z tohto dôvodu vysoko kvalitné strešné hranoly používajú fázovú povrchovú úpravu, ktorá je určená na korigovanie fázy svetelných vĺn. Vďaka tomu následne zaisťuje ostrý a kontrastný obraz.

Výstupná pupila

Výstupná pupila je kruhový otvor, ktorý ohraničuje svetelné lúče vystupujúce z ďalekohľadu do očí. Ide o dôležitý faktor pri voľbe ďalekohľadu. Veľkosť takejto výstupnej pupily je udávaná v milimetroch. Veľkosť výstupnej pupily je vzdialenosť medzi poslednou šošovkou okulára a okom pozorovateľa, v ktorej je viditeľné ešte celé zorné pole. Ide o číselný údaj, ktorý dostaneme po vydelení priemeru vstupnej šošovky ďalekohľadu a jeho zväčšenia. Za pomoci výstupnej pupily vieme porovnať aj relatívnu svetelnosť u jednotlivých modelov ďalekohľadov. Nakoľko chceme aby bola svetelnosť čo najlepšia, je potrebné aby dĺžka výstupnej pupily bola tiež väčšia.

Zväčšenie / priblíženie

Pri ďalekohľadoch sa stretnete s označením „číslo x číslo“, napríklad 10x50 alebo 8x40. V takomto prípade, prvé číslo znamená zväčšenie ďalekohľadu a druhé číslo vyjadruje priemer objektívu (apertúry) v milimetroch. Napríklad, 10-násobné zväčšenie znamená, že objekt, ktorý je v skutočnosti vzdialený 100 metrov, pomocou ďalekohľadu uvidíme akoby bol vzdialený 10 metrov. Majte na pamäti, že v prípade rastúceho zväčšenia ale pri rovnakej veľkosti objektívov dochádza k zhoršeniu kvality obrazu, ostrosti, svetelnosti a zorného poľa viditeľnosti.

Zorné pole

Zorné pole je jedným z parametrov, na ktoré treba klásť dôraz pri výbere ďalekohľadu. Pod zorným poľom si môžete predstaviť veľkosť plochy, ktorú uvidíte cez ďalekohľad. Platí, že čím je väčšie zväčšenie ďalekohľadu, tým je menšie zorné pole.

Za zmienku určite stojí aj širokouhlý binokulárny ďalekohľad. Vďaka širokouhlej optike máte k dispozícii širšie zorné pole, ako pri bežných binokulároch. Na dosiahnutie širšieho zorného poľa sa využívajú špeciálne optimalizované šošovky a hranoly. Výhodou je to najmä pri pozorovaní oblohy alebo rôzne športové podujatia, kedy je potrebné pozorovať veľkú plochu v jednom okamihu.

Očný reliéf

V prípade, že máte nedokonalý zrak a nosievate okuliare, mali by ste brať do úvahy očný reliéf. Pod očným reliéfom si môžete predstaviť maximálnu vzdialenosť od oka po okulár, v ktorej máte možnosť vidieť celé zorné pole. Táto vzdialenosť by mala byť stále väčšia ako je hrúbka vašich okuliarov.

Výplň tela

Väčšina ďalekohľadov je tvorená náplňou, ktorú predstavuje nejaký druh plynu. Najčastejšie je možné sa stretnúť s dusíkovou výplňou plášťa. Jej schopnosťou je predovšetkým účinne chrániť optiku pred zahmlievaním pri náhlych zmenách teplôt. Vďaka tejto skvelej vlastnosti môžete bez problémov prechádzať z interiéru priamo do vonkajšieho prostredia s nižšou teplotou bez obáv o to, či optické prvky budú zahmlené alebo nie.

 

Ak nerozumiete nejakým pojmom týkajúcich sa ďalekohľadov, môžete si pozrieť náš slovník pojmov alebo si prípadne môžete pozrieť                najčastejšie otázky týkajúce sa ďalekohľadov.

 


 

 
your-image-description