Odpovede na najčastejšie otázky v súvisloti s ďalekohľadmi

„Ako si mám zvoliť vhodné zväčšenie?“
Ideálne zväčšenie pre pozorovanie pri prechádzkach, pri love alebo pri sledovaní divokej zvery je medzi 7x a 10x. Týmto binokulárnym ďalekohľadom sa hovorí aj „univerzálne“ pretože ponúkajú kvalitný obraz bez ohľadu na pozorovacie podmienky. Tieto parametre spĺňa napríklad Binokulár Bresser Hunter 8x40 alebo Binokulárny ďalekohľad Levenhuk Karma PRO 8x32 .

Ak však hľadáte ďalekohľad na iné využitie potom si môžete pozrieť astronomické binokulárne ďalekohľady ktoré ponúkajú zväčšenie od 10x – 20x. Ak predsa len hľadáte väčšie zväčšenie, ideálne bude si pozrieť teleskopy alebo binokulárne ďalekohľady so zväčšením 20 – 30x. Niektoré modely ponúkajú zväčšenie až 160x a viac, ktoré dosiahnete aj pomocou rôznych okulárov. Pri týchto teleskopoch a ďalekohľadov nie je možné ručné pozorovanie. Bude potrebné používať ich so statívom alebo špeciálnym držiakom. 

„Akú veľkosť šošovky si mám vybrať?“
Objektívy s rozmerom 20 mm sú ideálne pre denné pozorovanie krajiny a na lov. Objektívy s rozmerom od 60 mm po 80 mm až 100 mm sú ideálne pre astronomické pozorovanie a pre štúdium nebeských objektov. Ak sa budete rozhodovať akú veľkosť objektívu si vybrať, tak v zásade platí, že čím je objektív väčší, tým viac svetla pohlcuje. To znamená, že ďalekohľad je účinnejší v podmienkach nie ideálnymi pre pozorovanie (keď je napríklad zamračené alebo je hmlisto alebo za súmraku). Čím väčší objektív, tým je ťažší a dlhší. Preto pre pozorovanie bude potrebný statív.

„Aký je rozdiel medzi binokulárnym ďalekohľadom s hranolmi Porro a strechovymi hranolmi?“

Porro hranoly majú veľký objem
, preto sú ich objektívy umiestnené v pomerne dlhej vzdialenosti od seba. Tieto hranoly sú konštruované v tvare písmena Z. Ďalekohľady s Porro hranolmi sú zväčša väčšie, ale fungujú výborne a dajú sa zakúpiť za nízku sumu. Binokulárne ďalekohľady s týmto hranolom vytvárajú lepší stereoskopický obraz a širšie zorné pole. Žiaľ pri páde alebo náraze majú väčšiu tendenciu sa rozbiť. Ak si zvolíte tento typ hranolov získate lacný a spoľahlivý ďalekohľad. Našu ponuku binokulárnych ďalekohľadov z Porro hranolom si môžete pozrieť TU.

ďalekohľad s porro hranolom

Strechové hranoly majú priamočiary tvar. Binokulárne ďalekohľady s týmito hranolmi sú kompaktné a ľahké, ale potrebujú špeciálnu povrchovú úpravu aby hranoly správne fungovali. Ďalekohľady so strešnými hranolmi sú odolnejšie, menej náchylné na zahmlievanie a vniknutie prachu do vnútra ďalekohľadu. Ďalekohľady s týmto typom hranolov sa dobre uplatnia pri love, pešej turistike alebo pri výletoch na vode. Sú ľahšie, kompaktné, preto by mali naplniť vaše očakávania. Binokulárne ďalekohľady ponúkajú dobrú kvalitu za dobrú cenu. Našu ponuku binokulárnych ďalekohľadov so strešným hranolom si môžete pozrieť TU

 ďalekohľad so strechovým hranolom

 

Oba typy môžu vytvárať jasný a ostrý obraz, to však závisí od veľkosti objektívu a ďalších častí ďalekohľadu než len o typu hranolu. Aj ďalekohľady s hranolmi Porro môžu byť kompaktné a dajú sa použiť v teréne a aj pri stacionárnom pozorovaní. Zasa ďalekohľady so strešnými hranolmi sa málo kedy umiestňujú na statív (existujú samozrejme aj také modely). Tieto ďalekohľady ako sme spomínali vyššie sú určené na každodenné použitie. Za spomenutie stojí fakt, že medzi binokulárnymi ďalekohľadmi so strešnými hranolmi existujú aj veľmi výkonné modely s veľkými clonami. 

„Čo je zorné pole?“ 
Zorné pole je ďalšia veličina na ktorú sa treba pri výbere binokulárneho ďalekohľadu zamerať. Jedná sa o veľkosť priestoru, ktorý cez ďalekohľad vidíte. Napríklad je 1000m pred vami múr. Ak  máte zorné pole 250 uvidíte bez otáčania hlavou 250 m toho múru. Preto uvidíte pri narastajúcom zväčšení menší úsek múru, ale vo väčšom detaile. Tu platí pravidlo, že čím väčšie zväčšenie, tým menšie zorné pole. Pokiaľ nosíte dioptrické okuliare je potrebné vziať do úvahy očný reliéf ďalekohľadu. Očný reliéf je maximálna vzdialenosť oka od okuláru, v ktorej je stále vidieť celé zorné pole. Očný reliéf by nemal byť menší, než hrúbka vašich okuliarov.

„Čo je očný reliéf?“
Je to maximálna vzdialenosť vášho oka od okuláru ďalekohľadu. Ak je dlhý očný reliéf môžu ďalekohľad používať aj ľudia s nasadenými dioptrickými okuliarmi.

„Čo je výstupná virtuálna clona?“
Výstupná pupila vám zhruba napovie, aký jasný obraz budete mať. Môžete si ju predstaviť ako pupilu vášho oka na šošovke ďalekohľadu. Na základné účely pozorovania je úplne postačujúca hodnota 2,5 – 3. Ak chcete pozorovať hviezdu budete potrebovať hodnotu 5-7. Vyššie hodnoty  nie sú nutné, iba ak sa silne trasie obraz, napríklad na člne, vtedy je ideálna hodnota 7 a viac, pretože zaisťuje stabilnejší obraz. Výstupnú virtuálnu clonu si môžete vypočítať, že sa druhý číselný údaj vydelí prvým údajom, napr. 40/10=4. Výsledne číslo je v milimetroch.

„Čo je fázová zmena?“
Fázová zmena je špecifický problém pri optických zariadeniach s hranolmi. Svetlo prechádza hranolom a môže spôsobiť fázovú zmenu svetelnej vlny a to ma za následok stratu kontrastu a rozlíšenia. Výsledný obraz bude tmavý a rozmazaný.

Vysoko kvalitné strešné hranoly používajú špeciálnu fázovú povrchovú úpravu, ktorá upravuje fázy svetelných vĺn a tak zaistí ostrý a kontrastný obraz. 

„Aké sú sklá BaK-4 a BK-7?“
Tieto sklá sú veľmi často používané druhy na výrobu hranolov. Obidva typy skiel sa týkajú korunového skla, ale sklo Bak-4 vykazuje vyšší index lomu ako BK-7. Sklo Bak-4 je drahšie na výrobu, ale je lepšie na používanie pretože vytvára ostrejší obraz a obsahuje guľatú výstupnú virtuálnu clonu.

„Kvôli čomu sú binokulárne ďalekohľady opatrené povrchovou úpravou?“
Optický hranol je vyrobený zo  skla a slúži na otočenie obrazu z prevrátenej polohy, do vzpriamenej polohy, aby sme videli obraz tak, ako sme zvyknutý. Z tohto dôvodu sú optické hranoly dôležité a nevyhnutné.

Existujú hranoly typu Porro a strechové hranoly. Rozdiel medzi týmito hranolmi je, že Porro hranoly sú klasické a svetlo prechádza niekoľkými hranolmi umiestnenými na rôznych úrovniach vo vnútri binokulárneho ďalekohľadu a následne vstupuje do oka. Táto konštrukcia spôsobuje, že ďalekohľad má vyššiu hmotnosť a veľkosť, ale je lacnejší a veľmi kvalitný. 

Binokulárne ďalekohľady ktoré majú strechové hranoly sú ľahšie a menšie. Preto ak zbadáte dva tubusy v jednej rovine, jedná sa o ďalekohľad s týmito hranolmi. Výhoda ďalekohľadu so strechovými hranolmi je asi len hmotnosť a rozmer, pretože nevýhodou je vyššia obstarávacia cena a nižšia ostrosť obrazu.

Pokiaľ je povrchová úprava dostatočná, tak na dráhe základného lúča zostáva takmer 95% svetla. Napríklad strechové hranoly vytvárajú kontrastný obraz, ak sú opatrené špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá zabraňuje fázovej zmene.

Výrobcovia používajú pre opis povrchových úprav, tieto slová:
potiahnutý“ aspoň jeden povrch je opatrený povrchovou úpravou
„plne potiahnutý“ všetky povrchy skiel sú opatrené povrchovou úpravou, okrem plastových šošoviek
„viacnásobne potiahnutý“ aspoň jeden povrch má povrchovú úpravu
„plne viacnásobne potiahnutý“ všetky povrchy skla majú viacvrstvovú povrchovú úpravu

„Podľa akých kritérií si mám, zvoliť ďalekohľad aby bol pohodlný?“
Ak sa chystáte používať optický prístroj často je veľmi dôležité prihliadať na mäkké očnice a zaostrovací mechanizmus. Ak budete používať ďalekohľad na ručné pozorovanie, nemal byť ťažší ako 1 až 1,5 kg. Ak si zadovážite ťažší binokulárny ďalekohľad bude potrebné si dokúpiť statív alebo stojan. Vo všeobecnosti platí, že binokulárne ďalekohľady sú oveľa praktickejšie ako monokulárne alebo pozorovacie, pretože  majú dve trupice na držanie počas pozorovania.

„Oplatí sa zakúpiť širokouhlý binokulárny ďalekohľad?“
Ak napríklad prostredníctvom binokulárneho ďalekohľadu pozorujete určitú oblasť, tá oblasť sa nazýva zorné pole. Širokouhlá optika zaisťuje širšie pole ako bežne binokulárne ďalekohľady. To sa dosiahne použitím špeciálne optimalizovaných šošoviek a hranolov. Napríklad klasický ďalekohľad vytvára zorné pole 115 m na vzdialenosť 1km, zatiaľ čo širokouhlý ďalekohľad môže na vzdialenosť 1 km vytvoriť zorné pole 160 m. Táto vlastnosť je obzvlášť dôležitá ak chcete napríklad pozorovať oblohu alebo automobilové preteky, kde potrebujete pozorovať veľkú plochu naraz.

„Aké príslušenstvo existuje pre binokulárne ďalekohľady?“
Zakúpiť sa dá široká škála príslušenstva napríklad rôzne púzdra a popruhy, špeciálne svorky, okuláre, výmenné okuláre, čistiace nástroje, statívy, stojany a mnoho iného. Príslušenstvo ktoré my ponúkame si môžete pozrieť TU

your-image-description