Ako sa vysporiadať s plesňou v byte

Pleseň je problém, ktorý postihuje mnoho domácností. Nie, lenže miesta, na ktorých pleseň je nepôsobia vôbec pekne, ale je to aj riziko, ktoré môže vážne ohroziť naše zdravie. V tomto článku sa dozviete, čo plesne spôsobuje a ako proti ním bojovať.

 

Prečo plesne vznikajú?

 

Plesni sa veľmi darí v prostredí, v ktorom je zvýšená vlhkosť. Mohli ste s ňou začať mať problém, keď ste staré okná, vymenili za plastové, ktoré viac tesnia, a tak zaisťujú väčšie teplo. Z tohto dôvodu sa pleseň najčastejšie tvorí v kúpeľni a v prípade, že máte práčku v kuchyni tak aj tam. V tom horšom prípade je vlhkosť podporená aj teplom a tmou. Okrem toho potrebujú plesne k tomu, aby sa ďalej vyvíjali a rozrastali sa organické živiny. Sú to šupinky kože, vlasy, ale aj chlpy. Aj práve z toho dôvodu sa plesne tvoria na sprchovom závese, okrajoch vane, sprchových kútov a obkladačiek.

Práve v škárach medzi obkladačkami je celkom veľký problém, pretože pórovatejšie. Ak máte napríklad v kúpeľni strop či nábytok z dreva aj práve ten môže byť v ohrození plesne. Pleseň sa skrátka týka každého miesta, ktorénedostatočné vetranie. Okrem kúpeľne a kuchyne sa môžu vytvoriť plesne aj v práčovni, pivnici, ale vytvoriť sa môže, aj na streche. Pleseň môže vzniknúť aj vďaka prasknutému potrubiu, z ktorého začne unikať voda. Preto ak si niečoho takého všimnete neodkladajte opravu na poslednú chvíľu.

 

Žena, ktorá meria vlhkosť plesne na bielej stene.

 

Ako sa ich zbaviť? 

 

 Tak, ako aj pri riešení iných problémov, aj v tomto prípade je najdôležitejšie nájsť príčinu, čiže vznik plesne. To môže byť buďspomínané poškodené potrubie, ale aj strecha, v ktorej je prasklina. Ďalej je to nesprávne tesnenie pri vani, koberec, ktorý ste vitepovali a nestihol dostatočne vyschnúť a podobne. Problém, čo najskôr vyriešte apotom sa sústreďte na plesne. Práve na môžete použiť Silikón Ceys Stop plesniam. Ale použiť sa dajú aj protiplesňové dezinfekčné prostriedky prípadne bielidlo. Takéto prípravky sa nanášajú nástrekom prípadne nanesením prípravku len na určitú časť, na ktorej pleseň je. Sú však aj univerzálne prostriedky, ktoré sa dajú použiť, aj na iné problémy, ako je pleseň. Vždy, keď používate takýto alebo hocijaký iný prostriedok dbajte na vetranie.

Nie, lenže je to nutné, preto aby náter vyschol, ale je to aj z bezpečnostných dôvodov. Takéto prostriedku môžu byť nebezpečné a nemali by prísť do kontaktu s našou pokožkou. Preto si ešte pred prácou nasaďte gumenné rukavice prípadne latexové rukavice. Poprípade môžete ešte použiť masku ak sa bojíte, že sa nadýchate výparov. Nikdy sa však nesnažte odstrániť pleseň tým, že ju začnete zoškriabať, pretože to by situáciu len skomplikovalo. Pleseň by ste síce odstránili, ale vďaka zoškrabávaniu by sa uvoľnili spóry do vzduchu, čo by spôsobilo to, že by sa po nejakom čase objavila pleseň opäť len s tým rozdielom, žeby to bolo na inom mieste. Podobne sa dajú odstrániť plesne s textílii, ako je sprchový záves alebo kúpeľňový koberec. Pre mnohé domácnosti je pleseň veľký problém, ktorý sa po nejakom čase vracia.

V tom prípade je na mieste zvoliť rekonštrukciu, ktorá bude síce nákladnejšia ale zaručene vám pomôže skoncovať s touto nepríjemnosťou. Niekedy však stačia iba menšie zásahy ako použitie prostriedkov, ktoré nato určené. Nechmáte problém s plesňou alebo nie, je dôležité dbať na prevenciu. Aj pri výbere správneho prostriedku musíte byť obozretný. Prípravky, ktoré na báze chlórnanu sodného prípadne kvartérnych anónnych solí odstránia pleseň iba povrchovo. Keď takýto prípravok použijete musíte povrch dôsledne umyť. Nežzvolíte akýkoľvek prostriedok vždy miesto problému pretrite handrou či utierkou, ktorú ešte pred tým namočíte vo vlažnej vode. Niektoré prostriedky v sebe obsahujú aj farbivo takže nie je potrebné miesto zamaľovať farbou. Špeciálne farby nie len vhodné na ošetrenie, ale aj prevenciu, ktorá je veľmi dôležitá.

 

Čistenie steny, na ktorej je pleseň hubkou a čistiacim prostriedkom.

 

Ako plesniam predchádzať? 

 

Udržiavanie správnej teploty je kľúčový krok, ktorého je potrebné sa držať. Ako smespomenuli, plesniam sa darí v prostredí, v ktorom je vlhko. Je to predovšetkým kúpeľňa, v ktorej sa udržuje. Obzvlášť ak obľubujete dlhé horúce sprchy či kúpele. Preto vždy po každej sprche a kúpeli otvorte okno, prípadne ak máte, zapnite ventilátor. Ak chcete mať prehľad v tom, aká úroveň je vo vašej kúpeľni, odporúčame vám obstarať si vlhkomer. Optimálna úroveň vlhkosti je 3050%. Vetrajte aj počas dňa, a to nie len v kúpeľni ale aj v celom byte. Hlavne v lete keď priam neznesiteľné horúčavy čo prospieva k ich vzniku.

V prípade, že používate zvlhčovač vzduchu, ktorí je síce praktický ale počas leta by ste si skôr jeho používaním uškodili. A to hlavne ak ho budete používať často a na plný výkon. Naopak aj miesta, na ktorých je chladno, ale zároveň vlhko môže spôsobiť to, že sa na nich tiež objaví pleseň. Ďalej sa snažte zabrániť tomu, aby sa hromadila vlhkosť. Čo to znamená? Vlhké kuchynské utierky, uteráky na ruky, ručníky a podobne nenechávajte pohodené len tak. Zaveste ich čím skôr, aby ste na ne nezabudli na sušiak na prádlo prípadne na šnúru. Samotná údržba čistoty ako takej, je veľmi dôležitá. Upratovaniu sa venujte priebežne aby ste mali vo svojej domácnosti poriadok a dávajte si obzvlášť záležať v kúpeľni a kuchyni. 

 

Žena otvárajúca okno v izbe.

your-image-description