Rozlúčte sa zo žehlením vďaka tomuto návodu

Sú domáce práce, pri ktorých môžete vypnúť a zrelaxovať, ako je to pri utieraní prachu či vysávaní. Ale sú aj také, ktoré sú zdĺhavé a my ich chceme mať čím skôr za sebou. Medzi najmenej obľúbené domáce práce patrí aj žehlenie. A práve, preto aj znikol tento článok. Ak sa budete podľa neho riadiť, vaše prádlo bude hladké bez toho, aby ste ich museli žehliť.

 

Ako správne prádlo vyprať?

 

Na každom oblečení, uterákoch či obliečkach na periny máte štítok, podľa ktorého by ste sa mali riadiť. Možno si hovoríte, že na tom až tak nezáleží, pretože prádlo sa aj bez toho vyperie a je po ňom krásne čisté a voňavé. Lenže sú určité materiály, akoumelé tkanivá či ľan, ktoréháklivé na vysoké teploty, pri ktorých sa ich vlákna polámu. Ak takéto prádlo vyperiete vo vysokých teplotách môžete sa pri žehlení snažiť koľko chcete, prádlo bude stále pokrčené. Navyše hrozí, že si takéto prádlo môžete zničiť a nič s tým nezmôžete. Medzi takéto materiály tak tiež patrí aj: hodváb, vlna, kašmír či elastan.

Preto je vhodnejšie prať tieto materiály do 30 stupňov a najlepšie ešte k tomu použiť aj pracie prostriedky, ktoré k prádlu šetrnejšie. Medzi ne patrí aj gél Sanytol, ktorý prádlo nie len vyperie, ale aj dezinfikuje. Povedzme si to úprimne, v dnešnej dobe každý málo času zvlášť, keď chceme popri práci a iných veciach mať aj upratanú a čistú domácnosť. Ak neperieme priebežne, veľmi rýchlo sa nám prádlo v koši na bielizeň nazbiera. A, keď príde na pranie, snažíme sa do práčky nahádzať, čo najviac špinavého prádla. To však nie je správne, pretože prádlo nemá dostatok priestoru nato, aby sa dobre vypralo a je logicky aj pokrčené, a to vy, keďže čítate tento článok nechcete.

Radšej dávajte do práčky menej prádla, ako to výrobca práčky uvádza. Ak chcete, aby vaše prádlo voňalo intenzívnejšie a dlhšie ako obyčajne, ideálne je použiť olej na pranie. Ďalšia vec, na ktorú musíte pri správnom praní myslieť, je žmýkanie. Je určite rýchlejšie a efektívnejšie, ak necháte prádlo vyžmýkať na viac otáčok, ale ak sa chcete vyhnúť žehleniu, nie je to najlepší nápad.Preto oblečenie, o ktorom viete, že sa ľahšie pokrčí žmýkajte na znížený počet otáčok.Keďmáte prádlo vyprané a vyžmýkané, prádlo z práčky vyberte a vytrepte.Následne ho natiahnite a od švu ku švu. To vám zaručí, že bude prádlo menej pokrčené.

Nezabudnite takto postupovať aj pri legínach a manžiet a golierov od košieľ. Goliere vždy postavte tak, aby boli oprené o krk ramienka. Oblečenie, ako sú tričká, mikiny, košele a pod. zaveste na ramienka. Oblečenie týmto spôsobom rovnomerne vyschne a nebudete na ňom mať odtlačky, čo sa môže stať ak vešiate prádlo na šnúru so štipcami na prádlo. Ak periete pulóvre či svetre, je lepšie ich povesiť na nafukovacie ramienka, pretože ak by ste ich povesili na tie klasické, obtlačili by s do nich obrysy ramienok. Pokiaľ používate sušičku, krčivé oblečenie v nej nesušte úplne do sucha. Vysušte ho tak, aby bolo trocha mokré a potom ho zaveste na ramienka. Pri praní spodného prádla, ale aj siloniek, šatiek či prádla s čipkou použite pracie vrecúško.

 

 

Vkladanie prádla do práčky.  

 

 Ako správne sušiť prádlo?

 

Ak bývate v dome alebo máte aspoň balkón máte to pri sušení prádla jednoduchšie. Pokiaľ nemáte balkón s vešiakom, môžete si naň, ak sa dá, natiahnuť šnúru na prádlo alebo prádlo zavesiť na stojaci vešiak a ten umiestniť na balkón. Vďaka čerstvému vzduchu vaše prádlo rýchlejšie uschne. Existuje mnoho druhov vešiakov na prádlo, z ktorých si môžete vybrať. Ak máte záhradu či dvor vhodné budú pre vás jak už spomínaná šnúra na prádlo tak aj vonkajší sušiak na prádlo, ktorí môžete zatvoriť v prípade, že ho práve nepotrebujete a má, aj 8 háčikov, ktoré môžete podľa toho, ako potrebujete, otáčať. Sušením prádla vonku nie lenže ušetríte elektrinu, ale aj naše životné prostredie.

Navyše čerstvý vzduch dokáže z prádla odstrániť vlhkosť a posledné zbytky aviváže. Samozrejme sa neodporúča prádlo vešať von počas dní, kedy pravidelne prší, pretože vzduch je vlhký a v taktom prostredí, by prádlo len ťažko uschlo. To isté platí aj o zime. V lete síce prádlo schne oveľa rýchlejšie, ale musíte si dávať pozor, pretože ak bude na slnku príliš dlho, môže to poškodiť materiál, z ktorého je oblečenie, osušky a ostatné prádlo vyrobené. A tiež sa môže stať, že ich farba vybledne. Keď nám počasie nepraje alebo jednoducho nemáme žiadny balkón či dvor, na ktorí by sme oblečenie povesili, nezostáva nám nič iné, ako ho sušiť v interiéri.

Pokiaľ máte málo miesta v byte alebo len chcete efektívne zužitkovať priestor, je pre vás vhodný 3-poschodový sušiak na prádlo. Môžete využiť aj voľné miesto v kúpeľni, do ktorej je vhodný nástenný sušiak, ktorý je rovnako vhodný, aj na balkón či praktický sušiak na radiátor. Prádlo by ste mali správne sušiť iba v miestnosti, v ktorej sa najmenej zdržujete, pretože týmto spôsobom vdychujete vlhkosť a aviváž, čo môže byť zdraviu škodlivé, a to najmä pre ľudí, ktorí majú oslabenú imunitu. Preto nezabúdajte na dostatočné a pravidelné vetranie, a tak isto si môžete zapnúť aj ventilátor či klimatizáciu. Tieto, ale aj iné prístroje môžete na diaľku zapínať a vypínať pomocou smart centra Aqara.

 

Sušenie prádla v prírode.

 

 

 

your-image-description