Užitočné rady na jednoduché maľovanie stien

Maľovanie stien nie je len vec estetiky, ale aj zdravia. V stenách sa ukladá nečistota, prach, mastnota, ale aj plesne. A to hlavne v kuchyni a v kúpeľni. A ak ešte k tomu máte nejaké zdravotné problémy o to viac by ste nato mali dbať. My vám ukážeme, ako natrieť steny správne a kvalitne, aby výsledok nakoniec stál zato.

 

Čo všetko budete potrebovať?

 

Tak, ako si robíte nákupný zoznam, keď idete na nákup do potravín, urobte si zoznam vecí, ktoré budete pri maľovaní potrebovať, aby ste na poslednú chvíľku nezistili, že vám niečo chýba. Pokiaľ nemáte ešte žiadne skúsenosti s maľovaním stien, pripravte sa nato, že budete potrebovať viac než jeden štetec či valček, ale hneď niekoľko. Vyberte si štetce rôznych veľkostí a aspoň dva valčeky, ktoré sa tiež líšia svojou veľkosťou, ale hodiť sa vám bude aj maliarska štetka. Ale ak chcete, môžete si kúpiť rovno celú sadu valčekov s vaničkou. Práve je veľmi dôležitá k tomu, aby sa samotná farba vtlačila dostatočne do valčeka. A, ako inak budete potrebovať farbu na maľovanie. Môže sa, ale stať, že váš vytúžený odtieň nebudú mať v obchode. V tom prípade si ho môžete nechať namiešať rovno v obchode.

Alebo ak si nato trúfate, môžete si ho namiešať sami. V tom prípade budete potrebovať aj dostatočne veľkú nádobu na miešanie, ktorú by ste inak, aj tak potrebovali na riedenie farby. Ak sa chystáte dať na steny nový náter alebo chcete maľovať po opravách budete okrem farby potrebovať aj penetračný náter. Maľovanie stien nepatrí práve k tým najčistejším prácam, preto by ste sa mali pripraviť nie len tým, že si oblečiete staré oblečenie, ktoré vám nebude ľúto ak si ho zašpiníte, ale musíte na to pripraviť aj samotnú miestnosť. Budete na to potrebovať ochrannú pásku, ktorou oblepíte elektrické zástrčky a iné miesta, na ktoré nechcete, aby sa na ne dostala farba. Rovnako tak ako ochranná fólia na ochranu nábytku. A ako inak by vám nesmel chýbať rebrík, ktorí si nezabudnite správne zaistiť, aby sa vám nič nestalo.

 

Rebrík na maľovanie pri zelenej stene.

 

Ako pripraviť steny pred maľovaním?

 

Než sa pustíte do maľovania, pripravte izbu, aby vám nič neprekážalo a nemali ste po maľovaní stien zbytočne veľa práce s čistením a upratovaním. Nábytok, ktorý je menší a dokážete ho preniesť preneste z miestnosti vrátane ostatných vecí, ktoré tam budú len prebytočné. Väčší a ťažší nábytok zakryte maliarskou fóliou. Steny by ste pred maľovaním mali pripraviť tak, že ich očistite a vyrovnáte niektoré nerovnosti, či pukliny. Najprv si ale vezmite prachovku a očistite steny a jej kúty od pavučín a prachu. Ak nájdete menšie miesta, ktoré nie sú rovné, úplne postačí ak ich prejdete brúsnym papierom. Problém s puklinami vyriešite tak, že na ne aplikujete tmel.

Tieto prácezdĺhavé a nudné, ale ak si na tom dáte naozaj záležať, výsledok bude stáť, zato. Miesta ako elektrické zástrčky, vypínače, spodná lišta, ale aj okná, parapety, dvere skrátka všetky miesta, na ktoré nechcete, aby sa dostala farba oblepte maliarskou páskou. Je to síce krok, ktorý zaberie veľa času, ale nakoniec budete radi, že ste ho nevynechali. Ak ste kreatívny, môžete si vďaka tejto páske vytvoriť rôzne, zaujímavé obrazce či vzory. Ešte pred tým, ako sa pustíte do maľovania, by ste si mali dôkladne prečítať pokyny, ktoré na farbe, aby ste vedeli napríklad aj to, koľko času potrebuje farba nato, aby úplne vyschla. Počítajte s tým, že natieranie chce viac ako len jednu vrstvu farby.

 

Odlepovanie ochrannej pásky zo steny.

 

 

Jak začať z maľovaním stien? 

 

Ako smespomenuli, je veľmi dôležité si prečítať pokyny na farbe, pretože vďaka tomu budete presne vedieť, ako s ňou pracovať. Do nádoby na farbu nedávajte zbytočne veľa farby, najlepšie ak si ju budete priebežne dolievať. Nie len, že sa vám bude s farbou lepšie pracovať, ale nebudete musieť neskôr farbu zbytočne vylievať. Samotné farbenie začnete tak, že si vezmete úzku štetku, ktorou prejdete okraje stien, ale aj spodnú časť, okien, dverí a miest, ktoré ste ohraničili ochrannou páskou. Skrátka si jednotlivé časti rozdeľte, takto sa vám bude jednoduchšie pracovať. Bude to ako, keby ste maľovali v omaľovánke, tam tiež nemôžete farbou prejsť cez okraj. Vezmite si hrubší štetec a prejdite práve okolo týchto okrajov.

Potom prichádza na rad valček. Najlepšie je ak začnete maľovať strop a potom steny. Veľa ľudí máva závrate z výšok, čo môže byť práve pri maľovaní na rebríku veľký problém. Našťastie sa tejto nepríjemnej situácii vyhnúť pomocou valčeka s teleskopickou tyčou. Na maľovanie ťažko dostupných kútov je vhodné použiť tento tip valčeka. Ako prvú použite penetračnú farbu, ktorá zabráni prenikaniu vody a vzniku plesní. Môžete do nej pridať aj trochu podkladového náteru ( primer ) vďaka čomu bude efekt o niečo lepší. Najlepšia technika pri práci s valčekom je taká, že budete farbu natierať do tvaru W, a to bez toho, aby ste valček dvíhali s výnimkou naberania farieb.

Ak budete mať na valčeku príliš veľa farby, obtrite ho o maliarsku mriežku. Vždy, keď namaľujete W, prekryte ho tým ďalším a zároveň sa posuňte o kúsok ďalej. Táto technika je veľmi efektívna a rýchla. Po vymaľovaní stien im dajte potrebný čas nato, aby dostatočne vyschli a potom sa rozhodnite či bude potrebný ďalší náter farby. Väčšinou potrebné dve tri, záleží to aj od toho, aký druh farby ste nanášali, a ak ste nenanášali podkladovú farbu, tak, aj od toho, aká bola predchádzajúca farba na stene. Keď ste sa rozhodli rozdeliť si prácu na dva dni, štetce a valčeky zabaľte do potravinovej fólie. Tak tiež sa odporúča ich na noc dať do chladničky. 

 

 

Maľovanie steny na modro valčekom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

your-image-description