Zdravé pečenie pre zdravý život

Pečenie je skvelé v tom, že môžete skúšať najrôznejšie sladké či slané koláče a postupom času sa v tom aj zlepšovať. Vybrať si môžeme z klasických receptov, ktoré poznáme alebo tých, ktoré majú v sebe menej cukru či múky. Prípadne sú suroviny úplne nahradené inými. To, že chcete prejsť na zdravší životný štýl ešte neznamená, že sa musíte vzdať svojich obľúbených zákuskov či iných dezertov. Stačí si nájsť recepty na dezerty, o ktorých si myslíte, že vám budú chutiť a zároveň budú zdravšie ako tie, ktoré ste doteraz piekli. Pár z nich, nájdete aj v tomto článku.

Máte radi muffiny?

 

Ak áno, môžete vyskúšať recept na chutné kokosovo-ananásové muffiny ala piňa colada. Na tento recept budete potrebovať: 3 vajíčka, 50 g kokosového cukru, ale môže byť pokojne aj trstinový. 70 g ghee masla, ( je to klasický druh indického masla ) 2 dl ananásovej šťavy, 120 g bieleho jogurtu, 50 g strúhaného kokosu, 150 g hladkej špaldovej múky ( oproti klasickej múky obsahuje menej lepku a naopak obsahuje viac bielkovín a vlákniny ) a jeden prášok do pečiva bez fosfátov. Na prípravu polevy si pripravte: 150 g bieleho hustého jogurtu, kôru z bio citróna a 10 lístkov mäty. Ak máte všetky suroviny pripravené, vezmite misku na šľahanie, do ktorej rozklepnete dve vajcia spolu s cukrom a tie vyšľahajte do peny. Cukor a iné suroviny si môžete vopred zvážiť na kuchynskej váhe.

Následne pridajte aj ghee maslo a šťavu z ananásu. Metličkou zmes vymiešajte a pridajte biely jogurt. Vezmite si inú misku a v tej, zmiešajte kokos a múku spolu s práškom do pečiva.Túto zmes postupne pridávajte do prvej a za pomocou varešky urobíme hustejšie cesto, ktoré dáte do formy na muffiny. V rúre pečieme pri teplote 160°C na 1520 minút. Kým sa muffiny pečú, môžete tento čas využiť na vytvorenie polevy. Stačí, keď zmiešate jogurt, citrónovú kôru a nasakenú mätu. Keď budú muffiny hotové nechajte ich vychladnúť a až potom, na ne natrite polevu a nechajte ich stuhnúť na pár minút do chladničky.  

Ak si radi na raňajky doprajete ovsené vločky alebo raňajkové kaše, mohol by vás zaujať práve tento recept, v ktorom táto surovina dominuje. Recept je opäť veľmi jednoduchý. Čo na neho budete potrebovať? 100 g ovsených vločiek, ( tie sa vám budú jednoduchšie dávkovať z tejto dózy s odmerkou ) 100 g ovocia, 1 vajce, 1 lyžičku kypriaceho prášku, 2 lyžičky medu, 1, 5 dl mlieka a hrsť drvených mandlí. A samozrejme vám nesmie chýbať ani forma na muffiny. Oddeľte žĺtok od bielka, a to následne vyšľahajte do tuha. Vezmite hlbokú misku, v ktorej vymiešate žĺtok s medom a potom pridajte ovsené vločky, ďalej mlieko a kypriaci prášok a primiešajte penu. Môžete pridať aj čerstvé alebo sušené ovocie. Formu naplňte zmesou, a ak chcete, vrch môžete ešte posypať mandľami. ich len stačí vložiť do rúry a vydržať 25 minút, kým sa upečú, a to na 180 stupňov.

 Už sme tu spomínali aj slané dezerty, pretože nie každý práve sladké obľubuje. Slané muffiny je skvelá voľba ak si chcete do práce či na výlet zbaliť niečo malé a chutné. Ale môžete si ich dať aj namiesto chipsov k filmu či seriálu. Aj práve zo slaných muffinov máte výber niekoľkých možností, ako a s čím si ich pripraviť. Spraviť si môžete napríklad chutné syrové muffiny, ktoré navyše nízkosacharidové. Na prípravu týchto chutných muffinov vám postačia 4 bežné potraviny a to: 150 g strúhanej mozzarelly, 4 vajcia, 4 PL kokosovej múky,  200 ml vody a 1 PL cesnakového korenia. len stačí dať všetky tieto ingrediencie dokopy a nadávkovať ich do formičiek alebo formy na muffiny. Muffiny následnej pečte 35 minút na 180 stupňov do zlatista. Keď sa muffiny upečú a vychladnú stačí urobiťlen jednu vec. Pripraviť si čaj či váš iný obľúbený nápoj a jednoducho si ich len vychutnať.

 

Banánové muffiny na stole.

 

Dá sa upiecť chutná a zdravá torta zároveň?

 

Samozrejme! Stačí si nájsť trochu času a prestať sa báť nových vecí vrátane surovín, ktoré ste do tej doby vôbec nepoužívali alebo ani nepoznali. Prípadne stačí len vymeniť niektoré suroviny za zdravšie verzie. Namiesto bežnej múky použite mandľovú, pšenovú či kokosovú múku. Skvelá náhrada za cukor je med, ale použiť môžete aj steviu či kokosový cukor. Plnotučné mlieko sa dá nahradiť nízkotučným alebo ak trpíte intoleranciou tak mliekom bez laktózy, ale vhodnou náhradou je aj kokosové mlieko, ovsené mlieko, alebo, aj ryžové. Tak, ako aj pri iných, nových veciach, s ktorými začíname, je dôležité si nájsť čas, aby ste si vyhľadali potrebné informácie o potravinách, pretože nie všetky potraviny, ktoré sa tvária, že sú zdravé, aj naozaj zdravé sú.

Ak nemáte s pečením mnoho skúseností, určite si vyberte recept, ktorý je jednoduchší a o ktorom si myslíte, že ho zvládnete. Nepečené torty či iné dezerty sú proste istota, pretože sa vám nemôže stať, že sa vám cesto pripáli. Nepečené dezerty najviac oceníte v lete, keď je horúco a potrebujete sa schladiť niečím osviežujúcim. Skvelým príkladom je toho jahodová nepečená torta, ktorá sa volá " Dokonalosť " . Táto nepečená torta dokonalo vyzerá, ale aj chutí. Na tortu dokonalosť budete potrebovať: 2, 5 hrnčeka ovsených vločiek, ( majú vysoký obsah vlákniny ) 2 PL kokosového oleja, ( narozdiel od slnečnicového či iného bežného oleja podporujú imunitný systém ) 3 PL medu a štipku škorice. Bez polevy by to samozrejme nebolo ono.

Na jej prípravu si pripravte: 500g gréckeho jogurtu, 1/2 hrnčeka kokosového cukru, ale použiť môžete namiesto neho aj xylitol, trstinový cukor alebo stéviu. Ďalej budete potrebovať 3 PL želatíny a 3 PL vody. Súčasťou torty dokonalosť je aj jahodová vrstva. Na tú si pripravte: 500 g jahôd, 200 g gréckeho jogurtu, 5 PL kokosového cukru alebo opäť môžete zvoliť iný druh sladidla, 3 PL 100% želatíny, 3 PL vody a 2 PL citrónovej šťavy. Začnite tým, že v mixéry rozmyxujete ovsené vločky na jemnú múčku, ktorú zmiešate s medom, kokosovým olejom a so škoricou. Malo by vám vzniknúť cesto, ktoré bude husté a malo by jemne lepiť.

Vezmite si formu na tortu a jej spodok natlačte ovsené cesto. To následne zarovnajte. Zvlášť, najlepšie v menšom hrnci, rozmiešajte 6 lyžíc želatíny a 6 lyžíc vlažnej vody. Túto zmes ohrejte na miernom plameni a hneď, ako sa želatína rozpustí, ho vypnite. Vezmite misku, v ktorej zmiešate grécky jogurt, kokosový či iný druh sladidla a polovicu želatínovej hmoty. Jogurtovú hmotu, ktorú ste si pripravili, poriadne zamiešajte metličkou, a to tak, že v nej neostanú žiadne hrudky. Tú nakoniec nalejte na korpus v tortovej forme. Umyté a očistené jahody rozmyxujte spolu s 200 g gréckym jogurtom, sladidlom, citrónovou šťavou a zvyškom želatíny. Ak si budete istý, že jogurtová vrstva úplne stuhla, môžete na ňu vyliať jahodovú zmes. A teraz už len stačí tortičku dať stuhnúť na 4 hodiny. Ale ak chcete, môžete si ju ešte dozdobiť ovocím.

 

 

A čo domáci chlieb?

 

Není nad to, si doma upiecť svoj vlastný domáci chlebík, ktorí chutí úplne inak ako ten, ktorí si môžete prakticky hocikedy kúpiť v obchode. Ak si chcete doma urobiť zdravšiu verziu chlebíka, vhodnou voľbou je chlebík celozrný. Nielenže je nízkokalorický, ale aj podporuje trávenie a zasýti na dlhší čas ako ten klasický. Pri jeho pečení nie je dôležité len to, akú múku použijete, ale aj to či použijete kvások alebo droždie. Kvások si môžete bez problémov urobiť aj sami doma, len to chce trpezlivosť a musíte tomu venovať určitý čas. Kváskový chlieb je ideálny pre tých, ktorí majú intoleranciu alebo miernu alergiu na lepok.

Chcete si tiež vyrobiť svoj vlastný kvások? Stačia vám k tomu dve ingrediencie, a to múku a vodu. A samozrejme aj trpezlivosť. Pripravte si tak isto aj zaváraciu fľašu alebo väčšiu nádobu, ktorá má objem 1 liter. Zmiešajte vodu s múkou ( použiť môžete celozrnú pšeničnú múku alebo ražnú múku ) a v pomere 1:1, ale vody môžete dať pokojne aj o trochu viac. Množstvo múky by malo byť zhruba medzi 50 - 100 g. Vodu a múku spolu zamiešajte a vlejte do nádoby, ktorú privriete. Na druhý deň by malo byť cesto kyslasté.

Cesto premiešajte a ochutnajte. Ak je naozaj kyslasté môžete prejsť na úkon, ktorému sa hovorí kŕmenie. Ak takúto chuť mať nebude, počkajte do ďalšieho dňa. Kŕmenie by malo prebiehať v rovnaký čas ako v deň, kedy ste kvások založili. Ak ste sa rozhodli pre ražnú múku, pridávajte ju počas kŕmenia iba toľko, koľko je založeného kvásku. Napríklad ak máme 50 g múky a 60 ml vody tak budete pridávať 110 g múky. Následne nádobu opäť zatvorte. V tretí deň by sa malo kŕmenie zdvojnásobiť. Je dosť možné, že už sa vám kvások nebude do nádoby zmestiť, a preto ho radšej rozdeľte a druhú polovičku vložte do ďalšej nádoby.

Ak nepotrebujete takéto veľké množstvo kvásku, dajte druhý pohár do chladničky. Na štvrtý deň by mal byť kvások hotový s výraznou vôňou a kyslou chuťou ( nie však príliš agresívnou ). Môžete si, teda upiecť svoj prvý, kváskový chlebík. Na kváskový chlebík budete potrebovať: 300 g kvásku, 300 g pšeničnej chlebovej múky, 140 g vody, 10 g soli a 5 g rasce. Vezmite veľkú misku, v ktorej spracujete všetky suroviny. Tie dostatočne dlho miešajte. Cesto by malo mať redšiu konzistenciu, a to presne takú, že, keď z misky dvihnete varešku, mali by sa z nej ťahať povrazce cesta.

Cesto vyklopte na pomúčenú podložku a začnite ho miešať. Aj keď je cesto riedke, jeho postupným spracovaním a prekladaním sa z neho postupom času stane hladká guľa. Z nej vytvarujte oblý bochník a ten nechajte odpočívať na 30 minút pod igelitom. Pripravte si pomúčenú ošatku a nechajte cesto vykysnúť. To môže trvať 5 hodín. Keďbude cesto vykysnuté môžete ho dať upiecť, a to na 250 stupňov. Ešte pred tým však pokvapkajte dno rúry troškou vody. Chlebík sa pečie cca pol hodiny. Nato, aby ste si boli istý, že je chlieb naozaj dobre prepečený poklepte po ňom. Ak budete počuť dutý zvuk, je chlebík hotový. Nechajte ho už len vychladnúť na mriežke, a ak ho nechcete hneď jesť, zabaľte ho do uterky. Takto zabalený domáci chlebík vám vydrží 3 dni. 

 

 

Narezaný kváskový chlieb.  

 

 

 

 

your-image-description