Pozorovanie nočnej oblohy v období jari

Pozorovanie nočnej oblohy počas jari

 

Nočná obloha je pre mnoho ľudí fascinujúcim priestorom plným hviezd, komét, planét a iných astronomických objektov. Pozorovanie nočnej oblohy v jari môže byť veľmi zaujímavé, pretože v tejto časti roka môžeme vidieť mnoho významných súhvezdí a objektov. V jarných mesiacoch, ako sú apríl a máj, môžete vidieť súhvezdie Orion, ktoré je jedným z najznámejších súhvezdí na nočnej oblohe. Orion sa nachádza v južnej oblasti oblohy a jeho charakteristickými znakmi sú tzv. "Betelgeuse" a "Rigel", ktoré sú dvomi veľkými hviezdami vedľa seba. Ďalším významným súhvezdím, ktoré môžete vidieť v jari, je Veľký voz. Jeho charakteristickým znakom je veľká guľovitá konštelácia hviezd, ktoré sú usporiadané do tvaru voza. V tomto súhvezdí môžete tiež vidieť jasnú hviezdu Arcturus.

Okrem súhvezdí môžete v jari tiež pozorovať planéty, ako je napríklad Jupiter a Saturn. Tieto planéty sú veľmi jasné a ľahko identifikovateľné na nočnej oblohe. Môžete ich vidieť v južnej časti oblohy a budú sa pohybovať po nej počas noci. Pre pozorovanie nočnej oblohy je veľmi dôležité vyberať si vhodné miesto, kde nie je veľa svetelného smogu a kde sa dá ľahko vidieť celá obloha. Najlepšie miesta na pozorovanie nočnej oblohy na Slovensku si môžete pozrieť v článku, ktorý sme si pre vás pripravili, nájdete o na tomto linku. Ideálne je tiež si vybrať večer, keď nie je veľmi oblačno. Ak máte dostatočne kvalitný teleskop, môžete vidieť ešte viac detailov a objektov na nočnej oblohe.

Taktiež môžete pozorovať kométy, pretože jarné mesiace sú nato dobrým časom. Ak sa na oblohe objaví kométa, môžete ju vidieť ako slabý žiarivý bod s ohňom, ktorý sa pohybuje po oblohe. A taktiež hmloviny, ktoré sú skupiny hviezd a prachu vytvárajúce krásne a farebné štruktúry na nočnej oblohe. V jari môžete pozorovať hmloviny ako Orionov pás alebo Hmlovinu v Androméde.

Počas jarných mesiacov, môžete na nočnej oblohe pozorovať mnoho zaujímavých objektov.

Úkaz na oblohe v marci:

7. marec - Spln. Mesiac sa bude vyskytovať na opačnej strane Zeme ako Slnko a tvár Mesiaca bude plne osvetlená. Fáza nastane o 12:42 UTC. Spln poznali už dávne indiánske kmene ako Červí mesiac. Pomenovali ho tak preto, lebo to bolo ročné obdobie, kedy sa zem začala prebúdzať zo zimného spánku, začala mäknúť a opäť sa objavili dážďovky. Spln bol tiež známy aj ako Vranový mesiac, Crustový mesiac, Sapový mesiac.
 
marcový spln mesiaca
 
 
Pôstny mesiac. 20. marec – Marcová rovnodennosť. Slnko bude svietiť priamo na rovníku a na celom svete bude takmer rovnako dlhý deň a noc. Je to tiež prvý jarný deň (jarná rovnodennosť) na severnej pologuli a prvý jesenný deň (jesenná rovnodennosť) na južnej pologuli. Marcová rovnodennosť nastane o 21:17 UTC.
 
 marcová rovnodennosť
 
 
21. marec – Nový Mesiac (nov). Mesiac sa bude vyskytovať na rovnakej strane Zeme ako Slnko a nebude pozorovateľný na nočnej oblohe. Fáza nastane o 17:25 UTC. Je to najlepší čas v mesiaci na sledovanie slabých objektov, ako sú galaxie a hviezdokopy, pretože vás nebude rušiť mesačné svetlo.
 
Marcový Nov

Vesmírne divadlo v apríli:

 

6. apríla - Spln. Mesiac sa bude vyskytovať na opačnej strane Zeme ako Slnko a tvár Mesiaca bude plne osvetlená. Fáza nastane o 04:37 UTC. Spln poznali už prvé indiánske kmene ako ružový mesiac. Pomenovali ho tak preto, lebo označoval vzhľad machovo ružového alebo divokého prízemného floxu, ktorý je jedným z prvých jarných kvetov. Mesiac bol tiež známy aj ako Mesiac klíčiacej trávy, Rastúci Mesiac a Vaječný Mesiac. Množstvo pobrežných kmeňov ho volali Rybí mesiac, lebo to bol čas, kedy shad plával proti prúdu, aby sa rozmnožil.

Splne mesiaca, Mesiac klíčiacej trávy

 
11. apríla - Merkúr pri najväčšej východnej elongácii (uhol medzi Slnkom a planétou pri pozorovaní zo Zeme). Planéta Merkúr dosahuje najväčšie východné predĺženie 19,5 ° od Slnka. Je to najlepší čas na pozorovanie Merkúra, lebo na nočnej oblohe bude v najvyššom bode nad obzorom. Merkúr hľadajte nízko na západnej oblohe hneď po západe slnka.
 
Merkúr pri najväčšej východnej elongácii, apríl
 
 
20. apríla - Nový mesiac (nov). Mesiac bude na rovnakej strane Zeme ako Slnko a nebude pozorovateľný na nočnej oblohe. Fáza nastane o 04:15 UTC. Je to najlepší čas v mesiaci na sledovanie slabých objektov, ako sú galaxie a hviezdokopy, lebo vás nebude rušiť mesačné svetlo.
20. apríla - Hybridné zatmenie Slnka. Hybridné zatmenie Slnka je jav, keď je Mesiac takmer príliš blízko k Zemi, aby úplne zahalil Slnko. Hybridné zatmenie sa v niektorých častiach sveta prejaví ako úplné zatmenie a v niektorých sa bude javiť ako prstencové. Zatmenie začne v južnom Indickom oceáne, pôjde cez časti západnej Austrálie a južnej Indonézie. Čiastočné zatmenie bude pozorovateľné na väčšine územia Indonézie a Austrálie. NASA mapa.
 
22., 23. apríla - Meteorický roj Lyrids. Lyridy sú priemerným, meteorickým rojom, ktorý na svojom vrchole obvykle produkuje približne 20 meteorov za hodinu. Produkujú ho prachové častice, ktoré za sebou zanechala kométa C/1861 G1 Thatcher. Táto bola objavená v roku 1861. Meteorická sprcha sa odohráva každoročne od 16. do 25. apríla. Tento rok vrcholí v noci z 22. na ráno z 23. 4. Meteory môžu občas vytvárať jasné prachové stopy, ktoré trvajú niekoľko sekúnd. Tenký polmesiac zapadne skoro večer a zanechá tmavú oblohu na to, aby ste mohli pozorovať krásne predstavenie meteorov. Najlepšie pozorovanie bude z tmavého miesta po polnoci. Meteory budú vyžarovať zo súhvezdia Lýra, ale môžu sa objaviť kdekoľvek na oblohe.
 
 
Meteorický roj Lyrids
 
 
Astronomické udalosti v máji:

5. máj - Spln. Mesiac bude na opačnej strane Zeme ako Slnko a tvár Mesiaca bude plne osvetlená. Fáza nastane o 17:36 UTC. Májoví spln poznali už prvé indiánske kmene ako Kvetný mesiac. Pomenovali ho tak preto, lebo to bolo ročné obdobie, keď sa začali objavovať jarné kvety. Tento spln mesiaca je známy aj ako Mesiac na pestovanie kukurice a Mesiac mlieka.
 

5. máj - Penumbrálne zatmenie Mesiaca. Penumbrálne zatmenie Mesiaca nastáva, keď Mesiac prechádza čiastočným tieňom Zeme alebo polotieňom. Iba difúznejší vonkajší tieň Zeme -šero- padá na tvár mesiaca. Tento druh zatmenia mesiaca je podstatne jemnejší a oveľa ťažšie pozorovateľný ako úplné alebo čiastočné zatmenie Mesiaca. Zatmenie nikdy nepokračuje, aby dosiahlo dramatické minúty úplnosti. V ideálnom prípade, v strede zatmenia Mesiaca, môžu veľmi pozorní sledovatelia spozorovať tmavé tiene na mesačnej tvári. Pri tomto type zatmenia Mesiaca mierne stmavne, ale nie úplne. Zatmenie bude viditeľné v celej Ázii a Austrálii a v častiach východnej Európy a východnej Afriky. Mapa a informácie o zatmení NASA

6., 7. máj - Meteorický roj Eta Aquarids. Eta Aquarids je mimoriadny roj, ktorý na svojom vrchole dokáže vyprodukovať až 60 meteorov za hodinu. Väčšinu aktivity môžete vidieť na južnej pologuli. Cca 30 meteorov za hodinu môže dosiahnuť rýchlosť na severnej pologuli. Vyrábajú ho prachové častice, ktoré po sebe zanechala kométa Halley. Táto kométa bola pozorovaná už od staroveku. Meteorický roj sa odohráva každoročne od 19. apríla do 28. mája. V roku 2023 bude vrcholiť v noci 6. mája a ráno 7. mája. Pozorovanie roja bude tohto roku komplikovať spln mesiaca, ktorý zatieni všetky meteory okrem najjasnejších. Ak budete trpezliví, môžete spozorovať niekoľko dobrých. Najideálnejšie miesto pre pozorovanie bude tmavé miesto po polnoci. Meteory budú vyžarovať zo súhvezdia Vodnára, ale môžu sa taktiež objaviť kdekoľvek na oblohe.

 Meteorický roj Eta Aquarids

19. máj - Nový mesiac (nov). Mesiac bude na rovnakej strane Zeme ako Slnko a nebude pozorovateľný na nočnej oblohe. Fáza nastáva o 15:55 UTC. Je to najlepší čas v mesiaci na sledovanie slabých objektov, ako sú galaxie a hviezdokopy, vás nebude rušiť mesačné svetlo.

29. máj - Merkúr pri najväčšej západnej elongácii (uhol medzi Slnkom a planétou pri pozorovaní zo Zeme). Merkúr dosahuje najväčšie západné predĺženie 24,9 ° od Slnka. Je to najlepší čas na sledovanie planéty Merkúr, lebo na rannej oblohe bude v najvyššom bode nad obzorom. Planétu pozorujte nízko na východnej oblohe tesne pred východom slnka.

Planéta Merkúr

Astronomické javy jún:

4. jún - Spln. Mesiac bude na opačnej strane Zeme ako Slnko a tvár Mesiaca bude plne osvetlená. Fáza nastáva o 03:43 UTC. Spln bol známyprvými indiánskymi kmeňmi ako Jahodový mesiac. Nazvali ho tak preto, lebo signalizoval ročné obdobie na zber dozrievajúceho ovocia. Toto obdobie sa aj zhoduje s vrcholom sezóny zberu jahôd. Spln je tiež známy ako Ružový a Medový mesiac.

4. jún - Venuša pri najväčšej východnej elongácii (uhol medzi Slnkom a planétou pri pozorovaní zo Zeme). Planéta Venuša dosahuje najväčšie východné predĺženie 45,4 ° od Slnka. Je to najlepší čas na sledovanie planéty Venuša, lebo na večernej oblohe bude v najvyššom bode nad obzorom. Na oblohe hľadajte jasnú planétu, hneď po západe slnka na západnej oblohe.

Planéta Venuša

18. jún – Nový Mesiac (nov). Mesiac bude na rovnakej strane Zeme ako Slnko a nebude pozorovateľný na nočnej oblohe. Fáza nastáva o 04:39 UTC. Je to najlepší čas v mesiaci jún na sledovanie slabých objektov, ako napr. galaxie a hviezdokopy, lebo vás nebude rušiť mesačné svetlo.

21. jún – júnový slnovrat. Severný pól Zeme bude naklonený smerom k Slnku, ktoré dosiahne svoju najsevernejšiu polohu na oblohe a bude priamo nad obratníkom Raka na 23,44° severnej zemepisnej šírky. Tento jav sa nazýva na severnej pologuli prvý letný deň (letný slnovrat) a na južnej pologuli prvý zimný deň (zimný slnovrat). Júnový slnovrat nastáva o 14:51 UTC.

Letný slnovrat

 

 

Ak vás zaujíma viac informácii o astronomických úkazoch v roku 2023, môžete si pozrieť článok, ktorý sme si pre vás priplavili a nájdete ho na tomto linku.   V prípade, ak nevlastníte žiadny hvezdársky teleskop a chceli by ste si ho zaobstarať, tak vám pri výbere môže byť            nápomocný náš článok ako si vybrať správny teleskop alebo ako funguje hvezdársky teleskop.

your-image-description