Ako sa starať o japonské záhradné kríky

Japonské kríky sú výnimočné a krásne. Je mnoho druhom japonských kríkov, ktoré si môžete vypestovať na svojej záhrade. V tomto článku vás oboznámime o všetkých zaujímavostiach súvisiacich s japonskými kríkmi, naučíme vás, ako si ich posadiť a starať sa, a tak tiež, čo všetko si musíte na ich údržbu obstarať.Tieto kríky s nádhernými kvetmi dodajú vašej záhrade či predzáhrade farbu a život.

 

Výhody japonských kríkov

 

Predstavíme vám niekoľko výhod pestovania japonských kríkov. Je ňou predovšetkým ich dlhá sezóna kvitnutia, ktorá vám zaručí, že sa môžete tešiť s ich krásy po celý rok. Niektoré druhy sú odolné voči mrazu. To im tiež umožňuje rásť a kvitnúť v miernom podnebí. Ak máte dojem, že japonský krík potrebuje zložitú starostlivosť, vyvedieme vás z omylu. Sú ľahko udržateľné a potrebujú minimálnu starostlivosť. Vhodné pre pozemky akýchkoľvek rozmerov, pretože aj v tomto ohľade japonské kríky skromné. Je len jedna vec, s ktorou budete mať problém.

A to je výber. Je mnoho rôznych nádherných druhov japonských kríkov s pestrým výberom farieb. Vďaka ním je možná aj diversifikácia ( znamená to, že je na jednom mieste niekoľko druhov rastlín ) práve kvôli tomu, že majú tieto kríky toľko druhov s rôznymi vlastnosťami, ale aj vzhľadom. Pre svoj výnimočný vzhľad sú ideálne do umiestnenia záhonov, ale aj na vytvorenie krásnych kytíc. Ak nemáte, obstarajte si na tento účel záhradné nožnice. Japonské kríky majú mohutný vzhľad, ktorý vám umožňuje ich využiť aj ako živý plot, ochraňujúci váš pozemok pred vetrom a ostrým slnkom. Tešiť sa z nich budú aj drobné zvieratá a hmyz, ktorí ho budú využívať ako svoje útočisko.

 

Japoský krík s rúžovými kvetmi.

 

Potreby jednotlivých druhov 

 

Tak, ako všetky rastlinky aj japonské kríky potrebujú ideálne miesto pre svoj vývoj. Každý druh japonského kríku, však potrebuje iný tip starostlivosti. Japonský tŕň, je tip kríka, ktorého sa darí takmer v každej pôde. Vyhovuje mu miesto, kde bude mať stále slnečné počasie. Je schopný vydržať sucho, ale zároveň potrebuje pravidelne zalievať, aby sa mohol dobre vyvíjať. Ako postupovať pri jeho sadení? Ak máme, miesto na ktoré svieti pravidelne slnko, pripravte si pôdu. Tá by mala byť vlhká, nie však premočená. Suchú, ale Ílovitú pôdu zrieďte ju s pôdou alebo rašelinou. Tým sa zlepší jej priepustnosť. Vezmite rýľ alebo motyku a vykopte jamu, ktorá bude 2-3 x širšia a hrubšia, ako koreňový bál kríka. Položte tŕňový krík tak, aby stál vodorovne a nahrňte späť do jamy pôdu. Jeho okolie udupte, čím zaistíte, že sa krík ani nepohne.Od začiatku jari až po začiatok leta, je nutné, aby ste prerezávali konáriky ( v tomto období ešte nemá krík listy )

Tak ako aj u mnohých iných kríkoch, rastlinách či stromoch, aj v tomto prípade je vhodné mulčovanie. Japonský tŕň môžete sadiť buď na jeseň alebo jar, aby mal dostatok času na to, aby sa prispôsobil novému prostrediu a pripravil sa na chladné či horúce počasie. Neskôr môžete sem tam prekypriť pôdu, aby sa pôda prevzdušnila a zároveň týmto spôsobom môžete jednoducho odstrániť burinu. Použiť môžete kyprič pôdy, ale vhodný bude aj kyprič pôdy, trojzubý prípadne praktické prevzdušňovacie hrable. Japonský cotoneaster, je typický pre svoje nádherné biele kvety, listy, ale aj plody v podobe červených bobúľ.

Narozdiel od prechádzajúceho druhu, potrebuje, aby ste pri jeho starostlivosti pravidelne použili hnojivo. Pôda, ktorú potrebuje musí byť vápenatá a bohatá pre živiny. Nezabúdajte na pravidelné polievanie, najmä zo začiatku, čím pomôžete, aby si japonský krík dobre zvykal na nové miesto a mohol sa tak ďalej vyvíjať. Samozrejme je len na vás či sa rozhodnete vypestovať si japonský cotoneaster zo semien alebo si rovno obstarať sadenicu. Japonský cotoaster bude vyzerať skvelo na miestach, ako strmé svahy, skalky, ale môžete ho tiež pestovať v kvetináči. Jeho krása a jedinečnosť o to viac vynikne ak ho posadíte v blízkosti ruží, cypruštekmi a inými skalničkami.

 

 Japonský krík s červenými bobuľami.

 

História a zaujímavosti 

 

Japonské kríky nie sú len tak hocijaké rastliny. Majú svoju dlhoročnú históriu, ktorá sa tiahne od dávneho staroveku. Ako už názov kríka napovedá, stali sa súčasťou tradičnej, japonskej architektúry. Boli vysádzané v kríkových záhradách, v záhradách s vodnými plochami či kamennými cestičkami. Stali sa dôležitou súčasťou japonskej kultúry a japonského umenia. V 7. storočí, boli prvý krát posadené v chrámových záhradách. Boli vysádzané hlavne kvôli ich krásnemu vzhľadu.

V 9. storočí, sa už využívali aj v súkromných záhradách a v priebehu tohto storočia sa stali súčasťou japonskej kultúry a umenia. Tak tiež sa stali veľkou inšpiráciou mnohých poéziách a kaligrafii. Stali sa z nich ikonou krásy, ale zároveň aj toho, aký je život ako taký, krehký a krátky. Používali sa však aj pre svoje užitočné vlastnosti v medicíne. Používali sa najmä na bolesti hlavy, kĺby a reumatizmus. Ale aj kožných problémov, ako je akné a ekzémy. Jeho liečivé schopnosti sa používajú aj dnes, a to na liečenie reumatoindnej artritídy a osteoartritídy.

 

Rôzne druhy rozkvitnutých japonskych kríkov.

your-image-description