Ako vybrať vhodné semienka a sadenice

Vytvoriť si vlastnú záhradu nie je len tak, obzvlášť pokiaľ s tým nemáte žiadne skúsenosti. Ak spadáte do tejto kategórie alebo sa chcete jednoducho iba inšpirovať, tento článok je určený pre vás. Berte ohľad na veľkosť vašeho pozemku pretože aj ta zohráva vo vytváraní záhrady veľkú úlohu. Každý z nás inú predstavu o záhrade, ako by mal vyzerať a čo všetko by na nej malo byť. V tomto článku sa dozviete, ako si správne vybrať ideálne miesto pre záhradu, ako si vybrať správne semená a priesady.

 

Ideálne miesto je základ 

Na plánovanie budovania záhrady, je najlepšie zimné obdobie, kedy máte na tieto veci dostatok času. Najlepšie by bolo, ak by ste mali už nejakú predstavu o tom, ako by vaša záhrada mala vyzerať. Môže ísť o úžitkovú záhradu, kde si budete sadiť zeleninu a ovocie alebo skôr odpočinkovú zónu, kde by boli rôzne druhy kvetín, skalky a posedenie v podobe altánka. Môžete samozrejme tieto dve verzie skombinovať. Mali by ste brať ohľad nato, čo sa na pozemku nachádza. Či už ide o budovy, stromy, stav pôdy, do ktorej budete rastliny sadiť, výška spodnej vody alebo aj orientáciu na svetové strany a samozrejme, aj to či má pozemok rovný povrch.

Vlhkosť pôdy, a to ako je pozemok osvetlený, výrazne ovplyvňuje aj to, aké rastliny, stromy by ste si mali vybrať. Ak si uvedomíte všetky nedostatky, ale aj pozitívne veci, ktoré vám môže pozemok dať, môžete začať s plánovaním záhrady. Najlepšie riešenie je, si nakresliť plán, kde si rovno zakreslite aké rastliny, stromy či niečo iné, budú mať svoje miesto. Myslieť by ste mali aj nato, aby bol blízko záhrady nejaký zdroj vody, ktorý vám zjednoduší polievanie záhrady. Rovnako ako pre nás, tak aj pre fungovanie vašej záhrady, je čistý vzduch jeden z najdôležitejších vecí, ktoré ovplyvňujú rast všetkých rastlín a dozrievanie úrody. 

Záhrada by mala predovšetkým spĺňať vaše očakávania a kritéria. Myslite na to, že záhrada nie je krátkodobá záležitosť, a preto by ste sa nemali ponáhľad s jej plánovaním. Ak viete, že na ňu nebudete mať dosť času, nesaďte si do nej zbytočne veľa rastlín. Keď chcete mať jak úžitkovú časť záhrady, tak okrasnú s nejakým miestom na odpočinok, môžete tieto časti oddeliť obrubníkom. Nie lenže, to spĺňa svoj účel, ale to aj vyzerá veľmi pekne. 

 

Zelená záhrada s rastlinami a kvetmi.

 

Príprava pôdy

Ako už bolo v článku spomenuté, príprava pôdy je veľmi dôležitá. Ak si nie ste istý či pôda na vašej budúcej záhrade má dostatok živín pre rastliny, kríky a stromy, môžete si urobiť jednoduchý test, ktorým si to overíte. Tento PH test si môžete zakúpiť v záhradných centrách alebo hobby obchodoch. Stav pôdy a druh je dôležitý najmä, preto, lebo rastliny sú rôzne, a tak nemôžete na všetky druhy rastlín, stromov, kríkov použiť jeden určitý tip pôdy. Terén záhrady by ste mali pre začiatok pred pripraviť, čo znamená, žeby ste mali z pôdy odstrániť burinu, preorať ju a pridať do nej kompost alebo rašelinu. Burina, nie len, že zatieni krásu našich rastlín, ale ich aj pripraví o vlahu a živiny. Preoranie spôsobuje, že sa pôda uvoľní. Tento spôsob je rozumné urobiť než sa vrhnete do vytrhávania buriny. Hĺbka preorania by mala byť zhruba 20 centimetrov.  Môžete tak urobiť lopatou alebo motykou.

Vhodnou náhradou za kompost či rašelinu a zároveň zdrojom živín sú organické hnojivá. Na trhu je na výber mnoho organických hnojív, preto je istejšie si nechať poradiť v záhradkárskom obchode alebo ak sa chcete v tejto sfére viac venovať a vzdeláť sa, môžete využiť kurzy pre záhradkárov. Následne pôdu vyrovnajte a utlačte, aby bola pripravená na výsadbu rastlín. Kvalitne pripravená pôda je základ, na ktorom stojí chod celej záhrady. Preto je nutné tento krok zopakovať. Samotná príprava môže zabrať aj niekoľko týždňov, preto ak chcete, aby vašej záhrade darilo, dajte si na tom naozaj záležať a neponáhľajte sa. S pôdou je spojený aj výber rastlín. Napríklad taká zelenina, potrebuje viac živín ako kvety či iné okrasné rastliny.Pôda sa ešte zvykne preorať aj počas sezóny.

Máme niekoľko tipov pôd. Medzi ne patrí: Piesčitá pôda - dobre prepúšťa vodu a je ľahká. Jej nevýhodou je, že rýchlo vysychá a jej schopnosť zadržiavať živiny a vodu je slabá. Hlinitá pôda je veľmi dobrá na pestovanie rastlín. Skladá sa z jednej tretine piesku, spraše a ílu. Narozdiel od piesčitej pôdy dobre zadržuje vodu aj živiny. Ílovitá pôda je zo všetkých pôd najvhodnejšia. Nie len, že skvelo zadržiava vodu a živiny, ale sa aj veľmi ľahko utláča. Ale aj ona má svoje nevýhody. Ak to preženieme s polievaním alebo často a intenzívne prší, voda sa v pôde veľmi dlho drží, čo môže viesť k zahynutiu rastlín. Najlepšia varianta je piesočnato- hlinitá pôda až hlinitá zemina. Samozrejme bez zbytočných hrúd, s dostatočným množstvom humusu, priepustnosti. veľmi dobrú schopnosť na uchovanie vlahy a ílovej zložky. Tento tip pôdy vyhovuje väčšina druhom rastlín. 

 

Príprava pôdy pred sadením rastlín.

 

Čo je lepšie? Semená alebo sadenice?

Nikdy nevyberajte druhy rastlín len na základe vášho vkusu alebo rastliny, ktoré rastú iba počas jednej sezóny. Niektoré druhy je lepšie vysádzať zo semien a niektoré zase zo sadeníc. V prípade semien sú to kvetiny, zelenina. Ak chcete vysádzať aj stromy a kríky je lepšie si ich obstarať ako sadenice. Ak ste v tejto oblasti začiatočník, bude pre vás jednoduchšia práca so sadenicami. Výsadzba zo semien je časovo náročnejší. Je lepšie ak semená najprv posadíte do kvetináčov, v ktorých vyklíčia a vyrastú do veľkosti, ktorá je vhodná nato, aby boli premiestnené do záhrady. Vhodné miesta pre tieto pred pestované rastlinky okenné parapety a pareniská.

Nádoby, do ktorých chcete semienka vysiať by mali byť dostatočne hlboké nato, aby mali dostatok miesta pre rastúci korienok a mali by byť aj prispôsobené tak, aby mala kam odtekať prebytočná vlaha. Nemusíte utrácať peniaze na nové kvetináče, môžete pokojne použiť kelímky od jogurtov, pasterizovaného mlieka, pet fľaše alebo krabičky od džúsov. Nezabudnite však, urobiť na spode nádob malé dierky, aby mala kam prebytočná voda vytiecť. Čo sa týka samotných semienok, úplne postačí ak do každej nádoby zasadíte 1 2 semienka. Teplota, ktorú by mali mať rastlinky je okolo 20 °C. Dávajte si však pozor na prievan alebo nato, aby rastlinky neprišli do kontaktu s chladným vetrom.

Pre mladé rastlinky je tiež dôležité, aby mali dostatok svetla, bez neho sú slabé a nemajú dostatok síl nato, aby rástli. Na predpestovanie sa zvyknú najčastejšie používať semienka: paprík, paradajok, uhoriek, baklažánov, tekvíc, melónov, hlávkového šalátu, kalerábu, reďkoviek, červenej repy a špenátu. Veľmi osožným pomocníkom pri pestovaní, je skleník, v ktorom sa bude rastlinám, vďaka teplu a vlhku veľmi dobre dariť. So semenami je síce viac práce, ale cenovo vychádzajú výhodnejšie ako sadenice. Nie všetky rastliny sú dostupné na trhu, ako napríklad semená, preto niekedy nie je inej voľby, ako sa prispôsobiť a buď si zakúpiť inú rastlinku vo forme semien alebo sadenicu. 

Sadenie semiačok rastlín v záhrade.

your-image-description