Jednoduchý návod ako pestovať čučoriedky

Čučoriedky patria k obľúbeným ovocím, ktoré chutia skvelo jak v koláčoch a dezertoch, ale aj samotné. Nie je však obvyklé, aby sa pestovali, pretože sa môže zdať, že starostlivosť o nich je náročná alebo na ich pestovanie nemajú dosť miesta. Čučoriedky sa však dajú pestovať aj v kvetináčoch a možno, keď si prečítate tento návod dôjdete k záveru, že to až tak náročné či zložité nie je.

 

Prečo pestovať čučoriedky? 

 

Konzumácia týchto malých tmavomodrých bobúľ, ktoré pochádzajú zo severnej ameriky prináša mnoho zdravotných benefitov. Čučoriedky sa odporúčajú jesť najmä v období nachladení a chrípok pretože obsahujú mnoho antioxidantov, ktoré chránia telo pred voľnými radikálmi. Keď zjete jednu porciu čučoriedok ( 75 g cca ) je to to isté ako keby ste zjedli porciu jabĺk, brokolice alebo mrkvy. Mnoho ľudí má problémy so zápalovými ochoreniami a práve čučoriedky majú protizápalové vlastnosti, ktoré dokážu zápal v tele znížiť. Tak tiež prispieva k zdraviu očí, srdcu a tráveniu, a tak tiež zlepšujú krvný obeh. Využiť sa dajú aj v kuchyni. sa z nich upiecť výborný koláč, uvariť džem, ale môžete si ich aj usušiť na čaj.

Dajú sa však aj zavárať a zmraziť, čo vám zaistí to, že budete mať svoju dávku vitamínov, aj počas zimy. Dokonca si z nich môžete urobiť aj víno. Ak chcete v tomto smere naplno využiť ich vlastnosti, odporúča sa ich jesť surové. Je to hlavne, preto, že pri akejkoľvek tepelnej úprave sa ich obsah vitamínu C znižuje. Ak si chcete zdravotne naozaj polepšiť jedzte surové čučoriedky 3 - 4 x do týždňa. Sami uvidíte, ako vám to zlepší štart do nového dňa, keď si na raňajky dáte čučoriedky buďto len tak s jogurtom alebo si ich pridáte do raňajkovej kaše. Čučoriedky sa síce dajú kúpiť takmer v každom obchode, ale ak si ich vypestujete sami doma, viete s istotou, čo jete. Čučoriedky sú už na pohľad veľmi pekné plody, ktoré oživia každé, miesto na ktoré ich vystavíte.

 

Čučoriedky.  

 

Ako postupovať pri sadení? 

 

V prvom rade si musíte pripraviť kvetináč alebo inú nádobu, do ktorej budete čučoriedku sadiť. Jej veľkosť závisí od toho, akú odrodu si vyberiete. Odporúča sa však kvetináč, ktorýhĺbku 30 - 60 centimetrov. Práve takáto veľkosť bude pre čučoriedky najideálnejšia. Vhodný kvetináč je napríklad tento kvetináč Strend Pro. Použiť sa však dajú aj vedrá prípadne sudy a podobné nádoby, o ktorých si myslíte, že v nich bude čučoriedkam dariť. Podstatné je, aby mali na spodnej časti dostatočne veľké odtokové otvory. Nato, aby ste nemali všade vodu ak to pri polievaní preženiete dajte pod túto nádobu podložku pod kvetináč. Najprv vezmite záhradné nožnice a nastrihajte niekoľko suchých ihličnatých halúzok, ktoré dáte na dno nádoby či kvetináča. Potom nasypte substrát. Vyberte si taký, ktorý je určený pre kyslomilné rastliny. Samozrejme podstatná je aj odroda, ktorú si vyberiete.

Najlepšie však kríky, ktorémajú 2 - 3 roky, pretože sa rýchlejšie aklimatizujú. Pri ich kupovaní si ich dôkladne prezrite, aby ste napokon neodchádzali s kríkom, ktorý bude mať suché listy alebo v najhoršom prípade, bude napadnutý nejakou chorobou, ktorá nie je na prvý pohľad tak vidieť. Preto si vždy voľte pestovateľa, ktorý je overený. Medzi najpredávanejšie odrody patrí patriot. Je to nenáročná odroda, ktorá je práve do kvetináča ideálna. Je tak ideálna aj pre pestovateľov, ktorí nemajú zatiaľ veľa skúseností. Tento krík dorastie do 130 centimetrov a jeho plody majú voskový nádych, ktoré dozrievajú v 3. júlovom týždni. Tento druh však potrebuje veľkú dávku slnečného svitu takže jej vyberte, miesto na ktorom neustále svieti slnko. Je však odolná aj voči mrazom, a to dokonca do -40 °C. Bluecrop je skoršia odroda s tmavomodrými veľkými plodmi.

Tieto kríky zvyknú plodiťpo troch rokoch a začnú dozrievať v polovici júla. Medzi skoré odrody patrí aj odroda, ktorá sa nazýva sunrise a bluetta. Ale vráťme sa k samotnému pestovaniu. Krík, ktorí sme si vybrali vložíme do kvetináča a malou lopatkou zasypávame okolie kríka substrát, v ktorom je pridané hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Ešte pred tým môžete korene posypať prípravkom mykoríznych húb, ktorý je určený pre kyslomilné druhy. Substrát nezabudnite dôkladne utlačiť, okolo rastliny, ale aj po bokoch. Ak chcete, môžete na vrch nasypať drevenú kôru, ktorá nie, lenže udrží vláhu dlhšie v pôde, ale aj podtrhne krásu práve zasadeného kríka. Vopred si pripravte konvu, v ktorej bude odstatá voda, pretože je pre všetky rastliny najlepšia. A posledná vec je umiestnenie. Čito bude na balkóne alebo na terase, dbajte o to, aby miesto na ktorom bude, splňovalo vlastnosti, ktoré vaša odroda potrebuje.

 

Čučoriedkové kríky v troch kvetináčoch.

your-image-description