Pestujte uhorky ako skutočný profesionál

Nikto nie je dokonalý a každý z nás robí chyby. Ako inak, to platí aj pri pestovaní uhoriek. Každý záhradkár, túži po veľkej, ale hlavne zdravej úrode. Ale občas pri pestovaní v nevedomosti urobíme chybu, ktorá má na naše pestovanie a úrodu veľký vplyv. My vám ukážeme, ako sa týmto chybám vyhnúť a čo by ste o pestovaní uhoriek ešte mali vedieť.

 

 Akým chybám by ste sa mali vyhnúť?

 

Jedna z najčastejších chýb, ktorá sa netýka len pestovania uhoriek, je nesprávne zalievanie. Pri pestovaní uhoriek, je nevyhnutné vedieť ako často, kedy a hlavne ako, ich zalievať. Nepravidelné polievanie spôsobí to, že vám uhorky zhorknú. S uhorkami je to rovnaké, ako s paradajkami - potrebujú veľké množstvo vody keďže práve tieto dva druhy zeleniny ju potrebujú k tomu, aby boli chutné šťavnaté. A okrem melóna patria k potravinám, ktoré sú vďaka tomu, že obsahujú veľké množstvo vody, skvelé pre ľudí, ktorí majú problém v lete dodržiavať pitný režim. Ale vráťme sa k uhorkám a k ich polievaniu. Tie potrebujú denne aspoň liter a pol vody na jednu rastlinku. Ale pokojne im môžete dopriať aj dvojnásobnú dávku a hlavne ak je suché obdobie. Ak si na uhorkách všimnete spľasnuté listy, je to pre vás znamenie toho, žeuhorky nedostatočne poliate.

Polievať by ste ich mali skoro ráno, a ak je priveľké sucho, polievajte ich aj večer, ale počas západu slnka, keďnie je tak horúco. Kontrolujte si aj teplotu vody,by mala byť vlažná. Pri použití studenej vody by vám uhorky zhorkli. Taktiež zalievanie listov by uhorkám neprospelo, pretože to spôsobuje vznik baktérii a plesní. Vhodnou voľbou na polievanie je priesaková hadica, pri ktorej nehrozí, že budú poliate aj listy. Aj správne hnojenie je pre uhorky dôležité. Môže sa vám zdať, že po ich vysadení, nič také nepotrebujú, ale nie je to pravda. Aj uhorky potrebujú z niečoho príjmať potrebné živiny, ktoré im práve hnojenie poskytuje. Ak sa chcete dozvedieť viac zaujímavostí o hnojení, odporúčame vám prečítať si tento článok. Keď sa na uhorkách objavia kvety, je načase ich pohnojiť vyváženým hnojivom ( má rovnomerný pomer živín ).

Keď rastliny prestanú rásť, sledujte ich, aby ste sa uistili či nie je ešte potrebné použiť hnojivo. Hnojivo, ktoré by ste mali uprednostniť by malo zvyšovať hladinu dusíka v uhorke. Aj nekvalitná pôda vám dokáže spôsobiť problémy. Predovšetkým musíte zistiť v akom stave pôda je, a to zistíte tým, že si obstaráte merač pôdy. Je dôležité vedieť, aké nároky uhorky majú a zistiť či im práve vaša pôda, v stave, v akom je, vyhovuje. Mladé výhonky potrebujú pôdu, ktoráneutrálnezásadité pH. Práve pre tie, aby dobre klíčili, sa odporúča použiť hnojivo Rokoaktív. Správna pôda by mala byť tiež odvodnená a mäkká. To dosiahnete práve použitím kompostu. Ďalší problém nastáva, ak do záhrady, ktorá nesprávnu veľkosť posadíte nesprávnu odrodu uhoriek. Podľa toho, akú veľkú záhradu máte, si vyberajte odrodu uhoriek.

Ak máte väčšiu záhradu, s dostatkom priestoru, voľte kríkové odrody, ktoré majú väčšie plody. V opačnom prípade sa dajú uhorky pestovať aj horizontálne, a to za pomocou tejto odolnej siete na uhorky. Nepodceňujte ani počasie, ktoré môže vaše pestovanie výrazne ovplyvniť. Preto sa každý deň vopred informujte aké vás čaká počasie. V prípade ak príde k rýchlemu poklesu teploty zakryte rastliny textíliou Garden, ktorá je vhodná aj na ochranu rastlín pred chladom a mrazom. Použiť sa dajú aj vedrá. A samozrejme nesmieme, ako inak zabúdať na škodcov a choroby, ktoré sú postrachom všetkých záhradkárov. Je dôležité sa o nich vopred dostatočne informovať a mať prehľad o tom, aké nebezpečenstvá vám reálne hrozia. Buďte voči týmto problémom obozretný, aby ste ich mohli začať včas riešiť, a aby ste o svoju úrodu neprišli. Preto vždy svoju záhradu preventívne kontrolujte. Medzi najznámejšie škodce, ktoré našu úrodu najčastejšie ohrozujúvošky.

Proti ním sapoužiť tekutý prípravok Bros ale vhodný je aj prírodný insekticíd zo žihľavy či cesnaku. Choroby, ktoré uhorky najčastejšie postihujúhubové ochorenia. Miesta, ktorézasiahnuté chorobou treba odrezať a aplikovať fungicíd. S potrebnou liečbou nikdy nečakajte, ale riešte ju hneď, aby sa stav ešte viac nezhoršil. Aj pri sadení môže nastať problém. Semienka sa odporúčajú predpestovať, ako je to zvykom u paradajok či paprík, a to tri týždne vopred ak ste sa rozhodli pre skorý zber. Na vysádzanie v záhrade je najlepší čas od apríla do augusta. Práve to vám zaručí, že budete mať dobrú úrodu. Nastať chyba môže v tedy, ak aj napriek tomu, že prízemné mrazy stále panujú, uhorky posadíte. Taktiež uhorky neznesú extrémne zmeny v počasí. Pôda musí mať minimálne 21° C, aby v nej uhorky vyklíčili a rástli. 

 

Uhorky.

 

Ako správne postupovať?

 

Je dôležité vedieť, ako priesady pripraviť. Tie si pripravte buď to do kompostovateľných kvetináčov prípadne do sadbovačov. Rovnako vhodné aj plastové kvetináče na priesady. Ten by mal mať priemer 6- 9 cm a na spodnej časti by mali byť aj dierky na odtečenie vody. Do každého kvetináča dajte iba jedno semienko inak by sa mohlo stať, že sa ani jedna rastlinka neujme a nič vám tak nevyrastie. V miestnosti, v ktorej budete mať priesady by malo byť 15-18°C. Ale samozrejme čím je teplota vyššia tým rýchlejšie vám uhorky vyklíčia. Ak, ale chcete vysádzať semienka rovno do pôdy, zvoľte si pre ne také, miesto ktoré je slnečné a zároveň je chránené pred vetrom. A samozrejme, ako smev článku, spomenuli aj pôda musí mať určite podmienky, vhodné pre konkrétnu odrodu uhoriek, ktoré ste si obstarali.

Keď máte miesto vybrané, vezmite motyku a jej druhou stranou vytvorte ryhu. treba ešte pred ukladaním semienok poliať, preto majte pripravenú konvicu s vodou prípadne záhradnú hadicu. Semienka ukladajte tak, aby medzi nimi bola 3 - 4 cm medzera. Tie následne prikryte tenkou vrstvou suchej hliny. Pre skúsených záhradníkov nie je pojem mulčovanie žiadna novinka. Aj pri pestovaní uhoriek môžete mulčovanie využiť, ale vhodné je tiež použiť netkanú textíliu. Dokonca si uhorky môžete pestovať nie len na záhrade či v skleníku, alebo fóliovníku, ale dokonca aj na balkóne. Čo môže byť pre niekoho zvláštne, ale je to v podstate to isté ako, keď uhorky pestujete v záhrade. Balkón je pre pestovanie ideálne miesto, pretože poskytuje dostatok slnečného svitu a zároveň aj ochranu pred vetrom.

Rozdiel medzi pestovaní na záhrade a na balkóne je iba v hnojení a polievaní. Uhorky na balkóne potrebujú silnejšie prihnojovanie a musíte ich polievať 2x denne, a to aspoň dva dni odstátou vodou. Keďže je v skleníku či fóliovníku dusno a veľmi rýchlo sa z nich odparuje voda aj v nich je nutné časté polievanie. Uhorky tvoria hustý porast, preto myslite aj nato, ako ich budete na takomto mieste sadiť. Ideálne je ak posadíte 3 - 4 rastliny v riadkoch, ktoré majú šírku 40 cm. V prípade uhoriek na zaváranie je to cca 8 rastlín na 1 meter štvorcový, a to vo vzdialenosti 10 - 20 cm. Presadzované rastliny musia mať 1 -2 sýtozelené listy nato, aby ste ich mohli z kvetináčov presádzať do pôdy. V prípade, že ich chcete mať od začiatku v skleníku, posaďte ich najprv do väčších kvetináčov aneskôr po niekoľkých týždňoch ich môžete presadiť rovno do pôdy.

 

Malé uhorky rastúce v skleníku.

your-image-description