Starostlivosť o záhradu počas leta

Leto je nádherné ročné obdobie, ktoré si mnohý z nás chcú naplno vychutnať. Avšak každý správny záhradkár vám potvrdí, že horúce počasie dáva zabrať všetkým rastlinám a stromom a celkovo si vyžadujú úplne inú starostlivosť ako počas ostatných ročných období. To načo sa pripraviť a ako sa o záhradu v lete správne starať sa dočítate v tomto článku.

 

Čo je pre rastliny to najdôležitejšie?

 

Ak ste tipovali vodu, máte pravdu. Zalievanie však nie je len tak, chce to aj nejaký systém a správne vedieť ako nato. Tak, tiež je veľmi dôležité aj to, kedy budete záhradu zalievať. Ideálne je záhradu zalievať veľmi skoro ráno, kedy na ňu ešte nepraží slnko a voda sa ešte nestihla nahriať. Nahriata voda by mohla rastlinám spôsobiť šok, preto vždy vodu skontrolujte. Rovnako je to aj v prípade studenej vody. Rastliny,svojim spôsobom podobné ľuďom, pretože nie každému je predstava studenej sprchy príjemná. Najlepšie ak je voda vlažná a odstáta. Mimochodom odstáta voda nie je dobrá len pre rastlinky, ale aj pre naše telo.

Ak vám nevyhovuje alebo skrátka nestíhate zalievať záhradu ráno tak to nechajte na večer, keď sa aspoň trochu ochladí a slnko nebude tak páliť. Ako sa hovorí, všetkého veľa škodí a aj v prípade množstvá vody toto porekadlo platí. Pri pohľade na vyschnutú zem môžeme mať pocit, že veľké množstvo vody našej úrode len pomôže, čo je z časti pravda, ale je viac než možné, že to s polievaním prepísknete a prebytočná voda spôsobí hnitie rastlín, čo je ešte horšie než je suchá pôda. Ak máte vonku aj rastliny, ktorév kvetináčoch zalievajte ich 2x denne, pretože pôda v nich schne oveľa rýchlejšie. Ak budete polievať, tak polievajte priamo ku koreňom, ale zalievajte aj listy.

To však platí len v prípade ak polievate ráno. Ak polievate večer tak vždy lejte vodu iba ku koreňom, pretože majú rastliny večer vyššiu teplotu, čo by v kombinácii s vlhkosťou z vody znamelo to, že sa nich začnú tvoriť plesne. Najlepšie riešenie, ako dobre udržať v pôde vlhkosť je spôsob, ktorý sa volá mulčovanie. A nie len to. Mulčovanie vám zabezpečí to, aby mali rastliny všetky látky, ktorénutné pre ich rast a vývin. Navyše, zabráni aj rastu nechcenej buriny, ktorú by ste museli neskôr pravidelne odstraňovať buďto ručne alebo ju vykopávať motykou. Aby ste sa uistili že mulč bude mať naozaj takýto efekt, naneste okolo rastlín či stromov hrubú vrstvu mulču.

Ak máte veľkú záhradu plnú všelijakých rastlín, zeleniny, ovocia a stromov, môže sa vám zdať, že polievanie trvá celú večnosť.Preto je veľmi dôležité si obstarať pomocníkov, ktorí vám polievanie uľahčia tak, aby ste sa pri tom neunavili a venovali tomu minimum času. Najčastejšie sa používajú záhradné hadice. Ak si práve idete vyberať novú hadicu jedna z najdôležitejších vecí, ktorá vám pomôže pri výbere je jej hmotnosť. Pretože kto by sa chcel ťahať s ťažkou hadicou po celej záhrade? Ale ak si tým chcete vynahradiť návštevu posilovne, tak prečo nie. Medzi veľmi ľahké záhradné hadice, ktoré sú navyše aj skladné je táto záhradná hadica Garden.

 

Zalievanie záhrady hadicou.

 

Ako záhradu ochrániť pred škodcami?

 

V lete, keď všetko rastie a kvitne sa stane záhrada veľkým lákadlom pre mnohých škodcov, ktorí nás dokonca môžu o našu úrodu pripraviť. Medzi tých najčastejších a zároveň najznámejších škodcov patria jednoznačne vošky a pásavka zemiaková, ktorá sa s chuťou pustí do našich ťažko vypestovaných zemiakov. V tomto prípade je najlepšie riešenie prevencia. Pravidelne rastliny kontrolujte, a ak narazíte na dospelé chrobáky či ešte vajíčka, pozbierajte ich. Vošky čierne môžete spozorovať na niektorých druhoch fazule, na maku, ale aj na špenátu. Ak si všimnete, že na rastlinách sa voška začína šíriť, stačí ak list, na ktorom je, odtrhnete a zničíte.

Vošky môžete nájsť aj na vašich kvetoch, ktoré pestujete vo vnútri. V tom prípade je lepšie použiť tekutý prípravok. Pri škodcoch v záhrade je najhoršie to, že každá rastlina, ovocie či zelenina je ohrozovaná iným druhom škodcov, čo znamená, že potrebujete vždy iné riešenie, či prostriedok na ich zničenie. Žiadna záhrada by sa nemala zaobísť bez takej klasiky, ako je práve jabloň. U nich však hrozí, že sa u nich vyskytnú škodcovia, ako je vlnačka, piliarka jablčná, obaľovač jablčný či moníliová hniloba. Ale nemusíte sa báť aj na zbavenie sa týchto škodcov máme riešenie. Konkrétne piliarky jablčnej sa zbavíte tak, že ešte na jar pôdu okolo jablone prekopete, a ak náhodou nájdete jablká, ktoré piliarkou napadnuté, odtrhnite ich a zničte.

A ešte pred tým, ako strom zakvitne naň zaveste ochranné lepivé doštičky. Ak sa problém bude opakovať, po odkvitnutí strom postriekajte insekticídom. Ďalší škodca, ktorý sa volá vlnačka vyzerá ako biela vata, ktorú používajú larvy vošiek ako svoje obydlie na prezimovanie. Z tej na jar vyliezajú. A ako sa tomuto problému vyhnúť? Ešte cez zimu používajte umývací prostrek, ktorý je na báze rastlinných olejov. Na jar použite účinný postrek napríklad s acetamipridom a zmáčadlom. Obaľovač jablčný, je vlastne larva nočného motýľa a aj tá dokáže na vašej úrode napáchať nepekné škody. Na ich zbavenie si obstarajte takúto pascu na ovocné mušky.

V júni môžete urobiť postrek, ktorý bude vhodný na ničenie leriev. Ten sa vám bude najučinejšie aplikovať pomocou záhradného postrekovača na chrbát. Koncom jesene vyhrabte opadané listy s pod stromov vrátane jabĺk, ktoré zničíte. Moníliová hniloba je veľmi nepríjemná, pretože dokáže veľmi rýchlym spôsobom zničiť celý plod. Problém s hnilobou vyriešite tým, že budete pravidelne pílkou odstraňovať konáre, aby bolo vo vnútri viacej svetla a vzduchu. Ovocie, ktoré je takto poškodené určite neskladujte, ale rovnako, ako je to pri iných plodoch, ktorénapadnuté škodcami, čo najskôr zničte. Treba si uvedomiť, že čím skôr začnete riešiť problém tým menšie škody vám to môže spôsobiť.

Rovnako takohrozené aj iné druhy ovocia či zelenina. Ale napríklad taká fazuľa, trochu iný problém, a to konkrétne s vetrom. Ten ich vyvracia a poškodzuje mladé listy. Môžete proti tomu bojovať buď tak, že si vysadíte živý plot alebo k nim dáte nízky plot z tyčí, medzi ktoré ešte vpletiete dvojitú vrstvu agrofólie. Pokiaľ ste sa rozhodli si vypestovať živý plot, ale nemáte s ním ešte žiadne skúsenosti, môže vám k tomu pomôcť tento článok. Problém môže nastať aj u kapusty, ktorá je ohrozovaná predchodcom ( húsenicou ) krásneho bieleho motýľa, ktorý sa nazýva mlynárik kapustový. Aj v tomto prípade je najlepším riešením prevencia. Pravidelne kontrolujte spodné listy a ak narazíte na vajíčka, rozpučte ich. Rovnako tak robte aj v prípade, že nájdete húsenice. Pomôcť si môžete aj netkanou bielou textíliou, ktorou kapustu prekryjete v čase nalietavania motýľov. 

 

Žena v záhrade, ktorá strieka stromy proti škodcom.

 

 

your-image-description