Praktické rady, ako sa starať o hydinu

Domáce vajíčka a mäso je neporovnateľne kvalitnejšie a chutnejšie ako tie, ktoré sú v obchode. Ak máte dom s dostatkom priestoru neváhajte a využite toho. Avšak na chov akejkoľvek hydiny potrebujete viac než priestor a mali by ste vedieť aj niektoré veci, k tomu, aby sa jej u vás darilo.

 

Koľko miesta hydina potrebuje?

 

Najčastejšie sa chovajú sliepky. V tom prípade ak ste sa rozhodli pre ne, jedna sliepka/nosnica potrebuje pre spokojný život 4 metre štvorcové. Je to síce často nereálne, ale ak si na tom chcete naozaj dať záležať, aby mali sliepky tie najlepšie podmienky, skúste to dodržať. Priestor je dôležitý k tomu, aby sa sliepky mohli pásť a vyhrabávať si červíky či chrobáky. Ale aj keď budú mať svoj vlastný priestor, isto ich bude lákať ísť do záhrady, ktorá im ponúka ďalšie možnosti. Ak sa vám táto predstava nepáči, ohraďte ich priestor ohradou poprípade chovateľským pletivom.

Vždy voľte pletivo, ktorémenšie očka. To zníži riziko toho, že sa k nim dostanú hlodavci. Ak sa tak nakoniec stane, odporúčame vám prečítať si tento článok, v ktorom sa dočítate, ako sa zbaviť hlodavcov nie len v dome či byte, ale aj na dvore. Keď si chcete obstarať ( aj ) husi, myslite nato, že okrem dostatočného priestoru potrebujú, aj nejaký vodný výbeh alebo skrátka niečo, v čom by sa mohli dostatočne vyčľapkať. Nato vám dobre poslúži stará vaňa, ale samozrejme najlepšie by bolo jazierko. Husi narozdiel od sliepok majú tú výhodu, že nepotrebujú až takú úroveň ustajnenia a lepšie znášajú aj nižšie teploty.

 

Niekoľko sliepok a jeden kohút.

 

 

 Čo všetko budete potrebovať na chov hydiny?

 

Jedna z najhlavnejších vecí, ktorá vám nesmie chýbať ak chcete chovať hydinu je kurník/husník. Taký kurník by mal byť predovšetkým suchý a nemali bu mu chýbať ani schody, pretože sliepky sa radi zdržiavajú na vyvýšených miestach. Dôležité je aj to, čo je vo vnútri kurníku. Nato, aby sa v ňom sliepky cítili dobre, budú potrebovať podstielku. Môže to byť seno, slama alebo aj piliny či hobliny. Pokiaľ ste dostatočne šikovný, môžete si kurník zmajstrovať aj sami. Musíte však pamätať nato, že sliepky nie najlepšie znášajú prievan, ale zároveň potrebujú, aby mali v kurníku otvor, ktorý mu umožní vetranie.

Ten však prekryte hustým, kovovým pletivom. Pri práci s ním vám však nebudú stačiť klasické záhradné nožnice. Oveľa vhodnejšie budú kliešte Rapid, ktorévhodné na pletivo, spony, ale aj drôty. Takto bude vaša hydina chránená od nebezpečných dravcov, ktorí ich môžu ohroziť. Ak je vo vašom okolí zvýšený výskyt kún, je vhodné si obstarať odpudzovač kún v spreji, ktorý tiež odpudzuje aj hlodavcov. Je to neškodný spôsob, ako kunám neublížiť a zároveň aj ochrániť hydinu. Ďalšia nutnosť, ktorá je pre správny kurník dôležitá je izolácia pred zimou.

Pretože aj keď sliepky či husi dokážu zniesť veľmi nízke teploty malo by to výrazný vplyv na ich chov a hlavne na znášanie vajec. Na podlahu je vhodné umiestniť hrubú vrstvu tepelne izolačného materiálu ( minerálna vlna, penový polystyrén, kaučuková pena ) a na ňu ešte nasypať rašelinu. do seba stiahne nie len vlhkosť, ale aj trus a jeho pach. Alebo namiesto rašeliny dajte vyššie zmieňovanú slamu či iný prírodný materiál. Vrstva podstielky by mala mať 15 20 centimetrov. Tú by ste mali pravidelne rozhadzovať a raz za čas pridať aj novú, čerstvú slamu.

 

 Ručne vyrábaný kurník s výbehom.

 

 Čím hydinu kŕmiť?

 

Každý druh hydiny potrebuje iný tip krmiva. Ale bez ohľadu či sa chystáte chovať sliepky, kačice, či husi dbajte na kvalitu, pretože práve strava je dôležitá k tomu, aby mala hydina kvalitné mäso a znášala rovnako kvalitné vajcia. Sliepky by sa mali kŕmiť dvakrát denne, a to zrnom, pšenicou, lúpaným ovosom, ale aj jačmeňom. Túto zmes nehádžte na zem, ale ju nasypte do krmítka. Rovnako vhodné je aj toto pozdĺžne krmítko. Nie len strava je dôležitá, ale aj pravidelný pitný režim. Preto by nemala sliepkam, ale aj inej hydine chýbať napájačka. Môžete im však dávať aj kukuricu, ale nie veľa, pretože by sa ňou mohli sliepky prejesť a pribrať viac, ako je zdravé.

Najpraktickejšie sú však kŕmne zmesi. Tie obsahujú v správnom pomere všetky potrebné živiny, minerály aj vitamíny. Pravidelné pasenie sa na tráve, ale aj na iných rastlinách ( žihľava, púpava, ďatelina ) im umožní práve spomínaný výbeh a tiež prispieva k ich zdravej a kvalitnej životospráve. Tak tiež je vhodné sliepkam nastrúhať jablká alebo repu. Sliepky isto potešíte ak im prihodíte čerstvú pokosenú trávu či zbytky z kuchyne. Určite im však nedávajte jedlo, ktoré je pokazené alebo plesnivé. U kačiek sa to líši. U nich je práve priberanie narozdiel u sliepok veľmi vítané takže je viac než vhodné kačicám dávať nie len kukuricu, ale aj rôzne krmiva, ktoré si môžete sami doma upraviť, a to buď šrotovaním, varením či namačaním.

Vďaka ktorému bude trávenie tejto potravy trvať oveľa kratšie. Kačice si vystačia aj z rozsypaným zrnom na zemi, ale ani zďaleka z toho nepriberú a nebudú mať toľko potrebných živín ako zo zmieňovanej stravy. Husi naopak čo sa tíka kŕmenia  nenáročné, pretože ak práve rastie tráva, netreba im okrem vody v napájačke nič iné. Pri husiach však musíte byť obozretný a ohradiť im určitý priestor tak ako u sliepok ohradou či chovateľským pletivom. Husi v tomto ohľade podobné kozám, pretože vám vyjedia trávu, a to vrátane korienkov a semien rastlín. Večer im nasypte kŕmnu zmes pre husi alebo svoju vlastnú zmes, do ktorej môžete pridať aj škrupinky z vajíčok, ktoré im dodajú potrebný vápnik. V zime pri nedostatku vajec môžete vaječné škrupinky vymeniť za vitamíny. 

 

Kŕmidlo a sliepka.

your-image-description