Tipy a triky pre krásny a zdravý živý plot

V tomto článku vás naučíme, ako si vypestovať krásny živý plot, aké rastliny doň môžete použiť, ale aj to, ako sa oňho starať. Živé ploty sú veľmi efektívny a estetický spôsob, ako predeliť jednotlivé časti záhrady. To isté spĺňa aj plot neživý ten však nepôsobí tak pekne ako ten živý. V článku sa tiež dočítate o výhodách a nevýhodách, aby ste sa mohli rozhodnúť aký typ plotu by sa vám viacej hodil. Živý plot vám môže poskytnúť viac súkromia na vašom pozemku no jedna s jeho nevýhod je, že ho nebudete mať okamžite. Síce si budete musieť nejaký čas počkať, kým živý plot dorastie do určitej výšky, ale to čakanie rozhodne stojí zato.

 

 

Aký živý plot si vybrať?

 

Živé ploty sa delia na tri kategórie. Sú nimi opadavé živé ploty, vždy zelené živé ploty a kvitnúce živé ploty. Opadavé živé ploty sa postupne menia spolu s ročným obdobím. Ich listy na jeseň zmenia farbu a opadajú, to isté platí u kvitnúcich živých plotov. Ak chcete plot, ktorý vydrží po celý rok, vyberte si stálozelený plot. Medzi opadavé patrí: javor poľný, hrab, vtáči zob, hloh obyčajný.Vždy zelené živé ploty: tis, tuje, cyprus a blyskalka. Do poslednej, no nie o nič horšej kategórie kvitnúcich plotov patrí: zlatovka, drieň obyčajný, rakytník rešetliakový a dráč obyčajný.

Než si jeden z nich vyberiete, porozmýšľajte, kde bude umiestnený a za akým účelom si ho chcete obstarať. Veľkosť živého plota by mal korešpondovať s veľkosťou vášho pozemku. Ak nemáte mnoho času na jeho starostlivosť a zároveň si chcete plot kvôli súkromiu, stredne vysoký, ktorý bude rozdeľovať váš pozemok od susedovho alebo len nízky lem okolo trávnika či kvetinovému záhonu. Výška plota je skrátka pre výber veľmi dôležitá. Vysoké živé ploty dosahujú výšky viac ako 2, 5 metra ( medzi ne patria niektoré odrody vavrincov , cyprusov a tuje ) stredne vysoké do výšky 2, 5 metra (mochnovec, krušpán a niektoré odrody kušminy ) a nízke dorastajúce 1 metra ( ibištek, dráč a vtačí zob ).

Pred výberom vás čaká ešte jeden dôležitý, nezbytný krok, a to kontrola pôdy a podmienok ( či na miesto pravidelne svieti slnko alebo je to skôr miesto v polotieni ). Vyberte si určitý druh a zistite, aké podmienky potrebuje a podľa toho sa rozhodnite, či je pre váš pozemok vhodný. Ak máte malé deti alebo zvieratá je viac než potrebné na to myslieť pri výbere živého plota. Niektoré z nich majú tŕne alebo napriek svojmu krásnemu a lákavému vzhľadu jedovaté. Ak si chcete byť naozaj istý, že vašim deťom a zvieratám nič nehrozí, môžete si vybrať napríklad červený buk, ktorý síce na jeseň stráca farbu, ale jeho listy neopadávajú a zostávajú na svojom mieste aj počas zimy.

 

 Zelený živý plot.

 

Starostlivosť je nezbytná

 

Ak nechcete čakať, kým vám živý plot vyrastie, môžete si obstarať predpestovaný živý plot. Vďaka tomu, sa vyhnete najťažšej časti pestovania vám stačí len poskytovať živému plotu dostatočnú starostlivosť. Na to budete potrebovať záhradné náradie, ktoré vám pomôžu udržovať vzhľad plotu. Ak ste si plot zasadili a už  dorástol do dostatočnej výšky alebo ste si zvolili druhú možnosť, vôbec na tom nezáleží. Je niekoľko postupov, ktoré by ste mali pravidelne absolvovať.

Motykou okopte okolie živého plota, čím prevzdušníte pôdu a odstráňte burinu. Veľmi praktická a skladná je táto malá motyčka, ktorá sa vám bude hodiť aj pri iných záhradných prácach. Aby mal živý plot stále pekný a rovný povrch, je nutné ho tu a tam podstrihnúť záhradnými nožnicami. Na odpratanie odstrihnutých konárov sa vám zídu hrable a zberná nádoba. Pre pravidelné polievanie, najmä spočiatku, budete potrebovať praktickú krhlu alebo záhradnú hadicu. 1-2x ročne sa odporúča živý plot hnojiť, a to na jar a na jeseň. Dbajte na to, aby ste hnojivo aplikovali rovnomerne a ku koreňom plotu. Pred hnojením si vopred zistite či v dané obdobie nemá pravidelne pršať.

 

Zelený živý plot.

 

 

Výhody a nevýhody živého plota

 

Tak ako, je to u všetkého, aj živý plot má svoje výhody a nevýhody. Jeho hlavná výhoda je jeho estetický vzhľad. Vďaka živému plotu môžete dosiahnuť vytúženého súkromia rozdelením vášho pozemku od susedov. Je to tiež účinná ochrana proti vetru a hluku a ekologický filter, ktorý absorbuje nečistoty a  prach. Slúži ako prírodný zdroj kyslíka a úkryt pre vtákov a hmyz.

A jeho nevýhody? Nato, aby živý plot vyzeral stále tip top je potrebné ho pravidelne podstrihovať záhradnými nožnicami, pretože ak niekde vytŕčajú konáriky nevyzerá to vôbec dobre. Tak tiež náklady, najmä počiatočné môžu byť vysoké. Ak nemáte žiadne náradie musíte si ho obstarať, ďalej semená alebo sadenice a hnojivo, ktoré je potrebné priebežne prikupovať keďže sa živý plot musí hnojiť 2x do roka. Tak tiež nie je práve jednoduché nájsť druh živého kríka, ktorý bude vyhovovať vašim podmienkam, vkusu a taký, ktorý bude odolný voči škodcom.

 

Kvetinový živý plot.

 

Umelý plot ako alternatíva

 

Ak z nejakého dôvodu nechcete živý plot, môžete si obstarať záhradný plot. Ale tak aj ako ten živý, aj tento svoje pozitívne a negatívne vlastnosti. Výhoda záhradného plotu je, že nepotrebuje žiadnu údržbu a nie je náchylný na škodcov. Keďže sa oň nemusíte starať, investícia doň je len na počiatku. Nevyzerá však tak pekne ako ten živý a ani nemá ekologický význam ( vytváranie kyslíka a skrýše pre drobné zvieratá ). A rovnako tak nie je tak odolný voči silnému vetru ako živý plot. Každý by si mal vybrať podľa toho, čo mu vyhovuje a v akým životným štýlom žije.

your-image-description