Aktualizacia od Apple (iOS 15.4)

Vitajte v novej časti blogu od e-shopu TVOJFON.sk. Apple vyvíja pravidelne vylepšenia a opravy svojích operačných systémov a aplikácií. V tomto článku nájdete zopár  dôležitých noviniek, ktoré so sebou priniesol iOS 15.4.

 Universal control

Funkcia, ktorá mala vyjsť na jeseň minulého roku no bola presunutá na jar 2022.  Dostupnosť je pre iPadOS 15.4 a mac OS 12.3

Univerzálne ovládanie vám umožňuje používať klávesnicu a myš alebo trackpad na jednom Macu, na ovládanie iného Macu a/alebo iPadu.  Prídavné zariadenia sa nepoužívajú ako externé displeje pre ovládací Mac.  Zariadenia stále fungujú oddelene, no vďaka univerzálnemu ovládaniu medzi nimi môžete preskakovať, ako keby išlo o jedno zariadenie. Ako to používať nájdete na karte AirPlay & Handoff vo všeobecných nastaveniach. 

 Face ID with mask

Pre porovnanie iOS 14.5 umožňuje odomknúť váš iPhone pomocou Apple Watch, keď Face ID nefunguje, nie je to príliš užitočné pre tých, ktorí nemajú hodinky, ale snažia sa obmedziť šírenie smrtiacej pandémie nosením masky.

V nastaveniach Face ID a hesla v systéme iOS 15.4 nájdete nový prepínač na používanie Face ID s maskou. Keď je funkcia Face ID zapnutá, „na autentifikáciu použije jedinečné funkcie v okolí očí“ namiesto úplného rozpoznávania tváre, ktoré zahŕňa odomykanie, platby a overenie hesla/prihlásenia. K dispozícii je tiež nové nastavenie „Pridať okuliare“, aby systém mohol správne identifikovať črty vašej tváre.  Apple varuje, že Face ID je presnejšie s vypnutými nastaveniami. Funkcia je dostupná pre iPhone 12 a novší.

 

 AirTag changes

Apple tento rok oznámil niekoľko zmien. Jedna z nich  prichádza v iOS 15.4, AirTag je navrhnutý tak, aby ho obete odhalili a umožnili orgánom činným v trestonom konaní požadovať identifikačné informácie o vlastníkovi. Spoločnosť tiež varuje, že používanie AirTag na sledovanie ľudí bez ich súhlasu je zločin.

 

 Emojis

Existuje niekoľko desiatok nových emotikonov ako súčasť vydania Emoji 14 konzorcia Unicode. Zahŕňajú roztápajúcu sa tvár, zdraviacu tvár, hryzenie do pery, pohár, fazuľu, röntgen, bubliny a ďalšie.

 
New Siri voice

 iOS 15.4 tiež prináša nový americký Siri Voice 5 ktoré možno použiť na všetky interakcie.  Nový hlas nie je vyslovene mužský ani ženský a podľa Apple ho nahral člen komunity LGBTQ+.  Je to ďalší krok v úsilí spoločnosti Apple o rozmanitosť, ktorý začal v iOS 14.5 vlani v apríli, keď bol odstránený predvolený ženský hlas a dvaja černošskí herci nahrali hlasy.

 

 iCloud keychain notes

K heslu v kľúčenke môžete pridať poznámky. Prejdite do časti Nastavenia > Heslá a pozrite si a upravte svoje položky kľúčenky.

 Apple card widget

K dispozícii je nová miniaplikácia Apple Card, ktorú je možné pridať na domovskú obrazovku alebo do zobrazenia Dnes.  Zobrazuje váš aktuálny zostatok a výdavkovú aktivitu.


 Vaccination records in the EU

Aplikácia Zdravie teraz podporuje formát certifikátu EÚ Digital COVID, takže záznam o očkovaní môžete pridať do aplikácie Zdravie a Peňaženka v podporovaných regiónoch.


Tap to pay

Ako už bolo oznámené, spoločnosť Apple pridala rámec pre platbu klepnutím v systéme iOS 15.4.  Nová funkcia spracovania platieb umožňuje iPhonom prijímať platby Apple Pay bez potreby terminálu kreditnej karty alebo ďalšieho hardvéru.  Táto funkcia vyžaduje podporu zo strany aplikácií a Apple pracuje so Stripe, takže tí, ktorí používajú Stripe, by mali byť medzi prvými, ktorí túto funkciu získajú.
ProMotion in third-party apps

iPhone 13 Pro priniesol 120Hz ProMotion, ale podpora v aplikáciách bola trochu obmedzená vďaka chybe Core Animation, ktorá obmedzila väčšinu animácií aplikácií tretích strán na 60 Hz.  V systéme iOS 15.4 je táto chyba v Core Animation opravená a aplikácie tretích strán, ktoré používajú rámec, automaticky získajú až 120 Hz animácie.


Autor článku:
Vladimír Gazda

Preskúmali sme novú aktualizáciu iOS 15.4 . Apple si pre nás tentokrát pripravil okrem pravidelných opráv chýb aj kopec nových a užitočných funkcií. Za hlavný nedostatok považujeme to, že niektoré z nich zatiaľ nie sú v Európe dostupné a je ťažko povedať, v akom časovom horizonte budeme vedieť tieto funkcie využívať aj my. 

Universal control 
Určite zaujímavá funkcia, ktorá jednoznačne zefektívni prácu v prípade, že potrebujete využívať viac svojich zariadení súčasne.

Face ID with mask
Aj keď ako sa zdá, je epidémia koronavírusu na ústupe, nosenie masiek bude ešte dlho aktuálnou témou. Apple reagoval na problém pri odomykaní zariadenia s nasadenou maskou a  v aktualizácií 15.4  prichádza užitočná možnosť nastaviť si rozpoznanie tváre s nasadenou maskou. Využiteľnosť tejto funkcie nevidím ako celoplošnú, z dôvodu že bude dostupná iba pre iPhone 12 a novší.  Predchaádzajúce generácie túto možnosť mať nebudú, kvôli staršiemu a menej presnému Face ID.

Emojis
Spoločnosť zakomponovala do svojej ponuky zopár nových a v niektorých prípadoch viac menej kotroverzných emoji. Čerstvá škála zahŕňa napríklad “ tehotného muža” a "tehotnú osobu” alebo medzirasové podavanie rúk. Myslime si, že Apple dalo jasne najavo svoje stanovisko k tejto tabuizovanej téme.

Apple Card widget
Jedna z ďalších inovácií na ktoré si budeme bohužiaľ musieť na Slovensku trocha počkať

Tap to pay
Posledná vec, ktorú by som chcel v tomto blogu spomenúť, je Tap to pay pri ktorej v podstate iPhone bude fungovať ako platobný terminál.  Prevody budú fungovať na platforme Stripe. Túto možnosť platby už využívajú v USA. To kedy a ako bude Tap to pay fungovať v Európe, ukáže až budúcnosť.

 

×
your-image-description