Ako nalepiť ochranné sklo na mobil?

Ochranné sklo displeja je v dnešnej dobe už nevyhnutnou súčasťou telefónu. Chráni displej telefónu pred poškodením a škrabancami a tým predlžuje jeho životnosť. Displej telefónu je jednou s najdrahších a zároveň najkrehkejších častí. Výmena displeja je finančne nákladná záležitosť, ktorá sa môže rovnať aj polovici ceny samotného telefónu. Na výmenu displeja je nutné navštíviť autorizovaný servis čo často býva aj časovo náročné. Naopak výmena prasknutého ochranného skla nie je nič zložité a zvládnete ju aj sami a za pár minút.

Prečo je dobré mať ochranné sklo?

Displej, ktorý nie je chránený ochranným sklom môže po páde prasknúť tak, že sa na displeji vytvorí prasklina, ktorá ani nemusí mať vplyv na funkčnosť telefónu akurát nevyzerá veľmi esteticky. Určite poznáte niekoho zo svojho okolia, kto takýto telefón s prasknutým displejom používal ☺. V horšom prípade je časť displeja čierna prípadne sú narušené jeho dotykové funkcie a tým pádom je telefón vyradený z prevádzky. Preto je vždy jednoduchšie vymeniť prasknuté sklo ako samotný displej. Oleofóbna vsrtva na ochrannom skle navyše zabraňuje znečisteniu odtlačkami prstov. Ak zvažujete kúpu nového mobilu odporúčame Vám ku nemu automaticky dokúpiť aj ochranné sklo.

iPhone s rozbitým displejom

 

Na čo myslieť pri kúpe skla?

Ak kupujete nové ochranné sklo tak musí byť určené presne pre daný typ telefónu. Ak nesprávne zvolíte sklo nemusia vám sedieť výrezy na mikrofón, reproduktor alebo tlačidlo, ktoré môžu byť pri každom type telefónu umiestnené inde. Čo sa týka hrúbky skla tak všeobecne platí, že čím je sklo hrubšie tým je odolnejšie. Najčastejšie sa môžme stretnúť s hrúbkou skla 0,33mm alebo 0,3mm ale môžte zohnať aj ultratenké sklá s hrúbkou 0,26mm, ktoré vyzerajú viac esteticky. Všetky sklá ale majú spoločné jedno: Ochránia displej vášho telefónu.

Ochranné sklo na mobil

 

Sklo alebo fólia?

V súčasnosti sa okrem ochranných skiel môžme stretnúť aj s ochrannými fóliami na displej. Fólia vyzerá na displeji oveľa lepšie avšak ho ochráni iba pred škrabancami nie ale pred tvrdým pádom. Preto je ochranné sklo oveľa lepšou voľbou. Fólia je viac vhodná pre smart hodinky ako napríklad Apple Watch, kde je predpoklad, že sa displej skôr poškriabe ako rozbije alebo ak telefón používate v knižkovom púzdre

ochranná fólia na mobil

 

Ako odstrániť prasknuté sklo?

Prasknuté sklo odstránite veľmi jednoducho. Potrebujete na to fén, s použitím ktorého sklo nahrejete z väčšej vzdialenosti tak aby sa nepoškodil samotný telefón. Po minúte sa lepidlo na skle roztopí a tak ho môžme odstániť špeciálnou plastovou škrabkou alebo prinajhoršom nejakou tenkou plastovou kartičkou, ktorú vsunieme pod rozbité sklo. Neodporúčame prasknuté sklo odstraňovať kovovými predmetmi ako napr nožom pretože riskujete poškrabanie displeja. Takisto nedoporučujeme odstraňovať prasnuté sklo nechtami pretože vám hrozí riziko poranenia prstov.

Odstraňovanie rozbitého ochranného skla

 

Ako nalepiť nové ochranné sklo?

1. Položte mobilný telefón na rovný stôl. Dôležité je aby sa na stole nenachádzal žiadny prach ani nečistoty, ktoré by sa mohli nalepiť na displej. Mali by ste ho pred tým vyčistiť a takisto si môžte umyť ruky. Čistota vám zaručí polovicu úspechu. Takisto by ste mali mať dobré svetlo.

2. Vlhčeným obrúskom z balenia starostlivo očistite a odmastite displej. Väčšinou je označený zelenou farbou.

3. Handričkou vysušte povrch displeja dosucha. Najčastejšie je označená fialovou farbou.

4. Odstráňte kryciu fóliu z ochrannej fólie tak aby ste sa nedotýkali lepiacej časti. Sklo držte len za jeho okraje!

5. Priložte lepiacou stranou na displej a pred prilepením vyrovnajte.

6. Všetky prípadné vzduchové bubliny vytlačte stierkou či prstami najneskôr do 30 sekúnd od nalepenia skla.

your-image-description