Ako správne nabíjať iPhone

Vitajte v novej časti blogu od e-shopu TVOJFON.sk V tejto časti blogu obdržíte zopár rád ako si udržať zdravú batériu a preberieme si najčastejšie chyby, ktoré pri jej nabíjaní robíme.


Ako si udržať zdravú batériu v mobile?

Životnosť lithium-ionovej batérie súvisí s dobami dokončenia nabíjacieho cyklu, ktoré však priamo nesúvisia s dobami nabíjania. Doba nabíjania znamená, že batéria je úplne nabitá, no ak bude mobil napojený na elektrickú energiu dlhšie, nič to s batériou neurobí.

Pri každom nabíjacom cykle sa životnosť batérie znižuje. Znižovanie je však veľmi malé, pretože vysokokvalitné batérie si aj po niekoľkých cykloch stále zachovávajú 80% svojej pôvodnej kvality. Lithium-ionové batérie majú zvyčajne životnosť 300-500 cyklov.

Ukážka lithium-ionovej batérie


Chybu ktorú ľudia robia pri nabíjaní batérie:

Ak sa mobil nabíja len na pár percent a vytiahne sa hneď z nabíjačky, tak batéria nebola síce nabitá úplne, ale cyklus bol započítaný a to úplne zbytočne. Preto je mobil dobre nabíjať doplna.

 • Výrobky poháňané lithium-ionovou batériou sa môžu nabíjať aj dlhšie, napríklad počas noci. Nijako to neovplyvní ich životnosť.
 • Prevádzková teplota týchto batérií je do 35 stupňov Celzia. To znamená, že ak sa batéria dostane do vyššej teploty, môže byť poškodená alebo prísť o svoju životnosť. Rovnako však dokáže túto batériu zničiť aj nízka teplota.
 • Mnohé batérie sa zahrievajú pri nabíjaní a preto je najlepšie, ak z nich dáte obal počas nabíjania dole.
 • Pre maximalizovanie výkonu batérie, ju musíte používať pravidelne a takisto ju aj pravidelne nabíjať.Vplyv batérie na výkon iPhonu:

 • iPhone je navrhnutý z pokročilých technológií a sofistikovanej konštrukcie. Jednou z podstatných technologických oblastí je batéria a výkon.
 • Batéria iPhonu využíva lítiovo-iónovú technológiu. Lítiovo-iónové batérie majú väčšiu výdrž pri menšej veľkosti. Nabíjateľné
  lítiovo-iónové batérie sú pre vaše zariadenie v súčasnosti tou najvhodnejšou technológiou. 


Ako maximalizovať výdrž batérie:

 1. Ak napríklad plánujete iPhone na dlhšiu dobu uskladniť, nechajte ho nabitý na 50 percent.
 2. Takisto sa iPhone snažte nenabíjať a nenechávať dlhšiu dobu v horúcom prostredí, napríklad na priamom slnku.
 3. Vaše mobilné zariadenie je najlepšie nabíjať s autorizovanými nabíjačkami teda originálnymi.

 

Všeobecné tipy na dosiahnutie maximálneho výkonu:

 1. a) Aktualizuj na najnovší softvér (iOS, macOS, watchOS).
 2. b) Vyhýbaj sa extrémnym teplotám okolitého prostredia nad 35 °C, alebo naopak extrémne nízkym.
 • Mohla by natrvalo obmedziť kapacita batérie. Nabíjaním zariadenia v prostredí s vysokou teplotou môže dôjsť k ešte väčšiemu poškodeniu batérie. Po dosiahnutí úrovne 80 % môže softvér nabíjanie obmedziť.
 • Pri používaní zariadenia vo veľmi chladnom prostredí môžeš zaznamenať kratšiu výdrž batérie, tento stav je však dočasný. Keď sa obnoví jej bežná prevádzková teplota, jej výkon sa tiež vráti do normálu.
 • Zariadenia najlepšie fungujú pri teplote okolitého prostredia 0 až 35 °C. Skladovacia teplota: -20 až 45 °C.
 1. c) Pred nabíjaním vyber zariadenie z niektorých puzdier.
 2. d) Pred dlhodobým uskladnením nabi batériu na 50 %.
 • Odporúčame vykonať nasledujúce kroky:
  1. Zariadenie vypni, aby sa batéria nepoužívala.
  2. Zariadenie uchovávaj na chladnom a suchom mieste s teplotou do 32 °C.
  3. Ak zariadenie plánuješ uskladniť na viac než 6 mesiacov, každého polroka ho nabi na 50 %.

e) Zoptimalizuj svoje nastavenia.

 • Dva jednoduché spôsoby predĺženia výdrže batérie bez ohľadu na to, ako používaš svoje zariadenie:
 • Stlm obrazovku alebo zapni funkciu Automatický jas.
 • Keď pomocou svojho zariadenia prenášaš dáta, Wi‑Fi pripojenie využíva menej energie než mobilné sieťové pripojenie, takže Wi‑Fi nechaj stále zapnuté.
 1. f) Zapni režim nízkej spotreby.
 • Môžeš ho aktivovať aj ťuknutím na Nastavenia > Batéria. V režime nízkej spotreby sa znižuje jas displeja, optimalizuje sa výkon zariadenia a minimalizujú sa systémové animácie.

g) Vyhýbaj sa bezdrôtovému nabíjaniu

-        Bezdrôtové nabíjanie je veľmi pohodlné, ale má však aj svoje nevýhody a jednou z nich je, že môže skracovať životnosť batérie. Indukčné nabíjačky, ktoré používame, generujú malé množstvo odpadového tepla.


- Premárnená energia je iba teplým vzduchom, avšak počas tohto procesu dochádza aj k zahrievaniu nabíjaného akumulátora viac ako pri bežnom nabíjaní. Dochádza k zvýšenému opotrebeniu elektrolytu v batérii. Štandardné nabíjanie káblom je síce nepohodlné, ale udrží tvoj akumulátor v telefóne pri živote dlhšie.Autor článku:
Annamária Kovácsová 

×