Ako prevoňať dom

Myslíme si, že vôňa kamkoľvek vstúpime, alebo niečo otvoríme, v nás ľuďoch vyvoláva pocit čistoty, "novoty" a poriadku. Veď, kto z nás má rád nie veľmi príjemné pachy, ba dokonca až smrad či zatuchnutosť? Odpoveď je podľa mňa jasná, nikto!

 Ako osviežiť vzduch v byte

Už ste zažili ten pocit, keď ste došli k niekomu na návštevu či napríklad do nejakej predajnezacítili ste príjemnú vôňu krásne čistého a príjemného vzduchu s prímesou akejsi bylinky alebo ovocia? Určite áno. Tá vôňa vo vás evokovala pocit nie len čistoty ale cítili ste sa tam príjemne a nemali ste myšlienky ako čo najskôr ujsť preč. Voňavý a čistý vzduch je pre nás ľudí veľmi dôležitý, aby sme sa cítili dobre po psychickej stránke ale aj po zdravotnej stránke. Podľa výskumov, trávime v uzavretých priestoroch až 90% nášho času, práve tu ale býva vzduch znečistený až päťkrát viac.

 

 

My vám v dnešnom článku trocha poradíme čo robiť alebo čo nerobiť ak chcete mať doma stále čistý príjemný a voňavý vzduch. Či už s pomocou prostriedkov alebo pomocou vecí ktoré sú zadarmo.

 

Postačí vetranie?

V nevyvetranej miestnosti sa vám zle pracuje, ste unavení, zatvárajú sa vám oči a ľahko sa unavujú pozeraním na monitor, horšie sa vám dýcha. Najlepšou cestou, ako vyvetrať miestnosť, je otvoriť všetky okná naraz vo všetkých miestnostiach. Stačí 5 - 10 minút pravidelne, najmenej trikrát denne, obvykle ráno a večer. Navyše sa v miestnosti drží vlhkosť, ktorá pomáha rôznym plesniam a parazitom. Vzduch v miestnosti spotrebovávate aj v zime, takže mráz nie je dôvod nevetrať. Skráťte čas vetrania napríklad na tri minúty, ale inak sa nič nemení. Že vám unikne všetko teplo? Steny týmto pravidelným vetraním zostanú aj naďalej teplé a vaše kumulované teplo sa nezmení.

 

Aj vás trápi vlhkosť?

So zle vetranou miestnosťou, prichádza aj úskalie v podobe nadmernej vlhkosti, ktorá má za následok tvorbu plesní a parazitov. Ak sa chcete nadmernej vlhkosti v miestnosti spôsobenej napríklad aj jednoduchým zapnutím kanvice či využitím osviežovača zbaviť, je nutné pravidelne merať hodnotu vlhkosti v miestnosti. Tá by ideálne mala byť okolo 45 % a nemala by presiahnuť hodnotu 60 %. Samozrejme že aj vo vlhkých priestoroch kde sa vytvára pleseň a je zima, to nevonia veľmi lákavo.

 

A čo tak upratať?

  Pravidelné upratovanie vašej domácnosti alebo kancelárie, kde trávite veľa času je veľmi dôležité. Usadený prach či mastnota je tiež nie veľmi prospešná pre ovzdušie v miestnosti. Je veľmi dôležité mať čisté záclonyzávesy, ak by ste videli koľko nečistôtvarenia či fajčenia sa na nich zachytáva tak by ste onemeli.  Ideálne je, ak ich periete aspoň raz za 2 týždne (v krajnom prípade raz do mesiaca). Najlepšie preto urobíte, ak záclony a závesy vyperiete vo vode s trochou octu. Ocot samotný je pohlcovač zápachu a tiež mierne dezinfekčné účinky, takže je skvelý aj pre alergikov. A nemusíte sa báť nepríjemného zápachu, keď tkanina vyschne, ocot nebude vôbec cítiť. Je dobré, dbať aj na vyprané všetky textílieobliečky na vankúše, deky, snímateľné poťahy. Ak máte doma koberec, vhodné je vytepovať ho alebo ho aspoň poriadne vybúchať na snehu a nechať vyschnúť. 

 

Čo keď vetranie nestačí?

Niekedy jednoducho ale samotné vetranie a ďalšie faktory nestačia, napríklad ak bývate blízko rušnej ulice alebo máte vo svojom okolí alergika.Veľmi vám v tomto pomôže malý, no pre vás veľký pomocník merač kvality vzduchu. Tak už budete vedieť, ako na tom je vaše ovzdušie vo vašej domácnosti či je to dobré, či v druhom prípade zlé.  V tej chvíli je na mieste pozvať si k sebe domov či kancelárie odborníka v podobe kvalitnej čističky vzduchu, ktorá dokáže odstrániť zo vzduchu baktérie, prach, roztoče, vírusy, plesne, peľ, pachy a dokonca aj cigaretový dym, zvieracie a iné alergény. Pocitovo pomáha funkcia ionizátora, ktorý dokáže kumulovať častice do väčších zhlukov, a tak urýchliť ich usadzovanie, ale hlavne vytvára vzduch podobný prímorskému alebo horskému vzduchu. Aj doma tak dokážete vytvoriť dojem prevoňaného vzduchu v lese či na pobreží.

 

A čo vôňa?

Vôňu môžete kúpiť aj vyrobiť. Ako sme teda vraveli, krásna vôňa priťahuje pozornosť a budí u ľudí dobrý dojem. Začneme jednoducho – môžete si vôňu jednoducho kúpiť. Mále osviežovače, väčšie aróma difuzéry… Možností je dosť. Pomôcť môže aj obyčajná vonná sviečka, ktorá v zimných mesiacoch nadobúda príjemný pocit pohodlia domova.  Patríte k ľuďom, ktorí sa radi vynájdu aj s tým čo je doma, prípadne chcete ušetriť? Možností je nespočetne veľa. Lyžičku jedlej sódy môžete zmiešať s vodou a citrónovou šťavou a rozprašovať ju po byte. Napichať klinček (korenie) do pomaranča alebo jeho kôru povariť a nechať vychladnúť. Vyrobiť si vonný gél zo želatíny a vonného olejčeka.

 

Ak radi načerpávate nové informácie a inšpirácie, skúste nahliadnuť do nášho blogu o dome a domácnosti, kde máme ďalšie články kde môžete prísť na niečo nové. 

your-image-description