Veľké jarné upratovanie

Jarné upratovanie sa môže považovať aj ako vstupné, prvé veľké upratovanie v novom roku. Niektorí ho môžu radiť aj k upratovaniu pred sviatkami, konkrétne pred Veľkou nocou.

 

Ako na veľké jarné upratovanie?

Čo sa myslí pod pojmom jarné upratovanie? Je to dôkladné upratovanie celého bytu alebo domu ako sa hovorí, jednoducho prejsť každý jeden kútik, skrinku, plochu v dome a zanechať ju čo najlepšie upratanúčistú. A že čo od tohto máte očakávať a prečo to robiť? No jednoducho to, že časommiestnostiach kde sa žije a funguje každý deň, tak je prirodzené že sa hromadí špina alebo kopí neporiadok. Pri bežnom „víkendovom upratovaní“, asi nikto z nás neupratuje každú jednu zásuvku, každú jednú škáru a podobné veci. Preto je naozaj nutné,raz do roka dodržiavať poriadne kvalitné veľké upratovanie.

 

Ako postupovať?

Zdrojerôzne, niektorí radia začať kúpeľňou, niektorí spálňou - ale je to vlastne úplne jedno. Práce si systematicky rozdeľte. Najprv zvážte, či nemáte doma príliš veľa vecí a či sa váš domov netopí v haldách zbytočností. Ak je to tak, začnite triedením a postupným vyhadzovaním. Je dobré začať nie po miestnostiach, ale po kategóriách – napríklad oblečením, topánkami, knihami, predmetmi dennej potreby, papiermi a pod. Čo ale odporučíme, je urobiť celé jarné upratovanie domácnosti za jeden deň. Je to efektívnejšie ako upratovať po večeroch jednu miestnosť za druhou, a navyše, keď po týždni skončíte, budete mať pocit, že sú priestory, ktoré ste upratali ako prvé, už zase v neporiadku.

 

Na čo sa zamerať?

Jarné upratovanie musí ísť do hĺbky, malo by vám totiž vydržať po celý rok, aby ste potom mohli upratovať len povrchovo. Je preto dôležité zamerať sa na veci, ktoré cez rok bežne obchádzame. Skrine a dokumenty, špajze a pivnicezáclony, koberce a podobne. 

Čistiace prostriedky a pomôcky

Samozrejme najpodstatnejšierukavice, ktoré využijete hlavne pri znečistenejších častiach vášho domu. Ďalším nezabudnuteľným predmetom je kvalitná handra a dostatočne veľká a praktická nádoba na vodu, takže vedro. Doplňte si aj zásoby čistiacich prostriedkov. Popri bežne dostupných prípravkoch na čistenie si môžete zvoliť aj ich ekologickejšie varianty, alebo si ich môžete vyrobiť sami. Majte vždy poruke tieto zložky: citrón, ocot, jedlú sódu a kuchynskú soľ. K ťažšie prístupnejším častiam, budete určite potrebovať rebrík. Či už ide o umývanie okien alebo vešanie záclon, či utieranie prachu z vyšších skrín alebo poličiek. Nezabúdajme ani na vysávač alebo metlu, ktoré nám pomôžu s pavučinou na stenách a zbaviť podlahu od nečistôt. 

 

Špajza a pivnica

Prejdite si všetky miestnosti, kde skladujete zásoby jedla. Jar je obdobie nového života, a to znamená aj toho hmyzieho. Mole, mravce a ďalšie živočíchy nájdeme v múke, strúhanke, koreninách, strukovinách a ďalších potravinách, ktoré napríklad dlho otvorené a zle uskladnené. Prejdite si všetky poháre, zaváraniny a vrecká a presypte ich obsah do nových, čistých nádob a tašiek. V inom prípade môžete siahnuť aj po prípravkoch na odstránenie týchto škodcov.

 

Kuchyňa

 V kuchyni sa toho za celý rok odohrá mnoho, nehovoriac o tom čo si naša kuchyňa musela prežiť cez predvianočné a vianočné obdobie. V kuchyni sa pri generálnom upratovaní zamerajte hlavne na odolnú špinu a mastnotu. Najviac si to odnesú obkladačky, digestor a priľahlé skrinky. Filtre z digestora nechajte odmočiť, alebo ich môžete vložiť do umývačky riadu a umyť ich v nej. A ako na bojmastnotou sa dočítate aj v našom článku. . A ak vám chladnička aj po dôkladnom vyčistení nepríjemne zapácha, umyte ju octovou vodou, a ak nepomôže ani to, postavte do nej miskukávou alebo rozrezaný citrón, ktoré pachy neutralizujú. 

 

Kúpeľňa

V kúpeľni začnite tým, že najskôr povyhadzujete prípravky, ktoré nepoužívate alebo po záruke.Aj tu platí pravidlo od hora smerom nadol. Povymetajte kúty, umyte kachličkové steny. Dôležité je aj čistenie odpadov, kde je najlepšou stratégiou práve prevencia. Na ich vyčistenie zmiešajte 115 ml horúceho octu s hrsťou jedlej sódy, nalejte do odpadovej rúry a nechajte pôsobiť. Hlavicu sprchy pokrytú usadeninami namočte na celú noc do nezriedeného teplého octu.

 

Skrine a dokumenty

 

 Preč so všetkým zimným a preč so všetkým, čo nenosíte a nosiť nebudete. Dajte to na charitu, venujte kamarátke alebo odneste do second-handu. Jar vám dáva príležitosť vyčistiť si svoj priestor, a aj po praktickej stránke - staré oblečenie je lapač prachu. Urobte si čas aj na kanceláriu a prejdite všetky dokumenty, vyraďte tie neaktuálne a urobte si poriadok v zmluvách a ďalších papieroch, ktoré potrebujete mať po ruke.

 

Okná a steny

Vysávanie úplne odstráni prach z maľovaných alebo tapetovaných stien. Odreniny od nábytku, fľaky po ceruzke alebo atramente odstránite roztokom z vody a jedlej sódy. Je potrebné vymiesť pavučiny, opraviť drobné prasklinky, odstrániť zo stien odtlačky rúk a iné nečistoty. Čo sa týka umývania okien, pre niekoho prekliatie, z ktorého ho zachráni len upratovacia služba, alebo zázračné čističe okien. Môžeme ale zaručiť, že čisté okná robia zázraky a váš domov bude hneď vyzerať upratanejšie a čistejšie. 

 Koberce, textílie a matrace

Bežná údržba si vyžaduje pravidelné vysávanie, prášenie alebo príležitostné čistenie. Raz za čas je potrebné aj kompletné tepovanie buď špeciálnym vysávačom, alebo ručne kefou. Posteľné obliečky vymieňajte raz za týždeň, uteráky aj častejšie. Záclony a závesy operte vždy, keď umývate okná. Paplóny a vankúše operte dvakrát do roka. Matrace v lete vetrajte vonku, v zime ich povysávajte.

 

Nábytok a miesta pod a za ním

Drevený nábytok vyleštite mäkkou handričkou a prírodným leštidlom zo včelieho vosku. Kovový nábytok by ste mali čistiť pravidelne, inak stratí lesk. Výborným leštidlom je ocot zmiešaný so soľou. Pri bežnom "víkendovom upratovaní" odtiahnite gauč, povysávajte pod posteľou a za skriňami. Raz do mesiaca tieto miesta aj poumývajte.

TV obrazovka, monitor

Vždy používajte látkovú utierku vyrobenú z najjemnejších vlákien, nikdy nie papierovú. Na monitor alebo obrazovku netlačte – poškodíte ich. Na fľaky použite špeciálne čistiace prostriedky, nie chemické.

Izbové rastliny

Kvety nestačí len polievať a hnojiť, ale raz za čas im na listoch utrite prach alebo ich rovno osprchujte.

 

 

 

 

 

 

your-image-description