Japonská záhrada

Možno ste už niekedy obdivovali, vo filme či niekde inde, krásu japonských záhrad, mysliac si, aké by to bolo, mať presne takú istú doma. To však nieje žiadny problém. Po prečítaní tohto článku budete vedieť, čo je pre takú japonsku záhradu typické, čo všetko budete potrebovať a čo by vám v nej určite nemalo chýbať.

 

Čo je základom japonskej záhrady?

 

Japonská záhradacharakteristické črty, podľa ktorých ju môžete spoznať. Jedným z nich je aj skalka, ktorá bude jedna z najdominantnejších častí záhrady. Nepredstavujte si, ale pod týmto pojmom skalku, ktorú poznáte zo svojho okolia. Sícev japonskej rovnako ako, v tej, ktorú poznáme skaly, ale aj štrk a piesok. Japonska záhrada predstavovať scénu hôr a riek. Rieku predstavuje piesok a štrk, ktorý prechádza do vzoru, pripomínajúci rieku. Kamene zase pripomínajú skaly. Tie by mali byť z rovnakého zdroja. Svojim tvarom, ale aj veľkosťou by sa mali zhodovať a zároveň by mali zapadať do idei záhrady. Starostlivo si prezrite kameň, ktorý sa vám páči, a to konkrétne jeho štruktúru, farbu a tvar.

Premyslite si, aké miesto bude pre neho najvhodnejšie, aby zapadol do konceptu záhrady. Kameň otočte vždy tak, aby strana, ktorá je zaujímavejšia a krajšia smerovala nahor. Pre japonskotypické machové záhrady keďže tam majú prirodzene vlhké a daždivé prostredie. Existuje mnoho druhov machov, ktoré môžete do záhrady zakomponovať. Kamenezákladom každej takejto záhrady vrátane tzv. šľapákoch. to kamene, po ktorých sa chodiť. Používajte na tento účel iba kamene nie dlaždice, ktoré nepôsobia vôbec prirodzene. Hlavná myšlienka japonských záhrad je harmónia medzi prírodou a človekom. Malo by to byť, miesto na ktoré si prídete odpočinúť, prísť na iné myšlienky a naučiť sa, žiť v prítomnom okamžiku.

Jednou z vecí, ktoré o to viac umocnia jazierka, rybníky alebo vodopády. Ak si chcete vytvoriť svoje vlastné jazierko, návod naň nájdete tu. Nepostrádateľnou súčasťou japonskej záhrady aj rastliny. to napríklad pivonky, ružové a biele, rododendrony, kosatce, ruže, ale patrí k ním aj okrasná tráva, bambus ale aj ihličnaté stromy. Môžete ich sadiť buď to jednotlivo alebo v skupinách. Okrasná tráva výhodu, že vyzerá dobre po celý rok. Vhodnéaj zakrpatené borovice či kosodreviny. Pre japonské záhrady tiež typické bonsaje a japonské čerešne, tiež známe ako sakura. Japonská záhrada by nemala byť preplnená rôznymi rastlinami, stromami či niečím iným. Japonská záhrada predovšetkým pôsobiť voľne a vzdušne. Ide o štýl záhrady, ktorý je čistý, skromný a hlavne upravený.

 

Japonská záhrada zhora.

 

Aké doplnky do nej zvoliť?

 

Aj, keď je japonska záhrada na pohľad skromná aj do nej patria doplnky, ktoré o to viac podtrhnú jej krásu. Predovšetkým to kamene a voda, ktorú sme spomenuli. Rovnako tak aj rastliny a tvarované stromy. Pre japonsko je typický bambus, ktorí nemusíte len pestovať. Existujú aj veľmi pekné bambusové ploty, ktoré pre tento typ záhrady ako stvorené. A keďže je záhrada miestom pokoja a kľudu, na ktorú si chodíme aj odpočinúť nie len pracovať tak by na nej nemala chýbať ani záhradná lavička. Tak tiež sa do japonskej záhrady hodia vázy, ako je práve táto keramická váza. Ozdobou záhrady aj dláždené cestičky z kameňov, ale použiť sa môže, aj iný prírodný materiál.

Vhodný je aj chodník do záhrady z dreva. Do záhrady sa zbiehajú najrôznejšie zvieratá vrátane vtákov. Urobte radosť im aj sebe a poskytnite im bezpečie v podobe krmítka pre vtáky. Zvonkohry, ktoré sa rozozvučia počas vetranezbytná súčasť japonskej záhrady. Aj sochy, rovnako, ako aj v iných záhradách veľmi obľúbené. Najtypickejšie, ktoré určite poznáte aj vy,sošky buddha. Ďalej je to socha lanterny, ktorá sa hodí na chodníky alebo na miesta, v blízkosti vody. V japonských záhradách sa používajú aj sochy zvierat, ako je žaba alebo jeleň. Vrátime sa ešte na chvíľku k bambusu, pretože aj z toho sa vyrábajú nádherné sochy, ktoré vo vašej budúcej záhrade krásne vyniknú.

Môže to byť napríklad aj bambusová fontána alebo zvonkohra. Ak chcete mať japonskú záhradu úplne zo všetkým, čo k tomu patrí, rozhodne by vám nemal chýbať ani mostík z kameňa prípadne dreva. Tieto japonské mostíky majú zaujímavú symboliku. Konkrétne reprezentujú prechod medzi rôznymi oblasťami vrátane prechodu medzi svetom ľudí, čiže nás a duchovným svetom. rôzne druhy mostíkov, ktoré sa od seba odlišujú jak svojim vzhľadom tak štýlom. Mostíky sa najčastejšie dávajú nad rybníky, jazierka či potoky, čo vyzerá naozaj veľmi pôsobivo. Ich dizajn je vždy jednoduchý a minimalistický.

 

Japonská záhrada s jazierkom a malým japonským domom.

your-image-description