Exotické plodiny v záhrade

Okrem bežných druhov zeleniny či ovocia sa čoraz viacej začali pestovať aj druhy, ktoré nie sú tak obvyklé pre naše podmienky. Nie je to tak jednoduché ako, keď si chcete vypestovať paradajky alebo jablká, ale možné to je. A práve v tomto článku sa dozviete, ako si správne vypestovať niektoré druhy exotického ovocia ako sa oň, starať a ďalšie dôležité informácie, ktoré by sa vám mohli hodiť.

Avokádo

Aj keď každý druh je iný, niekoľko vecí ich aj napriek tomu spája. Všetky exotické plodiny, ako už názov napovedá, pochádzajú z teplých oblastí takže potrebujú pre svoj vývoj a rast vysoké teploty. Rovnako tak potrebujú aj mnoho svetla a je jedno či to bude prírodné alebo umelé svetlo. Ďalšou veľmi dôležitou podmienkou je kvalitná pôda a ktorá rýchlo odvádza vodu  ( v opačnom prípade hrozí hniloba koreňov a celkové ochorenie rastliny ). Nesmiete samozrejme zabudnúť na dostatočné a pravidelné zalievanie. Pravidelne exotické rastliny kontrolujte či nepotrebujú zaliať alebo ich neohrozuje nejaká choroba či škodca. Preventívne proti ním používajte prírodné metódy na ich ochranu.

Jedným z najobľúbenejších exotických plodov, ktoré sa u nás pestuje je avokádo. Nato, aby ste si mohli avokádo zasadiť, musí najprv jadro zapustiť korienky. Jadro umyjeme, osušíme, a ak je to možné, zbavíme ho tmavej šupky. Napichneme doň tri špáradlá, a to tak, aby sa jadro udržalo na pohári s vodou. Vody by malo byť toľko, aby bola namočená väčšia, spodná časť. Voda sa vymieňa raz do týždňa. Po 30 dňoch jadro praskne a vytvorí sa výrazná prasklina. Po 60 sa spustí korienok a po 80 dňoch už začne vyrastať stonka. Ak stonka narastie do výšky 10 centimetrov, je jadro pripravené na zasadenie.

Do kvetináča umiestnite hlinu, najlepšia je taká, ktorá obsahuje humus. Hlina sa vám bude lepšie naberať touto praktickou, malou lopatkou. Avokádo, má rado vlhko, preto ho každý druhý deň postriekajte vodou. Počas jari a leta je dobré pôdu dvakrát do mesiaca pohnojiť. Najlepšie nato hnojivá pre zelené rastliny, ako je napríklad kvapalné hnojivo. Na jar vždy skontrolujte spodok kvetináča či cez neho netrčia korene. Ak áno, presaďte ho do iného, ktorý bude mať väčší priemer ako predchádzajúci. Avokádo potrebuje dostatok svetla avšak nie priameho. Najlepšie miesto preň je okno so záclonami, vďaka ktorými je svetlo rozptýlené.

V prvých mesiacoch avokádo rastie naozaj rýchlo, ale, keď už je staršie, stonka začne zo spodnej strany drevnatieť. Avokádo môžete pestovať aj vo vašej záhrade. Pre vonkajšie pestovanie je najlepšia Mexická odroda avokáda, pretože vydrží aj nízke teploty, a to až  6 - 7 °C. Aj naše letné teploty tejto odrode vyhovujú. Môžete ho pestovať v skleníku alebo vonku v nádobe, ktorá je so zazimovaním v chránenom svetlom priestore. Štiepence začnú rodiť plody po 3 - 4 rokoch zatiaľ, čo rastliny vypestované z jadra 5 8 rokov.

 

Pestovanie avokáda od jadra až po rastlinu.

 

Kiwi

 Kiwi pôvodne pochádza z číny a patrí do skupiny citrusovej. Toto sladké zelené ovocie si môžete vypestovať aj v našich podmienkach a vďaka tomu, že bolo kiwi vyšľachtené, je odolné aj voči mrazom. Je to popínavý, drevnatý krík, ktorý pripomína svojim vzhľadom strom a môže sa dožiťdesiatky rokov. Patrí k samoopelivým druhom a preto potrebuje aj druhú rastlinu, ktorej sa hovorí opeľovač kivi. Kivi si môžete vypestovať v kvetináči ale aj v záhrade. Môžete ho pestovať zo semien no viac sa odporúča použiť sadenice. Miesto, na ktorom by mal kiwi spolu s jeho opeľovačom byť, by malo byť orientované na južnú stranu, a ktoré sú chránené pred vetrom a prievanom. Malo by naň svietiť slnko a mať kyslejšiu pôdu. Môžete do nej pridať rašelinu.

Medzi priesadami by mala byť vždy medzera 4x3 metre. Ak by boli k sebe sadenice posadené bližšie, hrozilo by, že sa výhonky vzájomne začnú preplietať a konkurovať si. Spočiatku, to môže pôsobiť neupravene ale táto lianovitá rastlina rýchlo rastie. Pripravte sa, že už od začiatku budete musieť rýchlo rastúce výhonky pripevniť na drôtenú konštrukciu. Kiwi je druh ovocia, ktoré sa dožíva 40 - 50 rokov, preto je lepšie zabezpečiť silnú a stabilnú oporu aká zvykne byť aj u hrozna. Ak už miesto vybrané máme, vykopte za pomocou motyky alebo rýľu, jamu ktorú si vopred pripravíme. Ešte pred tým si však vyberte tú správnu odrodu, ktorá bude najviac vyhovovať vám a podmienkam vášho pozemku. Pri druhu zvanom aktinídie, nebudete potrebovať opeľovač pretože sa jedná o obojpohlavnú rastlinu.

Je však viac než vhodné aby sa ešte podporila tým, že k nej posadíte kultivátor pre lepšiu úrodu ( je to druh rastliny, ktorý je vyšľachtený ). Väčšina druhov však jednopohlavné. K jednému samčekovi  môžete posadiť5 samičích rastlín. Na dno jamy vložíme kompost zmiešaný z rašelinou. Ak je vaša pôda ílovitá, vykopte hlbšiu jamu a na jej dno vysypte malé kamienky alebo štrk. Táto vrstva poslúži na odvodňovanie pôdy. K osvedčeným odrodám patrí Hayrward, ken´s red alebo jenny, isasai, ktoré sú samoopelivé. Actinidia kolomikta sa predovšetkým pestuje kvôli jej krásnym farebným listom ( samčia rastlina ). Táto odroda vytvorí za krátky čas zelenú stenu, ktorá sa postupne vyfarbuje. Jej listy sú vo farbách zelenej, bielej a ružovej. 

 

Plody ovocia kiwi.

 

Machovka peruánska

 

Tiež známa aj ako židovská čerešňa. Aj, keď sa jedná o exotickú rastlinu, v našich podmienkach sa jej darí naozaj veľmi dobre. V peru a guatemaly sa pestuje machovka ako niekoľko ročná rastlina zatiaľ, čo v našich podmienkach vydrží iba jeden rok. Jedná sa o sladké, oranžové bobule s kyslastým nádychom a ananásovou vôňou. Obsahuje 10 - 12% cukru, pektín (priaznivo regulujú tráviace procesy, znižuje krvný tlak a cholesterol, zlepšuje činnosť nervovej sústavy ), vitamín A, vitamín C. Môžete ich konzumovať buď čerstvé alebo zavárané, sušené či kandizované. Môžete si z nej urobiť džem alebo ju zakomponovať do rôznych múčnikov. Sadiť je vhodné až po 15. máji. Sú dva spôsoby, ako môžete machovku zasadiť a do z koreňových odrezkov a zo semien.

Ak sa rozhodnete pre koreňové odrezky, dbajte pri výbere, aby boli korene zdravé a nepoškodené.Tak tiež by mali mať aspoň 10 cm a aspoň jedno vyvinuté očko. Nájdite, miesto na ktoré pravidelne svieti slnko a ktoré aj ľahšiu humoznu pôdu s drenážou a dostatkom živín. Na ťažšej pôde trvá, kým vyrastie a jej plody budú zle dozrievať.Tak tiež by mali byť chránené pred vetrom. Vykopte motykou jamky s priemerom 15 - 20 cm do hĺbky. Odrezky vložte do jamy, takým spôsobom, aby očká boli smerom nahor. Zasypte jamky pôdou a zľahka pritlačte. Teplota, ktorú potrebujú je 16 - 25 °C. Pozemok pohnojíme. Vhodné sú na to organické hnojivá, ale aj hnojivá s obsahom dusíka, ako je hnojivo Rokolan alebo také, ktoré obsahuje fostor.

Pri zalievaní dbajte, aby bola pôda vlhká nie však premočená. Pri kupovaní semiačok si dávajte pozor, aby ste si machovku peruánsku nezamenili za machovku - židovskú čerešnu, pretože sa jedná o jedovatú trvalku. Machovka peruánska má malé, nežné kvietky zatiaľ, čo jedovatá machovka má žlté kvety s hnedým prostriedkom a úplne iným tvarom. Semienka sa musia vysievať do substrátu, ktorý je jemný. Následne ich zasypeme len jemnou vrstvou hliny pre ľahšiu formu údržby tepla. Na klíčenie budú potrebovať rastliny 20°C ešte lepšie je však 25°C. S polievaním buďte opatrný a skôr ich roste, ako polievajte.Vhodnú mikroflóru vám zaistí menší skleník, priesvitné tégliky, fóliové parenisko. Keď ale, rastlinky vyklíčia, potrebujú, aby ste im následne dopriali dostatok vzduchu. Keď rastlinka vytvorí aspoň dva listy, môžete ju presadiť, a to buď do kvetináča alebo na záhradu.

 

Exotické ovocie oranžovej farby v tvare guličky.

 

 

your-image-description