Vinohradnícke tajomstvá: Ukryté skvosty v hrozne

Pestovanie hrozna, je súčasť našich Slovenských tradícii, ktoré sa započali už od dávneho stredoveku. Ale to najmä v mestách, ako je Nitra, Trnava a Štúrovo. V tomto článku sa dozviete nie len o histórii a iných zaujímavostiach, ale predovšetkým, ako si hrozno vypestovať, starať sa o neho o tom, ako môžete plody tohto esteticky krásneho kríka využiť.

 

 

Multifunkčné ovocie

 

Hrozno, inak nazývané aj vinič môžete využiť rôznymi spôsobmi. Môžete ho konzumovať surové priamo z kríka alebo si z neho pripraviť domáci džem, lekvár a samozrejme aj víno. Je mnoho druhov a každý jeden z nich je výnimočný svojou špecifickou chuťou a vôňou. Ďalšie výrobky, ktoré si z hrozna môžete vyrobiť alebo zakúpiť ovocné džúsy, vinné octy a oleje, ktoré sa využívajú na varenie, ale aj pri výrobe kozmetiky. Okrem vína sa z hrozna dajú vyrobiť aj vinné likéry a pálenky.

Hrozno si môžete doma nasušiť a využiť ho pri domácom pečení alebo si ho môžete dať večer k filmu namiesto nezdravých chipsov. Hroznové kríky vám nie len zaistia bohatú úrodu chutných plodov ale sa aj postarajú o vizuálne skrášlenie vašej záhrady. Tak, ako je to aj u iných záhradných prác, aj starostlivosť o hroznové kríky môžete začať vnímať ako oddychovú činnosť, do ktorej môžete zapojiť, aj svoju rodinu.Nie, lenže bude práca rýchlejšie hotová, ale upevníte vzťahy.

Plody viniča majú aj mnohé zdravotné výhody. Obsahujú minerály, antioxidanty, ale aj mnoho vitamínov, ako je vitamín C, vitamín K, vitamín B, ale aj vápnik a horčík. Je vedecky dokázané, že účinky tohto skvelého ovocia skvelou prevenciou proti rakovine a srdcových chorôb. Pomáha znížiť cukor krvi a zlepšuje zdravie mozgu. 

 

Zelené a fialové hrozno v košíku.

 

Počiatok pestovania

 

Hrozno je dlhoročný krík, ktorý má životnosť 15 20 rokov. Preto si dajte záležať na výbere miesta, kde ho vysadíte, pretože nie je možné ho pravidelne presádzať. Miesto na severnej strane je najhoršie, pretože naň nesvieti dostatok slnečného svetla. Vyhnite sa tiež miestam s plytkou pôdou, pod stromami či v blízkosti hnojiska. 24 mesiace pred vysádzaním hrozna musíte pripraviť pôdu. Najlepšia je hlboká orba, do ktorej zapracujete hnojivo a to buď maštaľný hnoj, superfosfát, síran draselný, cererit, ale použiť môžete aj univerzálne sypké hnojivo. Viac o superfosfátoch a iných typoch hnojív si môžete prečítať v tomto článku.

Hrozno, pestované v chladnejších polohách potrebuje pôdu, ktorá je ľahšia, štruktúrnejšia, ktorá je neutrálna alebo kyslastá s dostatkom potrebných živín. Na tieto miesta sú vhodné odrody mrazuvzdorné a odolné s krátkym  vegetačným obdobím. Nepodceňujte ani výber vhodných a kvalitných sadeníc. Medzi obľúbené odrody patria vinič arkádia, onyx, merlot či chardonnay. Zdravé sadenice môžete zasadiť celoročne aj keď je zvykom ich vysádzať počas jesene či jari.

Rýľom alebo motykou vykopte jamu, ktorá by mala byť hlboká asi 60 - 90 cm a široká asi 50 - 70 cm.  Umiestnite sadenicu do nej a následne ju zakryte pôdou. Ak je pôda menej kvalitná, pridajte pred zasadením hnojivo na báze rohoviny, ako je sypké hnojivo Rokosan. Sadenice by mali byť od seba vzdialené aspoň na 1, 5 až 2 metre, aby mali dostatok miesta pre svoj vývoj. Narozdiel od iných rastlín, nie je u hrozna nutné, aby ste sadenice pred sadením nechali odstáť vo vode.Miesto štiepenia by malo byť 5 10 cm nad zemou.

Tak ako aj pri paradajkách, aj pri hrozne umiestníme oporné kolíky, ktoré zabezpečia stabilitu jednotlivých sadeníc. Keď z očiek začnú vyrastať výhonky, upevnite ich páskou.V prvom roku po vysadení, odstráňte záhradnými nožnicami výhonky až na dva - najsilnejšie. Neskôr bude potrebné oporné kolíky vymeniť za opornú konštrukciu. Nezabúdajte na základnú starostlivosť ako pravidelné odstraňovanie buriny, polievanie a hnojenie. V polovici augusta zaštiepnite vrcholky výhonkov čím ukončíte ich rast a pripravíte hrozno na zimu. Pred príchodom silnejších mrazov skrátime výhonky na 30 cm. Tým ochránime púčiky pred zimou.

 

Fialové hrozno v záhrade s dvoma záhradníkmi v pozadí.

 

Strihanie

 

Ak chceme mať bohatú úrodu, nesmieme zanedbávať strihanie, ktoré je veľmi dôležité. To však nie je len a na každom rezu by ste si mali dať záležať. Na tento úkon si obstarajte kvalitné záhradné nožnice na hrozno. Podstata tohto strihania, spočíva v skracovaní dreva, ktoré je rok alebo viac staré. Plody sa tvoria iba na výhonkoch, ktoré majú jeden rok. Rez prevedieme mierne šikmo smerom k púčiku, a to vo výške 1 1, 5 cm nad očkom. Dávajte si pozor, aby sa pri prerezávaní nedostala šťava z rezu do očiek.

Spôsob prevedenia rezu, najviac ovplyvňuje odroda hrozna. Časti, ktoré sú blízko dvojročnému či trojročnému drevu, ponechávame. Poznáme niekoľko druhov rezov, a to: rez krátky, kedy ponechávame 14 púčiky, stredný, pri ňom zase nechávame 5 - 8 púčikov a dlhý. Pri dlhom skracovaní sa necháva 915 púčikov. V našich podmienkach je vhodný iba rez stredný a dlhy. Jarný strih je dôležitý, pretože zabezpečuje rýchly rast.

Na jeho vykonanie je najlepší čas po skončení hlbokých mrazov, čo je február a marec. Záleží to však od lokality, v ktorej sa hrozno pestuje, a podmienok. Ako prvé, odstráňte dvojročné vyrodené drevo. Staršie drevo má vždy hrubšie výhonky a tmavšie sfarbenie. Vždy ho odstraňujte, čo najbližšie ku kmeňu či koreňom. Tak tiež odstráňte všetky polámané a poškodené konáre. Na viniči nechajte iba zdravé a ročné výhonky takým spôsobom, aby boli, čo najďalej od seba. Pretože práve vďaka týmto výhonkom, sa môžeme tešiť z budúcej úrody. Letné strihanie sa robí iba niekedy, a to len na odstránenie nechcených výhonkov a listov, ktoré sú na kmeni viniča.

 

Strihanie hrozna záhradnými nožnicami.

 

Ochorenia viniče a ako sa voči nim brániť

 

Vinič je najviac ohrozovaný hubovými ochoreniami, a to vďaka vlhkému počasiu a nedostatočnému prúdeniu vzduchu. Vinič v záhrade je, preto potrebné pravidelne kontrolovať, aby ste mohli zakročiť, čo najskôr. Medzi ďalšie veľmi časté ochorenia patrí aj múčnatka. Tá sa naopak vyskytuje počas suchšieho obdobia na vyšších miestach na hroznových listoch v podobe bielo-sivého povlaku, ktorý vyzerá ako múka. Aby ste sa tomuto problému vyhli, zabezpečte dobré prúdenie vzduchu ak je to možné.Tak tiež prestrihávajte listy a používajte prostriedky fungicídne na báze síri.

Botrytída/ pleseň modrá napáda hlavne plody viniče. Plody, ktoré boli botrytídou napadnuté, predčasne opadajú a pri vlhkejšiom počasí, vznikajú chumáče sivej plesne. Nezabúdajte na pravidelné prestrihávanie a používanie chemických prostriedkov. Posledná, no nie menej nebezpečná choroba hrozna sa nazýva peronospóra. Na napadnutých častiach sa objavujú žlto-zelené škvrny, ktoré vyzerajú akoby boli olejové. Postupne sa táto farba zmení na hnedú zatiaľ listy viniče začnú opadávať. Je často zamieňaná z múčenatkou. Prevenciou proti tejto chorobe je prevzdušňovanie viniča v okolí strapcov.

 

Listy viniča napadnuté chorobou múčenatka.

 

your-image-description