Sadenie zeleniny a ovocia: krok za krokom

Není nad zeleninu a ovocie, ktoré sú doma pestované. Nie lenže, sa líši svojou chuťou, ale narozdiel od zeleniny a ovocia z obchodu, majú aj viac vitamínov a potrebných živín pre naše telo. Bez požadovaných skúseností s pestovaním vám neodporúčame sa spoliehať sa na svoju predstavu o tom, ako by sadenie malo prebiehať. A práve z tohto dôvodu vznikol tento článok, ktorý vás prevedie svetom správneho pestovania. Jedna s najdôležitejších vecí, na ktorú by ste mali myslieť je, aby ste samotné pestovanie nebrali ako nudnú činnosť alebo povinnosť, ktorú musíte za každú cenu urobiť. Môžete do pestovania zapojiť rodinu a stráviť tak pekne strávený deň na záhrade.

 

Ako a kedy sadiť zeleninu?

 

Pestovať zeleninu nie je len tak. K tomu, aby ste sa dočkali vytúženej úrody, je potrebné, aby ste si zo starostlivosti o ňu vybudovali pravidelnú rutinu. Je to záväzok, ktorému sa musíte naplno venovať od jari po jeseň.Tak, ako pri iných činnostiach aj pri pestovaní si musíte všetko starostlivo naplánovať. Choďte do svojej záhrady, na konkrétne miesto, kde by ste chceli, aby zelenina bola. Na toto miesto by malo byť priame slnečné svetlo, a to aspoň po dobe 68 hodín denne.

Rozhodnite sa, ktoré druhy zeleniny by ste chceli pestovať a nie je to len kvôli tomu, aby ste v záhradkárskom obchode nezabudli na to, aké semienka ste mali v pláne si kúpiť. Ak spolu zasadíte určité druhy zeleniny s inými rastlinkami, môže to priniesť úžitok a výhody pri ich pestovaní. Čo s čím sadiť si môžete pozrieť v tejto prehľadnej tabuľke. Zelenina, ktorá sa zvykne pestovať ako úplne prvá, je paprika. Rovnako tak ako napríklad rajčiny, zeler, pór a chilli sa aj paprika, odporúča pred vysadením do zeminy predpestovať.

 

Zelenina v záhrade.

 

Ak už viete, že sa budete pestovaniu venovať aj naďalej, bolo by pre vás najlepšie, obstarať si skleník. ako je napríklad skleník Strend Pro. Je nie len veľmi stabilný ale má aj veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Ďalšiou skvelou pomôckou, hlavne pre začiatočníkov, je sezonna tabuľka, kde nájdete všetky potrebné informácie od doby kedy je akú zeleninu vhodné zasadiť, aká teplota je vyhovujúca alebo či jednotlivé rastliny potrebujú slnečné žiarenie alebo polotieň.

 Stiahnuť si ju môžete napríklad tu. Dbajte o to, aby ste nezabúdali zeleninu pravidelne polievať a sem tam jej pomôcť tým, že okolo nich prekopete pôdu a odstránite nežiadúcu burinu. Napríklad aj takýmto  kypričom pôdy.

Miestnosť v ktorej sa zasadené rastlinky nachádzajú by mala mať 20 - 25  °C. Vhodné miesta na ich umiestnenie sú parapety okien, ale veľmi dobré sú aj pareniská. Vďaka teplote, ktorú vytvárajú je to ideálne prostredie pre vývoj rastliniek.

 

Ovocie - sladké plody plné vitamínov

Narozdiel od zeleniny, ovocie delíme do dvoch kategórii. Sú nimi ovocie rastúce na kríkoch a ovocie, ktoré rastie na stromoch. Obe druhy potrebujú rozdielnu starostlivosť nato, aby sme sa mohli mohli dočkať krásnych chutných plodov. Medzi obľúbené drobné ovocie patria: ríbezle, egreše, maliny, černice, čučoriedky, jahody, brusnice, a tak tiež čoraz viac populárny rakytník. Tak ako ako aj iné rastliny, aj drobné ovocie potrebuje dostatok slnečného žiarenia a vlahy.

Pôda, ktorá vyhovuje väčšine je humózna s dostatkom živín s neutrálnou alebo mierne kyslastou pôdnou reakciou. Niektoré však uprednostňujú rašelinovú pôdu. Keďže hlavný cieľ každého záhradkára je bohatá a chutná úroda mali by sme si dávať záležať, čo pri sadení/starostlivosti používame. Jedna zo základných vecí, ktoré potrebujeme je určite kvalitné hnojivo. Vďaka nemu, sú rastliny silné a sú schopné tvoriť plody.

A ako vlastne začať s pestovaním vlastného ovocia ak nemáme žiadne skúsenosti? Ovocie, ako sú maliny, ríbezle, čučoriedky, černice, arónie,moruše a zemolez je dobré začať sadiť v jeseni a to až do doby, kým nás nenavštívia prvé mrazy. Ale sú aj nejaké výnimky, ako sú napríklad jahody, ktoré sa sadia v auguste. Ale, ako už bolo zmieňované, ako prvé si pripravte pôdu zapracovanú kompostom alebo maštaľným hnojom. Použiť môžete aj napríklad toto univerzálne hnojivo, ktoré môžete použiť jak na ovocie tak zeleninu.

Dbajte o to, aby ovocné sadenice, ktoré si zaobstaráte boli zdravé a vitálne. Ak majú korene na sebe nejaké poškodenia, odstránime ich. Pri tejto úprave sa ale vyhnite strihaniu a úprave, vlásočnicových korienkov, pretože veľmi dôležité. Vďaka nim rastlinka príma vodu a živiny. Ešte pred tým, než rastlinku zasadíte, musíte jej korene ponoriť na niekoľko hodín do vody. Sadenie zbytočne neodkladajte a snažte sa ich zasadiť čo najskôr. Vzdialenosť, ktorá by mala byť medzi jednotlivými sadenicami je 1, 5 až 2 metre od seba.

 

Plody černíc v záhrade.

 

Ovocné stromy

 

To, ako sa pestuje zelenina a drobné ovocie už vďaka článku viete. Vďaka niekoľkým jednoduchým krokom, vás naučíme, ako si ovocné stromy posadiť a následne sa o ne starať. Ovocné stromy by sme si mali vyberať podľa našich klimatických podmienkach. A samozrejme sadenice ovocných stromov by mali byť zdravé, silné a s dobrou korunou. Stromčeky si môžete zakúpiť buď v záhradkárskom obchode alebo v záhradníctvach.

Vyberte pre svoj ovocný stromček miesto, kde je dostatok miesta a slnečného svitu. Ak už miesto vybrané máte pripravte si pôdu. Správna pôda by nemala mať veľmi vysokú schopnosť vsiaknutia, pretože po dlhých a výdatných dažďoch môže stromček uhynúť. Na samotné sadenie stromčeka si samozrejme pripravte náradie. K úžitku vám bude motyka, krompáč alebo lopaty a rýle. Na ich uskladnenie sa vám môže hodiť tento pekný a zároveň praktický záhradný domček.

Pôdu obohaťte o kompost alebo hnojivo. Jama, do ktorej bude stromček umiestnený, by mala byť väčšia, ako koreňový bál stromčeka. Umiestnite stromček tak, aby mali korene dostatok miesta, a tak, aby stál rovno a nehýbal sa. Jamu zahrabte dostatok pôdy a pre ešte lepšiu stabilitu zem udupte. Následne strom a jeho blízke okolie polejte dostatkom vody.

Môžete pôdu tak tiež mulčovať. Mulčovanie je dobré kvôli tomu, že pomáha udržovať pôde stálu vlhkosť a zároveň zabraňuje rastu buriny. Je to proces, pri ktorom okolo stromčeka nasypete vrstvu prírodného materiálu. Môžu to byť: suché listy, kôra, slama, ale aj hnoj. Nie, lenže je mulčovanie praktické a uľahčí vám čas a prácu, ale vyzerá to aj veľmi pekne. Prvé týždne je nutné, aby ste stromček polievali pravidelne než sa jeho korene udomácnia.

 

Sadenie ovocného stromčeka v záhrade.

 

your-image-description