Ako vytvoriť krásnu kvetinovú záhradu

 Vhodné miesto je základ

 

S krásnou kvetinovou záhradkou vyzerá každý dom oveľa krajšie a útulnejšie. Ak váš dom či chalupa postráda kvetinovú výzdobu, a chceli by ste si ju vytvoriť, v tomto článku sa dozviete všetko potrebné k tomu. Veľmi obľúbené sú tzv. predzáhradky ( menší priestor pred domom ). Najideálnejšie je, si takúto kvetinovú záhradku spraviť na mieste, na ktorom sú slnečné alebo polotienisté podmienky. Kvetinový záhon môže vyzerať veľmi pekne v blízkosti domu alebo napríklad na dvore.

Ak máte jazierko, môžete kvetinový záhon vytvoriť na jeho brehu. Nie veľmi vhodné miestá sú svahy. Ak ste sa rozhodli pre konkrétne miesto, skontrolujte pôdu. Pôda by nemala byť suchá ani kamenistá. Pretože vďaka tomu budú potrebovať kvety o to viac vody ako normálne. Tak tiež pôda, ktorá v sebe zadržuje prebytok vody nie je pre kvety vhodná pretože vďaka tomu veľmi rýchlo dôjde k hnilobe koreňov.

Myslite aj na to, čo bude v pozadí vašej kvetinovej výzdoby. Pretože rušivé alebo nehodiace sa prvky, môžu zatieniť krásu vašich kvetín a to bez ohľadu nato, aká krásna vaša kvetinová záhradka bude. Ideálne je ak bude v pozadí živý plot, múr domu poprípade záhradný plot. Berte ohľad na miesto, ktoré ste si vybrali pri výbere kvetín pretože nie každej vašej vytúženej rastlinke budú vyhovovať podmienky, ktoré miesto ponúka. Okrem tipu pôdy a toho, ako pravidelne na miesto sveti slnko, je tiež dôležité to, ako často a veľmi na danom mieste fúka vietor. Mali by ste na to byť obzvlášť obozretný pri trvalkách - sú to nežné krehké kvietky.

 

Predzahrádka s lavičkou a kvetmi.

 

Každá kvetina, potrebuje iné podmienky

Ani kvetiny v tomto nie sú iné aj oni potrebujú kvalitnú pôdu k tomu, aby rástli do krásy a robili nám na našej záhrade či inom mieste radosť. Je mnoho druhov kvetín, a každá potrebuje iný druh pôdy a podmienky. Napríklad ruže - jedny z najobľúbenejších kvetín potrebujú dobre odvodnenú pôdu s mierne kyslejšiou pH ako je neutrál. Nežné fialové Astry naopak potrebujú dobre odvodnenú pôdu s neutrálnym pH. Ak starostlivo zvážite všetky pozitívne a negatívne vlastnosti, ktoré miesto ponúka, starostlivosť o kvetiny bude hračka.

Dosiahnuť toho môžete pridaním záhradného hnojiva, kompostu alebo hnojiva s nízkym obsahom dusíka. Práve to zvýši množstvo potrebných živín a pomôže kvetom lepšie rásť. Ak je pôda príliš kyslastá, môžete jej  kyslosť zneutralizovať pridaním vápna. Príliš alkalická pôda sa dá upraviť pridaním kyseliny dusičnej. Ak máte napríklad suchšiu pôdu alebo len nemáte čas na pravidelné polievanie, môžete zvážiť mulčovanie.

Mulčovanie je spôsob, pri ktorom okolo rastlín nasypete suché listy, hnoj či iný prírodný materiál, ktorý udržiava vlhkosť pôdy a zamedzuje rastu buriny. Navyše, to zvýši ich estetickú hodnotu. Ďalšia z možností je pieskovanie pôdy. Zvyšuje priepustnosť pôdy a pomáha pri odvodňovaní. Je to veľmi vhodný spôsob pre rastliny, ktoré potrebujú dobrý odtok. Ak sa vám ani jedna z možností nepozdáva, môžete pôdu vymeniť. Jednoducho odstráňte starú pôdu a nahraďte ju novou. V každom prípade nezabudnite pôdu prekypriť. Môžete použiť klasické hrable, prevzdušňovač alebo kyprič.

 

Mulčovanie žltých kvetov v záhrade.

 

Ako správne vybrať rastliny

 

Najvhodnejšie obdobie na vysádzanie rastlín je jeseň a jar. V inom vegetačnom období je to možné tiež, avšak rastliny musíte vysádzať s koreňovým bálom. Najhoršie obdobie na vysádzanie je letné, keďže horúčavy a sucho sťažujú zakoreňovanie. Pred začatím si vytvorte plán, na ktorom si načrtnete tvar kvetinovej záhrady a to, kde aké druhy kvetín budete mať. Výber kvetín by mal závisieť podľa toho, aké podmienky ponúka miesto, ktoré ste pre rastliny vyhradili. Niektoré kvety potrebujú pre svoj rast stály prísun slnečného žiarenia, niektoré zase uprednostňujú polotieň.

V kvetinovom záhone vám určite nesmú chýbať trvalky ktoré, ako už ich názov prezrádza vydržia v záhone najdlhšie. Najlepšie sú také, ktoré majú nie len pekné kvety, ale aj listy. Klasika, ako sú ruže, určite nič nepokazíte. Rovnako tak ako letničkami alebo okrasnými trávami. Letničky sú krásne kvety, ale počítajte s tým, že budete musieť každý rok sadiť nové. Medzi obľúbené letničky patrí: Tarica Alyssum, nechtík lekársky, nevedza poľná, kleoma tŕnitá alebo krasnoočko coreopsis tinctoria. Veľmi pekne a vkusne budú v kvetinovom záhone vyzerať aj kvitnúce kríky.

 

Kvitnúci krík s rúžovo-bielymi  kvetmi.

Na čo by ste mali myslieť

 

Pokiaľ máte malé deti alebo zvieratá, myslite pri tom pri výbere rastlín. Niektoré rastliny môžu byť jedovaté. Vyhnite sa rastlinám ako, sú: Oleander obyčajný, bolehlav škvrnitý, prilbica, ricín, difenbachia alebo konvalinka. Okrem starostlivosti nezabúdajte dbať aj o svoje náradie, pretože každým  jeho používaním, ako je to napríklad u motyky, sa znižuje jeho výkon. Po skončení sezóny, kovové časti očistite a nabrúste. Drevené časti vyčistite a pretrite ľanovým olejom. Týmto spôsobom predĺžite životnosť vášho náradia. Pokiaľ máte v kvetinovej záhrade trávnik, tak hneď, ako prídu prízemné mrazy vyhrabte hrabľami lístie a odumreté stebla trávy. Prevzdušnite trávnik ventilátorom a pohnojte ho.

your-image-description