Ako sa chrániť pred komármi v byte

Komáre sú hmyz, ktorý nám vie pekne znepríjemniť život svojou prítomnosťou. Bránia nám si užiť pekné chvíle nie len v lete pri jazere či na terase, ale aj u nás doma hlavne v noci, keď sa nám nejakým spôsobom dostanú do bytu, čo vo výsledku končí nepríjemnými štípancami. Ako sa pred nimi brániť a aké kupované či domáce prostriedky proti nim môžete použiť sa dočítate v tomto článku.

 

Prečo, a ako sa pred komármi brániť?

 

Nepríjemný bzukot a štípance nie to najhoršie, čo nám môžu komáre uštedriť. prenášačom nebezpečných chorôb, ale našťastie v našej oblasti sa stáva len zriedkakedy, že sa niekto vďaka štípancu od komára nakazí. To však, ale neznamená, že si nemáme dávať pozor a chrániť sa pred nimi. Aj na našom krásnom Slovensku sa vyskytuje komár, ktorý sa nazýva aedes albopictus, ktorý môže za ochorenia, ako je dengue horúčka či zika vírus. A bohužiaľ sú aj taký, ktorí majú na štípance od komára alergiu, čo je počas leta, kedy je ich všade viac než dosť, veľmi nepríjemné. V najhoršom prípade štípance nie len svrbia, ale dokonca aj bolia. Našťastie máme niekoľko druhov prostriedkov, ktoré s nimi zatočia.

nimi sieťky na okná, ktorépraktické po celý rok, pretože zabraňujú nie len komárom, ale aj inému hmyzu, aby sa dostal dnu. O sieťkach na oknách vedia svoje aj majitelia mačiek kvôli ich bezpečnosti. Ak máte v byte či dome balkón určite sa vám bude hodiť aj táto ochranná sieť na okná, aj dvere. Ich výhodou je jednoduchá inštalácia a vzhľad, ktorý nijak nenaruší estetiku vášho bývania. aj sieťky, ktoré majú na sebe, aj nejaký vzor, ako to má, aj sieťka proti hmyzu Strend Pro, ktorána sebe vzor motýľov. Ak budete chcieť stráviť príjemný večer na balkóne či terase, bez toho, aby vás pri tom komári rušili vhodnou voľbou je aj lampa na ničenie hmyzu, ktorá je navyše, aj solárna.

Takže máte vlastne dva v jednom. Účinnú zbraň proti hmyzu a zároveň aj peknú lampu, ktorá vám vytvorí príjemnú atmosféru. Použiť ju môžete aj vo vnútri. Ďalší bojovník proti komárom, ale aj inému hmyzu je odpoudzovač hmyzu do zásuvky. Stačí, keď ho strčíte do zásuvky a necháte ho odviesť svoju prácu. Svojim integrovaným zvukom a svetlom priláka hmyz, ktorý okamžite zlikviduje. Nie len nás, ale aj naše ratolesti dokážu komáre poriadne potrápiť, a to hlavne v noci. Našťastie existuje moskytiera na positeľku vrátane závesného, stropného baldachýna, ktorý je vhodný jak na zavesenie nad malú postieľku či normálnu, detskú posteľ. Nie je to len ochrana pred hmyzom, ale aj veľmi pekný doplnok, ktorý sa bude nie len vám, ale aj vášmu dieťaťu páčiť. 

 

Komár na prste.

 

Ako proti ním bojovať v noci?

 

Nemusíme vám ani hovoriť o tom, že najhoršie to býva v noci, kedy si chcete po celom dni konečne odpočinúť a vyspať sa. Komár alebo rovno niekoľko komárov, ktorí sa dostali do vašej izby vám, ale pokoj nedajú. Je však niekoľko overených trikov, ako s nimi vypiecť. Než si však ľahnete do postele doprajte si sprchu, pretože práve pot, je vec, ktorá komárov najviac láka. Aj, keď nás všetkých počas leta trápia horúčavy oblečte si dlhé pyžamové nohavice najlepšie ešte s ponožkami, pretože komáre sa zameriavajú hlavne na nohy. Vhodnou voľbou pyžamové nohavice, ktorévyrobené z ľanu. Ľan je veľmi príjemný a vzdušný materiál, v ktorom vám horúco nebude.

Mať počas horúčav ventilátor je jednoducho nutnosť, bez ktorej si mnoho z nás leto predstaviť nevie. Možno vás prekvapí, že práve ten, vám tiež dokáže pomôcť v boji proti otravným komárom. Je to tak z dvoch dôvodov. Ten prvý je, že prúdiaci vzduch pochádzajúci z ventilátora vnímajú ako prekážku, ktorá im robí problém, pretože lietajú iba 1 1, 5 míle za hodinu. Druhým dôvodom je to, že si komáre vyhľadávajú svoje obete na miestach, na ktorých je vydýchaný vzduch, čo na mieste, kde je ventilátor nehrozí. Esenciálne oleje veľmi obľúbené a používajú sa pre ich krásnu vôňu a iné priaznivé účinky do aróma lampy či do difuzéra. Esenciálne oleje s vôňou citrónová tráva, levanduľa, eukalyptus či škorica komárom vadia. Jeden z nich nakvapkajte do vody a touto zmesou postriekajte okolie postele.

 

Rozmarínový repelent v malej, priehľadnej fľaštičke.

 

Dá sa zbaviť komárov aj prírodnými metódami?

 

Samozrejme. Je niekoľko účinných domácich receptov, ktoré môžete použiť a zbaviť sa tak dotieravých komárov. Jednou z nich je domáca pasca na hmyz, do ktorej sa nechytia len komáre. Na ňu budete potrebovať jablčný alebo balsamický ocot, prostriedok na riad a sklenenú misu. Do sklenenej misky nalejte 2 - 3 cm octu, do ktorého následne nalejte niekoľko kvapiek jaru alebo hocijakého iného prostriedku, ktorí používate na umývanie riadu. Túto zmes premiešajte tak, aby sa prostriedok v octe rozpustil. Pascu nastrážte do spálne či hocikde inde, kde potrebujete. Octová aróma hmyz priláka. Hneď potom, ako sa dotkne hladiny sa z pasce nedostane.

Rovnako účinná je kombinácia octu, citróna a levandule. V ďalšom recepte je taktiež potrebný ocot, a to ½ pohára. V rovnakom množstve si pripravte olivový olej a šampón. Všetky prísady nalejte do rozprašovača a pretrepte. len stačí tento sprej postriekať po byte podľa potreby. Proti nie len komárom, ale aj muchám, ktoré vedia byť tiež pekne otravné si pripravte klinčeky a citrón. Ten jednoducho rozrežte a do každej polovice napichajte aspoň 15 klinčekov. Tento prírodný prostriedok proti hmyzu vám však vydrží iba týždeň, preto je potrebné ho po tejto dobe vymeniť.

S vôňou citrónu je aj táto sviečka proti komárom. Pasca na komáre môže byť rovnako pekná ako účinná. Vezmite si prázdnu zavarovaciu fľašu, ktorú naplníte do polovice vodou. Do nej vložte niekoľko plátkov citróna a 2 - 3 vetvičky rozmarínu. Pridajte k tomu ešte 7 - 10 kvapiek eukalyptového esenciálneho oleja a na hladinu položte niekoľko čajových sviečok. Takúto dekoráciu, položte buď niekde na stôl do záhrady, na terasu alebo aj na balkón. Kombinácia týchto vôni je pre hmyz veľmi nepríjemná, a preto sa na mieste, kde tento prírodný repelent bude, nebudú zdržiavať. A vy si tak budete môcť vychutnať ničím nerušený večer.

 

Citróny a limetky, v ktorých sú klinčeky.

 

your-image-description