Ako sa starať o bytový textil

Bytový textil je nutné pravidelne udržiavať čisté, pretože sa na ňom zdržuje, prach nečistoty, ale aj zápach. Každý z nás má doma posteľnú bielizeň, uteráky, deky, vankúše koberce či iné veci, ktoré do tejto kategórie spadajú. Viete, ale, ako často ich prať a hlavne ako? Ak nie, nevadí my vám v tom poradíme.

 

Ako udržiavať posteľné obliečky?

 

Posteľná bielizeň vrátane plachty, by mala byť menená najlepšie každý týždeň, ale ak sa vám to zdá príliš často tak aspoň raz za dva týždne. Okrem obliečok na vankúše, tie by sa mali správne meniť dokonca každé tri dni. Tie dokážu spôsobiť zdravotné problémy. Než sa pustite do prezliekaní vezmite vysávač a povysávajte posteľ vrátane matraca. Je to z toho dôvodu, že sa práve na nich usádza najviac nečistôt, ktoré v kombinácii s vlhkosťou a teplom vzniká skvelé miesto na vznik roztočov. Alesa samozrejme predchádzať tomu, aby vás ohrozovali. Matrac, ktorýsnímateľný poťah dajte oprať, a to aspoň raz za pol roka. Výber vášho posteľného oblečenia prispôsobte svojmu času, pretože každý materiál potrebuje inú starostlivosť. Ak sa chcete vyhnúť žehleniu, vyberte si obliečky, ktoré budú z krepového alebo viskózového materiálu.

Mimochodom, pár rád, ako sa vyhnúť žehleniu nájdete v článku Rozlúčte sa zo žehlením vďaka tomuto návodu. Viskózový materiál je ekologický a je veľmi jednoduché ho udržiavať. Zatiaľ, čo krepové obliečky veľmi funkčné, odolné a stále držia svoj tvar. Zároveň nie je tak príjemný, ako je satén. Najviac sa odporúčajú posteľné obliečky, ktoré zo 100% bavlny. Môže to byť klasická bavlna, ale aj bavlnený satén, makrosatén, krep či damašek atlas. Pri praní sa, ako inak riaďte podľa štítka, ktorý je na bielizni. Ak máte posteľnú bielizeň, ktorá je z jemných tkanín, ako je bavlna či vlna nedávajte ich prať s textilom, ktorý je hrubší. to napríklad uteráky. Akposteľné obliečky veľmi špinavé nedávajte ich prať s prádlom, ktoré je iba mierne špinavé. Nebezpečná je aj kombinácia čiernej a červenej farby, pretože tak môže zanechať farebné stopy na ostatnom prádle. Vždy perte tak, že budete dávať len prádlo, ktoré je v rovnakej alebo aspoň podobnej farbe.

 

Žena v posteli.

 

Ako sa starať o záclony?

 

Záclony sa musia prať minimálne každé tri mesiace, pretože na ne neustále sadá prach. S výnimkou ak ste citlivejší voči prachu, v tedy sa odporúča ich prať každý mesiac. Akzáclony veľmi špinavé či zatuchnuté vezmite lavor, do ktorého nalejete mydlovú vodu a nechajte záclony v nej po celú noc. Môžete tiež vyskúšať metódu, ktorú používali naše babičky. Tie pred samotným praním nechali záclony na 60 minút v kúpeli, v ktorom bolo niekoľko balení kypriaceho prášku a teplej vody. Samozrejme je istejšie sa spoľahnúť na pracie prostriedky, ktoré nato určené. Jedným z nich je aj  dezodoračný prípravok na tkaniny. V prípade, že máte biele záclony vám odporúčame použiť bielidlo alebo škrobenku. Vaše záclony tak budú žiarivo biele a po zavesení budú perfektne držať tvar. Nato, aby sa vám záclony neničili a nevyťahovali sa z nej nitky, pridajte do práčky aj praciu sieťku.

Vždy perte na jemnom programe, s čo najmenším množstvom otáčok ( max. 300 - 400 na krátku dobu ) pri teplote 30 °C. Tiež je veľmi dôležité aj to, akým spôsobom, záclony do práčky vložíte. Vždy ich do bubna dávajte zložené, aby ste sa tak vyhli ich pokrčeniu alebo rovno roztrhnutiu. Ak sa chcete vyvarovať poškodeniu nedávajte záclony do sušičky a zabudnite tiež na používanie žehličky. V prípade, že je to nutné, tak ju nastavte na najnižšiu teplotu. Keď sa záclony vyperú, neváhajte a hneď ich zaveste von na šnúru alebo na sušiak. V prípade, že je na vašich záclonách všetko vidieť či je to prach alebo zvieracie chlpy, môžete priebežne používať valček York, vďaka ktorému budú vaše záclony opäť čisté. Pokiaľ vaše záclony bez UV ochrany, je viac než možné, že vystavenie na slnku ich môže poškodiť. Aj na tom, aké dlhé závesy sú, veľmi záleží. Pretože ak ich mátepo zem, veľmi jednoducho sa zašpinia.

 

Biela záclona.

 

 

Ako na starostlivosť o vankúše, koberce či uteráky? 

 

O uteráky je potrebné sa tiež starať, pretože vďaka vlhkosti a všetkého, čo sa v nich zachytáva, je to perfektné miesto pre množenie sa baktérii a infekcií. Je dôležité ich pravidelne ( podľa toho, ako často ho používate ) vymieňať. Osuška, by sa mala meniť aspoň raz do týždňa zatiaľ, čo uteráky na ruky každý druhý deň. Ak používate aj uteráky, zvlášť na tvár je najlepšie ich meniť po každom štvrtom použití, a to predovšetkým ak používate mejkap či iné kozmetické produkty. Tieto uteráky po použití vždy zaveste na mieste, ktoré je vzdušné a vetrané. Uteráky vždy perte na vyššej teplote s polovičnou dávkou prášku. Použitiu aviváže sa radšej vyhnite a radšej do bubna pridajte tri lyžice octu. Ocot zaistí, že budú vaše uteráky mäkké a zbavené baktérií a zápachu.

Koberce tiež treba pravidelne čistiť, a to horizontálnym a potom vertikálnym vysávaním. Koberce, ktoré majú vysoký chlp určite nečistite rotačnou kefou ani naň nepoužívajte klepáč. To, ako často vysávať závisí od toho, koľko ľudí prípadne aj zvierat sa v domácnosti nachádza. Ak bývate sám, bohato stačí vysávať raz do týždňa. Aspoň raz do roka by ste mali nechať koberec vytepovať. Tepovanie narozdiel od vysávania vyčistí váš koberecdo samej hĺbky. Malé koberčeky alebo kúpeľňové podložky dajte vyprať. Nezabúdajte sa riadiť podľa symbolov na štítku. To, ako často ich vyprať záleží od ich umiestnenia. Napríklad ak máte podložku pred toaletou, tak treba dávať vyprať raz za týždeň. Aj o vankúše, na ktoré každý deň líhame sa musíme starať. Každé ráno, keď vstanete, by ste mali vankúš, pretrepať aby si zachoval svoj tvar.

Otvorte okno a nechajte, aby sa celá izba vrátane vankúšov prevetrala. Vankúše nikdy nevysávajte, a to hlavne nie v prípade, keď je vo vankúši páperová výplň. Vankúše nie je potrebné často prať, bohato postačí ak to urobíte dvakrát za rok. Nikdy ich však neperte spolu s prikrývkou, aby nebola práčka zaplnená a prádlo sa tak mohlo dôkladne vyprať. Vankúše, ktoré z umelých vlákien čistite za pomocou bežných prostriedkov na pranie. Zatiaľ, čo vankúše z prírodného materiálu perte s prostriedkami, ktoré neobsahujú enzýmy. Okrem pracieho prostriedku pridajte aj dezinfekciu na pranie a perte pri teplote 60 °C. Takto sa zbavíte roztočov a mikroorganizmov. Musíte počítať s tým, že narozdiel od iného prádla trvá sušenie vankúšov oveľa dlhšie, a to až  6 - 8 hodín. Preto je dobré pranie vankúšov neodkladať, aby stihli vyschnúť prípadne mať v zásobe ďalšie vankúše.

 

 Uterák s kefou zavesený na radiátore.

 

 

 

your-image-description