Článok, v ktorom sa dozviete - Čo a načo slúži stereomikroskop?

 

Stereomikroskop

Stereomikroskop alebo aj „binokulárna lupa“ je druh svetelného mikroskopu, ktorý je obľúbený medzi rádioamatérmi, klenotníkmi a prieskumníkmi mikrosveta. Základnou charakteristikou vlastnosťou  stereomikroskopu je, že prináša trojrozmerný obraz, čiže 3D. Na rozdiel od klasického  mikroskopu tento využíva menšie zväčšenie a väčšiu pracovnú vzdialenosť. Platí však, že čím väčšie zväčšenie, tým nižšia hĺbka ostrosti. Niekedy si ľudia stereoskopické mikroskopy zamieňané s binokulárnymi mikroskopmi.  Tie ale majú inú optickú konštrukciu.Stereomikroskop sa skladá z dvoch mikroskopov
: jedného pre pravé oko a jedného pre ľavé oko. Charakteristickým znakom týchto mikroskopov je, že majú dva samostatné svetelné lúče, ktoré vedú do oka pozorovateľa (do každého oka jeden lúč). Pravé aj ľavé oko si vytvára samostatný obraz predmetu, ale mozog človeka vyhodnotí rozdiely obrazov ako celok. Táto optická konštrukcia sa nazýva Greenoughova koncepcia. Pri klasických mikroskopoch sa používa iba šošovka a objektív. Vzniknutý obraz  sa iba rozdvojí na dva okuláre. Prenášaný obraz je teda iba jeden, ale pozorujete ho súčasne oboma očami. 


Stereomikroskop majú radi deti aj dospievajúci kvôli jeho jednoduchej obsluhe. Čo nie je prekvapujúce, pretože s ním môžu študovať kamene, mince a mnoho artefaktov ktoré nájdu v prírode okolo seba, ktoré sú pre nich zaujímavé a prínosné.

Obraz zo stereoskopického mikroskopu  je potrebný a prínosný na štúdium alebo prácu s elektronickými obvodmi, hodinovými mechanizmami, kryštálmi, minerálmi alebo umeleckými dielami. Viete s ním detailne skúmať  štruktúry veľkých objektov prípade zisťovať povrchové chyby. Stereomikroskop bude veľmi užitočný pri príprave vzoriek preparátov.

Mikroskopy radu Levenhuk radu ST sú vhodné na akýkoľvek účel. Táto séria obsahuje štyri stereomikroskopy, ktoré sa líšia zväčšením, pracovnou vzdialenosťou a typom osvetlenia. Mikroskopy sú určené pre amatérskych aj profesionálnych užívateľov a taktiež budú užitočné aj pri vašich koníčkoch. V našej ponuke nájdete tieto stereoskopické mikroskopy:

Mikroskop Levenhuk 1ST https://www.tvojfon.sk/stereoskopicke-mikroskopy-2/mikroskop-levenhuk-1st/

Mikroskop Levenhuk 2ST https://www.tvojfon.sk/stereoskopicke-mikroskopy-2/mikroskop-levenhuk-2st/

Mikroskop Levenhuk 3ST https://www.tvojfon.sk/stereoskopicke-mikroskopy-2/mikroskop-levenhuk-3st/

×