Bylinkárstvo pre začiatočníkov

Bylinky sú úžasné rastliny, ktoré majú mnoho využití a stále sa tešia veľkej obľube jak pri samotnom používaní tak aj pestovaní. to skvelá alternatíva v tradičnej medicíne. Liečivé bylinky nám môžu pomôcť ak nás napríklad bolí žalúdok, hlava alebo aj v prípade, že máme za sebou ťažký deň a potrebujeme sa nejakým spôsobom upokojiť. Tak tiež sa hojne používajú ako konzervanty do jedál ako alternatíva namiesto syntetických konzervantov. V tomto článku sa dozviete, na čo slúžia jednotlivé liečivé bylinky, ako ich pestovať a rôzne spôsoby, ako ich použiť. 

 

Obľúbené bylinky a ich zázračné účinky

 

Je niekoľko obľúbených, liečivých byliniek, ktoré mnoho ľudí využívajú napríklad, ako čaj alebo z nich vyrábajú tinktúru. Ak ste v bylinkách úplný začiatočník, určite by ste mali poznať týchto pár byliniek. Mäta piperita - využíva sa proti bolesti hlavy, tráviacim ťažkostiam a nespavosti. Mäta piperita v sebe obsahuje éterický olej mentol. Tento olej má analgatické a antispazmotické účinky. Šalvia je veľmi obľúbená v obdobia nachladnutia a chrípky. Má antiseptické účinky a pomáha pri prehĺtaní.

Levanduľa,nádhernú vôňu a nelieči len telo, ale aj dušu. Lieči bolesť hlavy, stres, depresie a nespavosť. Tak tiež je vhodná na liečbu rán. Ak vás trápia kožné problémy či bolesť hlavy, pomôže vám na to medovka. Rumanček je podobný levanduli, pretože tiež pomáha s bolesťami hlavy, stresom a nervovými ťažkosťami. Rasca je viac známa ako ingrediencia v kuchyni, ale skvelé účinky proti tráviacim ťažkostiamnespavosti. Mnoho z nás si už varenie bez byliniek predstaviť nevie. Sušené bylinky sa využívajú pri varení mäsových jedál, polievok a omáčok. Čerstvými bylinkami si môžete jedlo dochutiť či ozdobiť. Každá bylinka má svoju špecifickú chuť, ktorá sa hodí k rôznym typom jedál.

 

Liečivé bylinky uviazané v zväzkoch.

 

Vhodné podmienky pre bylinky

 

 Než sa však vrhnete do prípravy, položte si otázku: Aké bylinky chcete pestovať a za akým účelom. Bylinky sú skvelé v tom, že ich môžete pestovať na balkóne či na parapete okna v kvetináčoch alebo na dvore, či záhrade. Výber byliniek je dôležitý najmä v prípade, keď chcete bylinky pestovať v záhradke, pretože nie všetky bylinky sa navzájom znášajú. Napríklad trebuľku, majorán, kôpor alebo pažitku je ideálne pestovať s harmančekom. Naopak kombinácia medovky a bazalky alebo koriandra a fenikla je nevhodný. Bylinky ako ligurček, palina a levanduľa sa síce s ostatnými bylinkami znášajú, ale potrebujú mnoho miesta pre svoj vývoj.

Väčšina byliniek vyžaduje slnečné počasie, ale nájdu sa aj výnimky, ako je napríklad bazalka, ktorej sa viacej darí v tieni. Aj samotný vzhľad listov vám prezradí, aké potreby bylinky vyžadujú. Ak má bylinka malé šedé listy, ktoré sú tvrdé, znášajú mnoho slnka a horúčavy. Naopak bylinky, ktoré majú veľké mäsité listy majú radšej vlhký polotieň. Bylinky by mali mať pôdu s dobrou drenážou, ktorá zabezpečí bylinkám dostatok živín. Je úplne jedno či liečivé rastlinky vysadíte alebo zasejete. Podstatné je, aby ste sa o ne pravidelne starali. Tak, ako sú medzi kvetmi letničky, tak aj medzi bylinkami sú také, ktoré vydržia iba jeden rok. Patria medzi ne napríklad bazalka či koriander.

 

Bylinky posadené v kvetináčoch na balkóne.

 Ako pripraviť bylinkový záhon

 

Ak sa rozhodnete pre bylinkový záhon, ako prvé nájdite miesto so správnym typom pôdy alebo si ju vytvorte. Taká pôda by mala byť odvodnená, ( je to pôda, ktorá dlhodobo nezadržuje vlahu a tým sa predíde hnilobe koreňov ) a mala by byť bohatá na potrebné živiny, ktoré bylinky potrebujú. V prípade že, pôda tieto živiny postráda, tak to nevadí. Vypomôcť si môžete primiešaním hnojiva alebo rašeliny. Vytvorte jamky alebo cestičky, podľa toho či budete vysievať, alebo vysádzať sadeničky.

K tomu vám poslúži stará dobrá motyka, ale použiť môžete aj ručnú plečku. Rozmyslite si, ako budete jednotlivé bylinky sadiť, aby až bylinky vyrastú, vyzeral bylinkový záhon pekne. Na obale semienok zvyknú byť pokyny, ako sadiť, môžete sa riadiť aj nimi. Týmto však vaša práca nekončí. Nezabúdajte liečivé bylinky pravidelne hnojiť a polievať, ale dávajte pozor, aby ste to s polievaním neprehnali. To by im mohlo uškodiť. Ak nám bylinky povyrastú a začnú sa formovať, môžete ich začať používať. Odstrihovať ich môžete napríklad týmito záhradnými nožnicami.

 

Bylinková záhradka s tehál.

 

Zaujímavosti, ktoré sa budú hodiť

 

Niektoré rastlinky majú tu výhodu, že dostatočné silné nato, aby prežili zimu. Patrí medzi ne: rozmarín, tymian (trvalky ) majoránka, levanduľa a oregano. Bylinky by sa mali pravidelne rezať, čím sa podporuje rast nových výhonkov. Narozdiel od kvetín, môžete bylinky posadiť na miesto, kde je slaná a piesočná pôda. Krehké bylinky, ako je bazalka, kôpor a mäta, počas varenia pridávajte až na konci varenia, aby vďaka tomu jedlo nezhorklo.

Naopak, bylinky s výraznou vôňou ( rozmarín, tymian ) môžete pridať na začiatku varenia, pretože ich aróma sa pomaly a postupne počas tepelnej úpravy uvoľňuje. Ak nechcete mať tak intenzívnu arómu a chystáte sa do vášho jedla pridať bylinku, ktorá má mäkké listy, úplne stačí, ak ju nakrájate. Medzi tieto bylinky patrí mäta, bazalka a petržlenová vňať. Pri varení používajte iba listy bez stoniek. Je to z toho dôvodu, že stonky nemajú takú intenzívnu chuť ani vôňu. Stonky však neodhadzujte, môžete ich použiť napríklad do vývaru.

 

Bylinky v vedierkových kvetináčoch v kuchyni.

 

 

 

 

 

 

 

 

your-image-description